Ganglioni umflati, gat umflat pe exterior, candidoza

02-10-2013
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Buna ziua, am 6 luni de cand ma lupt cu un ganglion la gat pe partea stanga ce are dimensiunea de aproape 2 cm. L-am ignorat dupa care tot acum cateva luni am obs pe interiorul gatului pe foliculi 2 umflaturi pe stanga si dreapta f bine delimitate de forma ovala si o oarecare jena la inghitit. Am pus acel nod in gat pe seama anxietatii si a altor lucruri insa de 7 zile mi-au aparut alti 2 ganglioni pe partea stanga mai mici si mi s-a format un fel de gusa. Sunt mobili, nedurerosi insa sincer sa fiu imi e f frica de cancer nici nu stiu ce analize sa fac, am fost la 4 ORL isti care si-au cam batut joc de trimiteri si de bani, spunandu mi ca am baut rece sau am o masea cariata, desi am tot ce e rau scos si umflaturile sunt acolo de cateva luni bune. Pe deasupra mai am si o candidoza bucala de care nu mai scap, tot am luat antifungice si fara efect si de 2 sapt simt o vibratie ciudata in reche stanga mai ales cand simulez procesul de masticatie..e ceva diferit de cum era inainte. Ma gandesc si la posibilitatea ca acea candidoza sa fie mai dezvoltata si sa imi faca atatea probleme fiind mai veche insa sunt satul complet de jena si umflaturile pe care le am la gat, 0 rezultate...iar pe net gasesti probleme fel de fel din care te sperii si mai tare..insa sper ca cineva sa fi trecut prin ceva asemanator sa fi gasit o rezolvare. Daca nu erau 6 luni nu cred ca ma speriam, insa nici nu stiu unde mai pot cerceta cauza care a dus la acea candidoza si ganglionii umflati. In perioada asta am slabit destul de mult la 29 de ani nu e normal sa ai 58kg, inainte avand 65..pofta de mancare nu am deloc si etc. Sper sa ma ajutati macar cu un sfat cam ce ar trebui sa mai fac. Pentru candidoza tot fac spalaturi cu bicarbonat si glicerina...iar fara efect vizibil.
3 comentarii
0
02-10-2013, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
candidoza apare la orice organism slabit...cu imunitatea scazuta
asa ca nu asta e problema... asta e doar consecinta
cred ca pasii corevti sunt
1 examen sange la Hematologie
2 investigatii complete la gastrologie / endoscopii, colonoscopie, ecografie.../
1
02-10-2013, ora 21:13
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
am fost la hematologie si mi-au iesit cateva valori anormale sub limita cu putin ce-i drept gen hemoglobina, hematocrit vol eritrocitar mediu, HbE medieldh si bilirubinele mai mari insa mi-a zis ca nu trebuie sa imi fac griji, am facut ecografie abdominala, o radiografie la plamani, colonoscopie dupa care m-am ales cu hemoroizi :) nu am avut niciodata pana in momentul ala..au mai trecut ce-i drept insa...a fost ciudat mai departe a ramas gastro cred...imunitatea simt ca e la pamant..oricum pana cum 6 luni nu am avut nici un fel de probleme cu nimic
0
02-10-2013, ora 21:31
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
acum 4 luni am facut si eu eco la tiroida cu analizele de sange specifice...nu cred ca s-a modificat ceva in acest timp, f deranjat e o expectoratie alba lipicioasa care o pun pe seama candidozei..insa nu vad nici o ameliorare de la sine din contra...gatul s-a inrosit f tare pe interior a credcut sensibilitatea si e din ce in ce mai dureros.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •