Ganglioni sub maxilar

27-03-2011
rianovich96
Nu este medic/terapeut
rianovich96
Va rog o opinie,

Cam acum 8-9 luni mi-am facut niste lucrari dentare in dreapta: sus terminata (niste insertii metalice pe radacinile vechi + dinti falsi) precum si jos (neterminata). De la maseaua de minte inca 3-4 dinti, toti cu obturatie de canale. Am remarcat jos (atunci) la cteva zile de la lucarile pe canale, un mic ganglion de marimea unui bob de orez (poate o idee mai mare) plimbaret, cand sub mandibula, cand peste. Nu durea nu nimic si nici acum, dupa atata timp, insa nici nu s-a retras. Ma jeneaza mai mult ideea, am vb cu stomatologul respectiv dar nu m-a lamurit clar la vremea respectiva.

Intre timp am schimbat medicul, si doamna actuala mi-a spus ca nu crede sa fie de la masele, radiografiile la ele arata in principiu bine (obturatiile facute). Urmeaza sa-mi fac lucrare si jos, identic cu sus.

Acum problema este ca tot punand degetul (cu capul in piept), am remarcat astazi un alt ganglion, cam de aceeasi marime, parca fix, exact sub os, daca nu-l cauti nu dai de el (trebuie sa apas adanc sa-l simt). E normal sa fie acolo?

Mi-am facut niste analize in toamna trecuta (alea anuale cu firma) insa nimic suspect. Nu ma doare nimic, poate ocazional in trecut mai simteam un fior in zona maselelor care pana la obturatii nu au fost tratate niciodata. Dar foarte rara.

Are cineva un sfat ? Ma gandesc numai la rele, multumesc frumos...
3 comentarii
0
28-03-2011, ora 06:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglionii limfatici..sunt structuri anatomice NORMALE.. care fac parte din sistemul limfatic a organizmului.,
Cu cat mai putin o sa.i palpezi si o sa.i deranjezi.. cu atat mai bine pentru ganglioni ( nu se inflameaza si nu dor)
0
30-03-2011, ora 03:10
rianovich96
Nu este medic/terapeut
rianovich96
Multumesc pentru raspuns,

Am facut astazi o eco cervicala si iata rezultatul, imi poate da cineva mai multe lamuriri? Poate fi de la vechea interventie pe canale (nereusita) din vara trecuta? Este cazul sa ma ingrijorez, se poate trata, se poate lasa asa?
Multumesc inca o data in avans,

"Lateralo cervical drept artera carotida comuna si artere de bifurcatie cu flux prezent.
Fara adenopatii lateralocervicale.
Glanda parotida cu struct. omogena, vase permeabile, fluxuri arteriale cu velocitati mici.
Artera faciala cudata, flux aspect normal
Adiacent arterei faciale in zona submandibulara mic gg 8mm ax lung, cu vascularizare normala, adiacent acestui gg, spre medial, formatiune hipoecogena 8mm diametru, fara semnal Doppler, chist... ???"
0
30-03-2011, ora 19:44
rianovich96
Nu este medic/terapeut
rianovich96
O parere va rog? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.