Ganglioni limfatici mariti

11-11-2008
florena
Nu este medic/terapeut
florena
Ma numesc florentina si am 29 de ani.
In luna noiembrie 2007, in urma unui RMN in zona gatului, pe partea lateral-stanga am fost diagnosticata cu adenopatie, ganglioni mariti 1.5-2 cm.
am fost la diferiti medici (ORL, hematolog) la Spitalul militar, respectiv Institutul Matei Bals unde mi s-au facut analize amanuntite la sange(care au iesit OK), am fost investigata, iar d-na doctor de acolo mi-a zis sa stau linistitat ca nu am nimic.
acum, mai nou, in zona umarului stang, in spate, dar si pe gat simt niste umflaturi(ma deranjeaza ceva si in urechea stanga) care la rece ma dor si care uneori ma frig. dimineata nu am nimic, nu prea sunt umflata, dar, pe parcursul zilei se mai maresc si ma deranjeaza. nu stiu ce reprezinta aceste umflaturi, ce sa fac si unde sa ma duc.
va rog sa ma ajutati
astept raspunsul dvs.
va multumesc
2 comentarii
0
13-11-2008, ora 17:33
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
RMN-ul de ce l-ati facut? Ce afectiune se suspiciona? Hematologia din Spitalul Militar Bucuresti este foarte buna. Un diagnostic etiologic al adenopatiilor s-ar putea pune prin biopsie.
0
17-12-2010, ora 09:01
auramin
Nu este medic/terapeut
auramin
Buna ziua!Am si eu unele neclaritati cu niste simptome ale unui prieten daca cumva ma puteti ajuta astept raspuns urgent.Prietenului meu ii apar un fel de noduli pe spate si pe buza, ii apar in cateva secunde si ii dispar dupa o zi dupa ce ia antihistaminice.De doua saptamani are o durere groaznica de spate cu febra mare.Acum 6 luni a fost la un medic alergolog si-a facut testul cutanat si nu este alergic la nimic.D-na doctor a spus ca poate fi de la o intepatura de capusa.A facut tratament 6 luni si nu vrea sa mai mearga la doctor.La ce medic ar putea sa se mai duca?A fost la urgenta de cateva ori i-a administrat antihistaminice si l-au trimis acasa.Aveti idee de la ce ar putea fi aceste umflaturi (noduli) care sunt destul de mari cam de marimea unui ou de porumbel pe spate iar la buza sunt un pic mai mici.Astept parerile voastre.Multumesc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.