Ganglioni inflamati la nivelul gatului...si claviculei va rog ajutor!

13-03-2015
cristys
Nu este medic/terapeut
cristys
Buna ziua,
Ma lovesc de o problema care ma macina si nu mai pot dormi noaptea cred ca o sa o iau razna.
De cca o saptamana m-a lovit o durere in gat, am fost la ORL si am primit un diagnostic de rinita si faringoamigdalita acuta + o sinuzita cronica pentru care am urmat un tratament cu Klacid (5zile), Isoprinosine, Nurofen si mi-a mai dat niste picaturi de ochi pe care sa le pun in nas. Toate bune si frumoase dupa cca 3 zile durerea de gat a disparut dar am continuat sa mai tusesc uneori sec uneori sa expectorez din gat o flegma uneori vascoasa. Pana aici toate bune. Ieri am incercat sa imi fac un masaj cu unguent deoarece simteam o durere cervicala si de umeri si in timpul masajului am descoperit 2, 3 ganglioni mici in zona claviculei, 2 deasupra si unul sub. Aici mi s-a taiat filmul si am inceput sa intru in panica. Am mers la unul dintre cei mai buni radiologi de aici care mi-a facut o ecografie la ei si mi-a spus ca sa nu ma sperii ca sunt sub 1 cm si ca sunt de consistenta infectioasa (nu mai retin exact cum s-a exprimat). Citind tot felul de relatari pe internet am zis sa merg sa imi un CT pulmonar si la gat si analize medicale. La CT pulmonar nu s-a vazut decat o raceala, nimic mai mult. Iaar analizele medicale care le-am facut sunt urmatoarele:

VSH 1h - 4

Hemoleucograma:
Leucocite: 13.3 mii/um Valori normale aici dau 3.6-9.6 eu stiam ca sunt pana in 8000
Neutrofile: 45.8 %
Limfocite: 45.7 %
Monocite: 6.7 %
Eozinofile: 1.0 %
Bazofile: 0.8%
Eritrocite: 5.3 mil/ul
Hemoglobina: 15.8 g/dl
Hematocrit: 48.0 &

MCV 90.7 fL
MCH: 29.9 pg
MCHC: 32.9 g/dL
RDW: 13.6 %
Trombocite: 197.0 mii/ul
MPV: 9.1 fL
PCT: 0.2 %
PDW: 12.3 %

TGP: 39
TGO: 40
Calciu: 9.19 mg/dL
Sidiremie: 155.0 ug/dl

ASLO: negativ


Va rog din suflet daca puteti sa imi spuneti daca poate sa fie ceva grav cu acei ganglioni de pe langa clavicula pentru ca ma macina psihic ideea. Uneori parca am si o stare subfebrila, apasari in piept si durere in ceafa de la umar pana la ureche pe partea respectiva, dureri care nu sunt profunde...doar ca o jena care apare si dispare.

Va multumesc!
2 comentarii
0
14-03-2015, ora 19:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. orice boala acuta este insotita de un proces inflamator, cand organismul prinde microbii, virusii..., ii duce in sistemul imfatic.. vase si ganglioni..si acolo ii distruge acei microbi. tot procesul de vindecare dureaza cam 3 saptamani
e normal sa se mareasca ganglionii
NU este normal sa te palpezi daca NU ai studii medicale
2 mergi la psiholog si trateaza panica si fobiile
3 nu te mia palpezi si NU mia citesti informatii medicale pana nu termini o facultate de medicina..altfel ajungi si la psihiatru nu numai la psiholog
0
15-03-2015, ora 11:37
cristys
Nu este medic/terapeut
cristys
Va multumesc mult pentru raspuns domnule doctor Valeriu. Sunt panicat deoarece ganglionii pe care i-am depistat eu sunt undeva langa clavicula in partea dreapta sunt cam 3-4 dar sub 1cm (asa mi-a spus medicul radiolog) iar pe internet am gasit o gramada de probleme grave legate de aceasta grupa de ganglioni, fapt care m-a facut sa imi fac si un CT gat+torace care nu a evidentiat nimic. CT-ul a fost facut fara substanta de contrast credeti ca este semnificativ asa? Inca mai am unele probleme cu nasul, ma trezesc permanent cu o secretie care vine spre gat si imi da permanent senzatia de tuse.

Va multumesc din suflet!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •