Ganglioni inflamati

03-10-2012
andradaT
Nu este medic/terapeut
andradaT
buna ziua,
ma numesc Andrada si am 21 de ani. acum cateva zile mi a aparut o umflatura sub lobul urechii, asa ca am mers la doctor. mi s a recomandat sa fac o ecografie, iar rezultatul este urmatorul:
"in 1/3 medie a portiunii superficiale a glandei parotide stangi, imediat subcapsular se vizualizeaza o imagine de ganglion cu aspect inflamator acut (ovalar, cu periferia uniforma hipoecogentransonica si centrul hiperecogen, cu pedicul vascular unic cu mici ramuri cu distributie radiara), cu diametrul de 14 mm.
bilateral, in 1/3 superioara, de a lungul pachetelor vasculare cervicale se mai evidentiaza cateva imagini de ganglioni cu aspect reactiv, cu diametrul maim 10 mm,
glande parotide si submandibulare cu dimensiuni si aspect ecografic normale
fara formatiuni localizate, fara colectii lichidiene
tegument, tesut celular subcutanat si planuri musculare de aspect ecografic normal
pachete vasculare adiacente regiunii examinate de aspect ecografic normal

imi puteti spune, va rog, care este cauza inflamarii ganglionilor, tinand cont de faptul ca nu am probleme cu dantura, nu am fost racita?

ce pot face in privinta asta? tin sa mentionez ca ganglionul inflamat nu este dureros decat daca il apas mai tare.

multumesc
1 comentarii
0
04-10-2012, ora 09:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
glanda parotida.. secreta saliva..
renunti la toate produsele care produc calivatie in exes
cipsuri, seminte, bauturi acidulate, fructe citrice, otet si alte produse acre, condimentate
faci consult la Maxilo-facial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.