Ganglioni inflamati la gat

08-05-2010
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Buna ziua,
De o saptamana am cativa ganglioni inflamati, cei mai mari fiind unul submandibular stanga de 1, 1 cm si 2 latero cervicali stanga de aprox. aceeasi marime. Se mai simt si altii dar sunt ceva mai mici. Am facut ecografie la care s-au vazut in aceasta marime; medicul de familie mi-a recomandat antiimflamator, iar hematologul m-a trimis la ORL. Nu am alte simptome, rosu in gat, dureri, tuse etc. Analizele de sange sunt bune, inclusiv cele pentru majoritatea bolilor infectioase. Am pe partea stanga o masea de minte care vrea sa iasa de vreun an, dar nu mi-a dat niciodata dureri. Cat de tare ar trebui sa ma ingrijorez? In ultimele zile am citit despre toate cancerele posibile...
Multumesc!
7 comentarii
0
09-05-2010, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul sa citesti tot ce sed scrie.
mergi al ORL.. vezi cum se prezinta amigdalele.
0
13-05-2010, ora 23:06
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Multumesc pentru raspuns. La ORL totul a fost in regula, amigdale, laringe, faringe, cavum, nas, urechi, tot tacamul. Exudat faringian si examen lingual ok. Teste de sange ok pana acum, hemoleucograma, PCR, LDH si multe altele... Unde ar trebui sa ma mai duc?
0
14-05-2010, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la stomatolog
0
14-05-2010, ora 10:10
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Multumesc, am fost deja si mi-am scos si o masea de minte care nu ma durea si nu era inflamata, dar am zis sa elimin si aceasta cauza. In rest dantura e ok. Oricum ganglionii sunt pe tot gatul, submandibular, laterocervical, in spate...peste tot. Inca nu sunt foarte mari, dar sunt acolo. Probabil ca in curand ma asteapta biopsia.
0
04-10-2010, ora 12:07
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
buna alhambra! poti sa-mi zici ce ai facut cu ganglionii? eu sunt in aceiasi situatie, am facut multe analize, toate au iesit ok, insa trebuie sa recunosc ca sunt cam speriata!
Mersi mult!
0
10-10-2010, ora 14:20
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Buna, Adela!
Pana la urma am facut o biopsie si rezultatul a iesit ok. Inca ii mai am (sunt aproape 6 luni), am repetat analizele, dar totul a iesit bine pana acum. Nu e cazul sa te ingrijorezi, doar tine-i sub observatie! Sanatate!
0
11-10-2010, ora 10:55
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Buna! Ma bucur ca esti ok. Problema mea este ca nu as vrea sa ajung cu ei la biopsie. Chestia e ca unul e super mic, iar celalalt pe care l-am observat eu deja se micoreaza. De asemenea, repet, analizele sunt ok si nu as vrea sa ma supun la o biopsie doar asa.ca sa fie facuta! Sincer, unii medici mi-au zic ca nu e cazul. Sunt cam in ceata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •