Ganglioni gat

20-04-2013
RuxandraR27
Nu este medic/terapeut
RuxandraR27
De ceva timp am descoperit doi ganglioni putin inflamati pe gat, in parea stanga, la o ecografie tiroidiana(nu stiam de ei). Eu ma dusesem pentru o formatiune rotunda si mobila, mica, in obraz. Pentru aceasta doamna doctor de la O.R.L. mi-a dat un tratament naturist, sa-i spun: seara trebuie sa ma dau cu crema de galbenele, sa pun comprese de bitter si peste, perna electrica. Cand a aflat de ganglioni, a zis sa fac acelasi lucru si in zona aceea. Formatiunea respectiva(inflamatorie, spune doamna doctor) s-a restras foarte bine. In schimb, ganglionii au ramas fermi pe pozitii. De altfel, ma si asteptam sa se intample acest lucru, de vreme ce nu am luat nimic pentru a elimina cauza inflamarii lor. Mi-am facut apoi analizele la sange. Doamna doctor a zis ca sunt bune, motiv pentru care nu trebuie sa ma ingrijorez..dar totusi exista cate ceva in neregula : RDW- 10.75, % MON - 10.8, %NEU-54.7, iar la examenul citologic Nesegmentate-5, Segmentate-47. Acestea sunt rubricile incercuite din buletinul de analize. Eu nu stiu ce sa fac, nu cred ca este normal sa stau cu ganglionii aceia inflamati, fara sa fac nimic.. pentru asa astept parerea dumneavoastra. Multumesc!
2 comentarii
0
20-04-2013, ora 14:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
organismul viu, in activitate continua de lupta cu microbii care patrund in orfanism. e normal sa aiba ganglioni, mai mici sau mai mari...in care se petrec acele reactii de aparare
pun probleme ganglionii care depasesc 1 cm, inflamati durerosi mai mult de saptamani
in rest nu e treaba dvs ce se intampla acolo... organismul are bine pus la punct sistemul de autovindecare
0
20-04-2013, ora 15:28
RuxandraR27
Nu este medic/terapeut
RuxandraR27
Dar i-a numit "adenopatii".. nu inseamna neaparat ca este ceva in neregula?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.