Ganglioni

21-10-2015
ilie delia
Nu este medic/terapeut
ilie delia
Buna ziua, am ganglioni posteriori cervicali bilaterali de multi ani aproximativ 10 si unul dupa ureche tot de foarte multi ani.Nu ma deranjeaza nici unul am facut analize de singe care au iesit bune, si un test pentru virusul Ebstein Barr unde reiese ca l-am avut in trecut, am facut radiografie la plamini am in inceput de asm doar, am facut razala cap am sinuzita Maxilo faciala, am urmat tratament dar ganglionii nu dau inapoi sunt vizibili cind intorc capul intr-o parte., pina in 1.5 cm.Care ar putea fi cauza ganglionilor prezenti de atita ani acolo, de curind a inceput sa ma doara mijlocul dar lucrez intr-un mediu racoros(0 grade)si depun si mult efort, am si o usoara gingivita si citeva carii.Va rog frumos sa-mi dati in raspuns.
4 comentarii
0
21-10-2015, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gingivita si cariile sunt focare de infectii
daca infectiile dentare sunt sus..sub sinus..asta este si cauza sinuzitei care NU se trateaza cu antibiotic
corect este cu Punctiila ORL
sau chirurgie maxilo-faciala.. unde se scot si resturile dentare de sus si se opereaza sinusul
ganglionii in acst caz..sun ce mai mica probema
0
22-10-2015, ora 09:24
ilie delia
Nu este medic/terapeut
ilie delia
Va multumesc pentru raspun!Dar despre ganglioni ce imi puteti spine?Fiind prezenti de atitia ani se pot exclude unele cauze mai grave?Ma refer la limfom sau cancer?
0
22-10-2015, ora 12:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea inteleg de ce sa te gandesti la lucruri grave
cand ei nu dor
cand ai atatea focere de infectei nerezolvate???
0
22-10-2015, ora 12:56
ilie delia
Nu este medic/terapeut
ilie delia
Da asa este multumesc Inca o data o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •