Ganglion submandibular

28-08-2014
Wheely
Nu este medic/terapeut
Wheely
Buna ziua!

Am 17 ani. In vacanta de iarna am fost racit (laringita). Am tratat-o cu medicamente usoare de gat si a fost ok. Sper sfarsitul scolii mi-a aparut un ganglion submandibular (cred ca asa se numeste), deasupra 'Marului lui Adam', pe partea stanga. Nu stiam ce este asa ca, din cauza stresului, l-am tot 'masat' si controlat...cam 1 luna. Era destul de inflamat si parca si putin dureros si mobil. Cand am aflat ca nu e bine ce fac m-am oprit brusc si am vazut imbunatatiri semnificative. Acum s-a retras dar daca imi tin gatul in unele pozitii se poate observa, daca stiu unde sa ma uit. In plus, dimineata se simte mai pronuntat dar daca ma uit din aceleasi pozitii cum ma uitam atunci cand era inflamat, intradevar, nu se mai observa aproape de loc. Mi-e foarte frica de medici si cu greu mi-am facut curaj sa scriu aici. Va rog tare mult sa-mi raspundeti. Am gasit undeva ca dupa inflamare, un ganglion nu mai revine la forma initiala si ramane putin iesit in evideta, asta sa fie ? Multumesc anticipat !
4 comentarii
0
28-08-2014, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. frica.. este o boala separat si trebuie sa vorbesti cu un psiholog
2 ganglionii pot sa apara de la dantura stricata, amigdale.. asa ca tre sa faci consult la medicii.. sa stii ca medicii NU musca!
0
28-08-2014, ora 09:22
Wheely
Nu este medic/terapeut
Wheely
Da stiu... Vroiam doar sa stiu parerea dvs. in calitate de medic. Nu neaprat sa o urmez dar macar sa stiu, in functie de simptome daca este ok sau nu..
0
16-09-2014, ora 13:57
eletata
Nu este medic/terapeut
eletata
Buna ziua dl Doctor,
as dori sa stiu parerea dvs in legatura cu am un ganglion inflamat submandibular dreapta care ma doare cam de 2 sapt.am si durere in gat si limba incarcata si putin crapata pe mijloc.am si un reflux gastro esofagian de care nu mai scap.deasemenea ma doare si in partea dreapta inghinala.uneori si in stanga. azi noapte am simtit o durere si in stanga spate. acum ma doare si in dreapta spate in zona rinichilor.am fost si la urgente si mi-au spus sa ma duc la ginecologie. acolo doctorita mi-a spus ca nu-i o problema de ovare. va multumesc
0
17-09-2014, ora 10:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un ganglion inflamat la gat poatefi
1 de la dantura
2 de la organele ORL
3 de la plamani
4 de la tractul digestiv
stand acasa NU puteti afla cauza.. este nevoie de le exclus pe rand
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •