Ganglion sub urechea stanga si un fel de ganglion in partea cealalta la jumatea gatului

12-07-2013
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
buna ziua
acuma 2 luni am avut unghie incarnata la piciorul drept in ziua cand am fost sa ma operez am facut baie la am2 picioare ( si dupa ce m am operat la picioru drept mi a aparut infectia si la piciorul stang degetul mare)
acuma o luna si ceva mam operat si la picioru stang
Ganglionul mi a aparut sub urechea stanga cam la o saptamana dupa ce m am operat la piciroul drept
Am fost la medicul de familie iar el ma trimis direct la stomatolog am fost la stomatolog am facut o radiografie si cica aveam ceva infectii (vreo 4 masele marti mi au fost scoase 2 masele )ganglionul parca a mai dat inapoi are acelasi marime da macar numai e asa iesit inafara..
Inainte ma durea gatul(debea cand imi aparuse ganglionul) cand mancam acuma pot sa mananc
Nu am facut analize(probleme cu bani)
Acuma vreo o saptamana jumate cred ca am facut un atac de panica adica asa mi a fost zis
(eram nervos si mancam niste rosii si am durea stomacul ma simteam rau ma durea capu etc si eram agitat.. si simteam niste frisoane la picioare si nu puteam sa scap de ele) (a 2 zi imi dardaia mana singura (mana stanga) dupa am fost la urgente mi au fost recomandate niste calmante )
de atunci nu am mai simtit frisoane etc ( mi sa spus doar sa am curaj etc si sa ma comport normal ca nu am nimic ) dupa 2 zile simteam niste umflaturi sub brat ma gandeam sa nu am vreun ganglion ceva da nu am simtit nimic da ceva tot ma deranjeaza
Calmantele mi au fost recomandate sa le iau de 2 ori pe zi desi nu am fost un caz asa de grav(cred ca m am panicat din cauza ca credeam ca am vreo infectie sange sau ceva mai grav)
Acuma cateva zile am fost incaltzat si la piciorul stang la care m am operat ultima oara mi sa mai infectat si o unghie de la degetul mijlociu am pus TINCTURA DE IOD si numai ma doare
Ce am observat unghia la radacina sa cam albit la degetul mare la piciorul stang la cea la care am fost operat si pare cu creste mai mult creste alba..
E ceva grav? (am vreo infectie eu stiu )am 19 ani
9 comentarii
0
13-07-2013, ora 00:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu te doare daca apesi un pic inseamna ca nu e infectie.

Vezi ca problemele tale provin de la anxietate. Ia un Emocalm de la plafar sau niste Magneziu.

Incaltamintea sa fie potrivita ca nr. Daca te-ai ingrasat posibil sa trebuiasca sa schimbi nr.
Mergi cu sandale vara mai ales ca ai probleme cu unghiile.
0
14-07-2013, ora 14:09
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
Eu iau sedocalm si magneziu b6
Mam apucat de dantura...desi e dureroasa treaba si costisitoare.. macar sa nu fie ceva mai grav:)
0
14-07-2013, ora 23:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ce marime are ganglionul ?
0
15-07-2013, ora 00:27
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
ganglionul de sub ureche a mai dat inapoi (cum sa zic ca marime adica sus jos stanga dreapta a ramas cam la fel numai ca numai e la fel de iesit inafara)a mai dat inapoi cam de cand mi a scos cele 2 masele eu sper sa fie de la dantura.. acuma ma doare in partea cealalta 2 masele si sus una.. am probleme destul de grave cu dantura...
Mi sau extras 2 masele(partea stanga) deodata marti.. iar marti o sa imi mai scoata maseua de minte ca si aia e distrusa tare...si dupa mai am o masea sus.. dupa ma apuc si in partea dreapta(ma dor maselele din partea dreapta tare de tot..)(se paote sa am ganglionul sub urechea stanga da sa fie din cauza maselelor din partea dreapta?)
Ai avut dreptate in leg cu magneziu e foarte bun deja numai simt nimica subbrat etc frisoane etc ganglioni care nu existau ci defapt erau doar muschi mei intro parte mai mari ca in cealalalta(plus daca erau trebuia sa se vada sa se simta.. da nimic)
Ganglionul de sub ureche are cam acelasi marime ca la inceput aprox 1cm nu cred ca e mai mare (doctoru mi a scos 2 masele din dreapta ca era una langa cealalta.. pe mine nu ma dureau maselele alea doar ca erau distruse tare.. astea din partea dreapta is tot la fel de distruse da astea ma dor.. cealalte nu ma dureau...(care au fost extrase...)
0
15-07-2013, ora 00:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate iesi oriunde ganglionul daca ai o infectie.
Eu am un ganglion de marimea alui tau de peste 20 de ani dar nu i-am dat nici o importanta si nici nu m-a deranjat vreodata.
Doctorul a zis sa il las acolo si sa nu ii fac nimic ca e normal.
0
15-07-2013, ora 12:24
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
Totusi inainte era mult iesit inafara gen cat o maslina acuma a mai coborat la nivelu pieli si cred ca e din cauza danturi..am sa ma apuc sa fac toata dantura sa fiu sigur
Ce am observat ceva ciudat.. unghia la care ma operat ultima oara (mie mi a indepartat doar coltul infectiei)acuma observ cand creste unghia are o dunga alba care se ridica in sus o fi ceva grav?)
0
15-07-2013, ora 21:31
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
----------*

ce parere ai
DE LA PANARITIU A INCEPUT LA MINE
si cum se face ca fix dupa probleme cu gatul ma durea in gat etc.. ma dureau maselele... ganglionul
am consumat foarte mult alcool toata iarna(alimentare praf..)

(*modificat de admin)
0
15-07-2013, ora 23:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Principala ta problema din nefericire nu este nici unghia, nici ganglionul.
Principala ta problema este anxietatea care te copleseste.
Iti pui o mie de intrebari ce si cum, intrebari de care oamenii obisnuiti nici nu se sinchisesc.

1. Si eu am trecut prin anxietate. Am facut tratament un an si jumatate. Mi-a trecut. Pe tine te sfatuiesc ca daca gandurile astea te coplesesc si nu iti dau pace, sa mai inghiti din cand in cand cate o pastiluta de Emocalm de la Plafar.
2. Numai daca te doare cand apesi si te jeneaza, te duci cu unghia la medicul care te-a operat.
O operatie de unghie incarnata se poate face o data in viata sau, mai rar, unele persoane fac de mai multe ori. Dar nu te prezinti la dr. decat daca iti da batai de cap.
Stafilococii astia se fac pe piele, pe mucoase (tesuturi moi), nu pe unghii.
0
19-07-2013, ora 18:57
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
maicamea spunea ca am avut anemie( sau inceput de leucemie asa mi a zis bunicamea azi )
astept ziua de luni sa fac un control orl...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.