Ganglion si amigdala umflata, probleme la inghitire.

19-07-2010
rlucian
Nu este medic/terapeut
rlucian
Buna ziua,

Doresc si eu un raspuns de la domnul doctor Valeriu in legatura cu urmatoarea problema.

De ceva timp, aproximativ 3 luni, am observat ca mi s-a umflat un ganglion la gat, pe partea stanga, chiar sub mandibula. La aproximativ o luna dupa, deci in urma cu 2 luni mi s-a umflat si amigdala de pe partea stanga. Inainte de umflarea ganglionului si a amigdalei, am inceput sa am si probleme la inghitire, mai exact atunci cand inghit, imi pocneste foarte tare gatul, se aude o troznitura chiar la momentul inghitirii. Mai mult decat atat, acum mi s-a umflat ceva si sub limba pe partea stanga. In plus, mi-a aparut la gat si un nodul mobil, tot in partea stanga.

Toate aceste probleme cred ca se trag din urma cu 6 luni cand intr-o seara, brusc, am avut o senzatie de lesin urmata de o ameteala puternica, ameteala care a ramas la acelasi nivel pentru 2 luni si s-a mai diminuat acum, dar nu a disparut total. Am fost la toti doctorii posibili, dar nu mi s-a spus nimic clar. Am facut tomografie, mi s-a descoperit o sinuzita maxilara bilaterala cronica. Dupa, am inceput sa am dureri in piept si la spate, am facut radiografii la coloana. Rezultatul, cifoza. Am facut sedinte de fizioterapie. Am fost la ORL, doctorul a fost FOARTE expeditiv, nici n-a avut rabdare sa ma asculte pana la capat, spunandu-mi sa imi scot o masea pentru ca de acolo e problema. Am scos-o. Problema, normal, nu a disparut... Mi-am facut toate analizele de sange si urina. Au iesit normale cu o singura exceptie. Am EOZINOFILELE marite, de 3 ori peste numarul normal.

Sunt disperat, nu mai dorm de luni de zile, nu mai stiu ce sa fac... Mi-e frica sa nu am o forma de cancer. Nu mai rezist psihic, va rog mult sa-mi dati un sfat, ce sa fac mai departe. Mentionez ca am 27 de ani, 1.89 si 65 de kg.

Multumesc. Cu multa stima.
3 comentarii
0
19-07-2010, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pasii corecti care tre sa.i faci ar fi urmatorii
1. sa faci o ecografie cervicala.. sa vezi daca este ganglion limfatic sau glanda salivara subangulomandibulara.. marita!
2. sa mergi la Maxilo_facial sa vezi daca nu sunt calculi pe canalul glandei salivare
3. daca se exclude problema glandei salivare.. tre sa mergi la Un cab ORL.. unde sa.ti examineze amigdala si Hipofaringele.
trimite rezultatul de la Tomograf pemail. sa vad ce fel de sinuzita este.. poate e cazul de punctii sau operatii pe sinus !!!
0
20-03-2011, ora 15:38
doru1982
Nu este medic/terapeut
doru1982
lucian, eu am 28 de ani 1.82, cam cam 68 de kg...am slabit cam 10-15 kg in ultima luna.toata descrierea problemei tale seamana perfect cu simptomele mele..mai putin nodulul mobil cred...eu am o umflatura tot in partea stanga.nu stiu exact daca este un ganglion sau altceva. in rest se potriveste tot chiar si cea cu doctorul de la orl care nici nu a vrut sa asculte ce am de spus.s-a grabit sa imi dea sa fac 2 radiografii(pentru coloana si pentru sinusuri).din simplul motiv ca asistenta vorbea la telefon pur si simplu m-a dat afara din cabinet...fara sa ma lase sa-i spun ca facusem de curand acele radiografii si chiar le aveam la mine.radiografie cervicala(osteofite posterioare c3-c7.reducera inaltimii si transparentei articulatiilor interapofizare cervicale) si cea pentru sinusuri a confirmat faptul ca am sinuzita.si eu sunt foarte speriat deoarece cineva mi-a spus ca pot suferi de sindromul Sjogren.m-am interesat in ce consta acest sindrom si am constatat cu stupoare ca prezint absolut toate simptomele acestui sindrom in mod amanuntit. asta sa zic eu cam de vreo 2-3 ani mai accentuate. Acum si mie imi este foarte frica mai ales ca am si dureri foarte mari inghinale si de muschi.Sufar si de ulcer gastro-dudenal. Acum m-am programat la un cabinet particular orl(unde am iteles ca este un doctor foarte bun).as vrea sa stiu daca ai gasit raspunsul pana la urma.daca ti-a fost gasit un diagnostic?????.pentru domnul doctor as avea o intrebare: aceste simptome pot fi asociate si cu alte boli mai putin grave?? sau simptomele sunt destul de sugestive?
0
04-01-2012, ora 21:09
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
va rog domnule doctor sami dati un raspuns.de ceva vreme mi sa umflat amigdala stanga, din cauza maselelor netratate si facute zob la ora actuala.am si un ganglion mobil sub mandibula tot stanga, de cativa ani buni.daca imi rezolv cu dintii, imi va trece umflatura aceea a amigdalitei?va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: