Ganglion inghinal inflamat

14-06-2015
dianasuciu12
Nu este medic/terapeut
dianasuciu12
Am un ganglion inflamat in zona inghinală in partea dreapta, nedureros.Tin sa menţionez ca am avut ciuperca tot in acea zona. Am fost la ginecolog unde mi-a facut ecografie si mi-a dat tratament dar ganglionul inca il am, nu mi s-a dus deşi am terminat cu tratamentul de ceva vreme. Ciuperca am avut-o timp de 3 luni, dar nu demult s-a vindecat. Ar trebui sa ma îngrijorez pentru ganglionul care inca nu a dispărut sau o sa dispară in timp din cauza ciupercii? Va rog ajutaţi-ma!!
3 comentarii
0
14-06-2015, ora 07:01
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Multe persoane au unul sau doi ganglioni inghinali palpabili. Daca el este de maxim 1 cm, consistenta elastica, mobil, nedureros la palpare, lasati-l in pace.
Daca nu are caracteristicile de mai sus, mergeti la medicul de familie pentru un examen clinic general, puteti de asemenea face o ecografie ganglionara pentru a vedea daca are aspect inflamator sau de alta natura si eventual sa cautati alte cauze de inflamatie in sfera genitala sau gastrointestinala.
0
14-06-2015, ora 11:17
dianasuciu12
Nu este medic/terapeut
dianasuciu12
Dar poate sa fie cancerigen? Gândul asta ma sperie încontinuu. Nu este mobil si este nedureros. Mi s-a spus ca ganglionii se asociază cu diferite infectii..
0
14-06-2015, ora 12:08
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Ganglionii pot aparea in orice fel de infectii, inflamatii de alta natura, boli autoimune, diverse stari reactive si neoplazii. Nu va veti rezolva problema pe forum. Mergeti la medicul de familie, care ar trebui macar sa va orienteze daca e cazul sa faceti alte investigatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ganglioni inghinali măriți - infecție, cancer sau altceva?
  •