Ganglion inflamat (polipi+sinuzita+carii)

14-12-2013
Dobrin George
Nu este medic/terapeut
Dobrin George
Buna ziua ! Am fost in vara la ORL cu un ganglion inflamat (nedureros, moale si mobil) care eu nu prea cred ca este ganglion deoarece este retras nu este dur si la palpare se simte o bucata de carne mai degraba cred ca este o glanda salivara, aici este ganglionul : http://postimg.org/image/ok4i2cul5/
La ORL mi-a spus doamna doctor ca am polipii foarte mari fiind inconstient deoarece problema duce inspre operatie, mi-a dat injectii gentamicina 10 fiole si asa zisul ganglion nu s-a retras.. Mi-a spus ca in zona ORL am toate problemele posibile, sinuzita, deviatie de sept, rino-faringita, amigdalite rosii iar polipii fiind o problema deja avansata si din cate mi-a spus doamna doctor nerespirand normal dezvoltarea mea este foarte greoaie (am 18 ani dar nu am pic de barba si sunt slab, defapt asa am fost mereu si nu seman deloc cu un om de 18 ani)
Am facut si o radiografie toracica deoarece aveam dureri in piept pe care le am dupa fiecare raceala dar nu mi s-a gasit nimic.. Si dureri de spate puroiul din gat si nas creandu-mi reomatism, cica..
Dumneavoastra ce credeti? Este un ganglion limfatic iar cauzele sunt cu siguranta cele spuse de mine mai sus? Eu ma gandesc cu teroare la cancer limfatic :( ce ma sfatuiti sa fac? tin sa precizez ca am analizat fiecare parte a corpului (axial, inghinal, gat) si nu mai am niciun ganglion inflamat.
7 comentarii
0
14-12-2013, ora 17:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. teama d eboala, teama de cancer.. este o boala separat si se trateaza la psiholog
asculta pe youtube tot ce gasesti postat de anatol basarab, ovidiu dragos argesanu.. si altii care au o viziune corecta asupra vietii.. poate acolo o sa intelegi ce ai de facut in acest sens
2 din punct de vedere ORL.. te internez in clinica ORL spital unversitar si acolo medicii orl cu experienta o sa.ti rezolve toate probelmele ORL
focarele cronice de infectie nu permit dezvoltarea normala a organismului
0
14-12-2013, ora 18:33
Dobrin George
Nu este medic/terapeut
Dobrin George
Va multumesc frumos pentru sfaturile bune, profesioniste si pline de experienta..
1.Deci dvs spuneti ca nu are rost sa ma consum cu cancerul ganglionul avand o cauza clara de tip ORL..
2.Reomatismul poate consta si in dureri ale gatului (exterior) la muschi? cand intorc capul ma doare partea din spate a gatului..
3.Si din experienta dvs, poate fi un ganglion sau o glanda salivara? cat ati putut vedea din imagine

Va multumesc foarte mult!
0
15-12-2013, ora 12:48
Dobrin George
Nu este medic/terapeut
Dobrin George
4.Si de vreo sapt ma tot durea gatul (muscular) cand il miscam in spate de la ceafa in jos, dar m-a lasat.. ieri am jucat fotbal
si m-a luat din nou acea durere.. defapt dupa ce fac efort am diferite dureri, se pare ca doamna doctor a avut dreptate cand mi-a spus ca nasul nu-mi permite sa fac niciun fel de sport.. :(
0
15-12-2013, ora 22:25
Dobrin George
Nu este medic/terapeut
Dobrin George
Ma mai ajutati si pe mine va rog domnule doctor Valeriu?
V-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde la intrebarile de mai sus..
va multumesc mult
0
16-12-2013, ora 23:27
Dobrin George
Nu este medic/terapeut
Dobrin George
Domnule doctor mai sunteti disponibil?
0
17-12-2013, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris foarte explicit in postarea anterioara ce ai de facut
in rest.. cu cat mai putin o sa te gandesti la problema cu atat mai bie pentru tine
te interenezi si lasi medicii sa.si faca treaba
0
17-12-2013, ora 14:02
Dobrin George
Nu este medic/terapeut
Dobrin George
Ma speriati :(.. credeti ca am vreo problema cu cancerul? sau ganglionul marit inofensiv este doar o problema datorata polipilor si problemelor orl? :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sinuzita
  • Cariile de biberon
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • SINUVA – implantul pe bază de corticosteroizi pentru polipii nazali
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  •