Ganglion in partea dreapta a gatului - copil 2, 7 ani

18-05-2010
Stefanut
Nu este medic/terapeut
Stefanut
Buna ziua!
Va rog sa imi dati un sfat. Acum 5 zile puiului meu de 2 ani si 7 luni i-am depistat un ganglion in partea dreapta a gatului. Nu e rosu, nu il doare, e mobil si nu e tare si nu a mai crescut. Nu are nici un alt simptom, nu e racit, nu ii curge nasul, mananca bine, doarme bine, e voi. Am fost la medic, l-a consultat, l-a pipait axial, inghinal, la burtica, la gat, l-a consultat in gat. A spus sa lasam copilul in pace ca nu are nimic. Mentionez ca acum 2 luni a facut amigdalita pultacee (urat, a necesitat 2 sapt de antibiotic, inclusiv injectabil), iar acum 2 saptamani i-a curs nasul si i-am dat nurofen. Medicul a spus ca nu sunt necesare analize.
Dupa cate am citit sunt foarte ingrijorata.
Oare chiar sa fiu linistita? In cat timp ar trebui sa dispara ganglionul?
Va multumesc din suflet.
Roxana Pistea
7 comentarii
0
18-05-2010, ora 19:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi acest ganglion ca urmare a infectiei de la amigdale.. chear daca e de 2 saptamani problema.
Cu siguranta este sansa sa mai faca aceste amigdalite.. asa ca aveti grija sa evitati alimentele reci, acidulate si acre.
ganglionul o sa dispara treptat( daca nu face alte infectii la gat)
0
19-05-2010, ora 08:48
Stefanut
Nu este medic/terapeut
Stefanut
Va multumesc mult pentru raspuns.
Probleme cu amigdalele a avut acum 2 luni, acum 2 saptamani a fost o raceala simpla.
Va rog sa imi spuneti daca intr-adevar poti sa iti dai seama ca nu e o problema cu acel ganglion la un examen extern sau sunt necesare analize?
Cu alte cuvinte, sa ma bazez doar pe faptul ca la examentul extern medicul a spus ca nu e nici o problema?
Roxana Pistea
0
19-05-2010, ora 11:00
Stefanut
Nu este medic/terapeut
Stefanut
Tocmai a inceput sa ii cuga nasul. E posibil ca ganglionul sa fi "prevestit " aceasta raceala? Nu a facut febra.
Multumesc.
Cu stima, Roxana Pistea
0
19-05-2010, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
agnglionii mariti vorbesc despre aceia ca focarul de infectie sa extins de la focarul principal( dinti, amigdale, polipi.s.a).. mai departe in caile limfatice.
poate fi din zeci de cauze.. si nu se poate stabili nimic... decat daca este scos si dat la examenul anatomopatologic.. DAR NU ESTE CAZUL.
Lasati ganglionul in pase..NU il masati si NU il atingeti.
0
04-06-2010, ora 09:11
Stefanut
Nu este medic/terapeut
Stefanut
Buna ziua!
I-am facut hemoleucograma si sunt valori anormale pentru: Leucocite 14, 8 in loc de 4-10: Neutrofite segmentate% 47, 5 in loc de 50 - 70;, LYM% 45, 9 in loc de 20 - 40; LYM# 6, 8 in loc de 1 - 4; Monocite% 2, 7 in loc de 4 - 8; EOS# 0, 52 in loc de 0 - 0, 5.
Ma puteti ajuta spunandu-mi daca poate fi ceva grav?
Restul hemoleucogramei este normal.
Multumesc!
0
04-06-2010, ora 10:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este undeva un proces inflamator..
mergti la pediatrie.. ORL.. si vedeti unde ste inflamatia.
0
28-11-2017, ora 06:40
Alexandru20092003
Nu este medic/terapeut
Alexandru20092003
Buna ziua, intr.o seara cand m.am asezat pe burta am simtit ceva in zona inghinala dar in partea superioara in stanga ese foarte putin umflat si doare la atingere, ar putea fi ceva grav? Am avu cu o sapt inainte si sinus pilonidal
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •