Ganglion in zona ultimelor masele din spate?

24-02-2008
toteu
Nu este medic/terapeut
toteu
Buna ziua. Acum cateva zile, o saptamana in timp ce eram la birou si vorbeam la telefon ma jucam cu mana pe fata. Am remarcat in partea stanga cam in zona ultimelor masele din spate, dar pe fata nu pe gingie innauntru, o unflatura micutza cat un bob de mazare sau putin mai mic. Se simte daca masez pe fata in zona respectiva dar nu ma doare, mi se pare rotund, pare neted, si in zona pare sa fie si o vena... nu ma deranjeaza.In schimb ma obsedeaza, mi-e frica si cand dorm... va trebuii sa-mi fac programare la doctor sa vad ce este insa imi este f frica. Despre ce ar putea fi vorba? Astept un raspuns cat mai repede. Va multumesc. Am citit azi tot felu de articole...am pisica in casa de vre-o 2 ani poate fi asta o problema? In afara de asta am si niste carii mai vechi pe care leam neglijat insa unflatura nu se afla pe maxilar. Va multumesc!
6 comentarii
0
24-02-2008, ora 00:00
duchi
Nu este medic/terapeut
duchi
am si eu aceeasi problema, numai ca e pe obrazul drept.N u am reusit sa merg la medic si nici macar nu stiu la ce medic sa merg, internist, stomatolog etc.
0
24-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Toteu ! din cle descrise de tine..este aproape sigur ca ai un ganglion limfatic usor marit din cauza infectiei dentare. Ganglionii limfatici se gasesc la distanta de focarul cu infectie...
Trebue sa mergi la stomatolog...cat mai repede..
0
21-03-2008, ora 00:00
gloria
Nu este medic/terapeut
gloria
Buna seara !!! da, este foarte important sa consultati un medic stomatolog...si tot atat de important este sa faceti o ecografie. nu amanati. in felul acesta orice indoiala se risipeste.
0
22-03-2008, ora 00:00
duchi
Nu este medic/terapeut
duchi
sa inteleg ca trebuie sa merg la stomatolog.Multumesc.
0
04-08-2008, ora 00:00
carry
Nu este medic/terapeut
carry
buna seara tututror;am observat ca acest forum este f interesant de aceea am sa postez si pb de sanatate cu care ma confrunt eu, poate cineva imi poate da niste sfaturi;am ganglionii inflamati(axile, inghinal si in zona gatului)de aprox 8 ani, (ca un bob de mazare mare fiind cel mai mare)am facut la spitalul fundeni analizele pt depistarea virusilor:epstain barr, hiv, toxoplasma, inca unul dar nu mi-l amintesc ;toate au iesit negative..este posibil sa fie aceasta infectie provocata de amigdalite?, in copilarie am avut pb(puroi pe amigdale), uneori ma doare usor inima si am senzatia ca infectia de la amigdalite s-a lasat acolo;nu am luat niciodata tratament pt amigdalite inflamate(sper ca ma aparaDumnezeu si nu am pb mai grave, din cate am mai citit pe net despre ganglioni inflamati pot fii pb-me mari);daca a mai trecut cineva prin o situatie asemanatoere sau are cineva un sfat pentru mine asfii f bucuroasa,...multumesc
0
04-08-2008, ora 00:00
carry
Nu este medic/terapeut
carry
am uitat sa precizez varsta, 32 ani(inca tanara)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.