Ganduri de care nu pot sa scap. Ce am? Mai e cineva ca mine? | Forumul Medical ROmedic

Ganduri de care nu pot sa scap. Ce am? Mai e cineva ca mine?

16-06-2015
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Buna ziua. Vreau sa va spun ca se intampla ceva ciudat cu mine si nu stiu ce. De 3 saptamani, de cand am avut un atac de panica (cred) cauzat de o problema de la munca, am trecut prin mai multe stari. Prima faza, in primele zile, am simtit teama pentru ceea ce mi s-a intamplat, simteam o emotie negativa in piept, stare de voma, plangeam incontinuu si decat seara reuseam sa ma simt mai bine, aproape normal si sa mananc. In tot acest timp m-am tot documentat despre aceasta stare, am postat si pe acest forum, am cautat pe net cum sa treci peste anxietate, mi-am impus sa ma vindec, etc. In urmatoarele zile s-a mai diminuat acea emotie negativa dar am inceput sa simt o ingrijoarare excesiva pentru sora mea, care avea si ea niste probleme. Starea ei s-a imbunatatit si credeam ca o sa ma simt mai linistita, cand...surpiza, n-a fost deloc asa. Am scapat de acea grija excesiva pentru ea si am inceput sa ma ingrijorez pentru mine, in sensul ca: ma gandesc tot timpul la toate reactiile pe care le am, in studiez starile (de ce sunt trista, cand sunt fericita ma gandesc ca se datoreaza faptului ca in creierul meu au loc niste reactii, si tot felul de ganduri din astea nebunesti) iar atunci cand uit si sunt un pic distrasa de ceva, parca gandul asta nenorocit ma face iar sa devina atenta la starile prin care trec, si iar ma simt trista si imi este foarte frica de mine. Regret ca am cautat pe net atatea despre depresii, anxietate si alte tulburari psihice ca acum parca ma regasesc in toate. La psiholog am fost doua sedinte dar le-am intrerupt momentan pentru ca este pleacata dna psiholog si le voi relua atunci cand se intoarce. La psihiatru ma voi duce maine si sincer imi este teama de medicamente. In viata mea am luat doar doua pastile de extraveral in astea doua saptamani, pentru ca devenisem foarte agitata si speriata din cauza acestor ganduri care ma obsedeaza. Voi, din afara, cum vedeti situatia mea? Sper sa nu inebunesc de la atatea ganduri prostesti. Multumesc
254 comentarii 12 ..... 8 9 ÃŽnainte ›
0
16-06-2015, ora 13:47
bazatu
Nu este medic/terapeut
bazatu
Salut, te inteleg am trecut si trec prin stări similare dar cred cu tărie ca noi care experimentam aceste stări ne intelegem cel mai bine trăirile si ne putem "pansa"reciproc asa ca hai sa fim puternici pt ca totul e doar in mintea noasta!😉 cati ani ai?
0
16-06-2015, ora 14:22
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Am 26 de ani. Stiu ca totul este in mintea mea si asta ma sperie si mai tare. Ma simt de parca, acel atac de panica pe care l-am avut acum 3 saptamani, mi-ar fi deschis mintea. Duc un fel de lupta, nici nu stiu cum sa-i zic, si stiu ca daca incetez sa ma mai gandesc, incetul cu incetul voi uita, dar parca stiind asta, din aia imi vine si mai mult sa ma gandesc. Mi-e teama ca o voi lua razna la un moment dat si de aia m-am programat la psihiatru. Sunt eu mai ganditoare de fel, dar n-am mai avut probleme de genul asta in trecut. Parca este o obsesie.
0
16-06-2015, ora 14:51
bazatu
Nu este medic/terapeut
bazatu
Daca ti-as spune cate am simtit si de cate încă îmi e teama ai zice probabil ca te-am "tras la xerox" eu mă lupt cu stări de genul de vreo 10 ani si doar de câteva luni am avut curajul sa spun cuiva cum ma simt mi-a prins foarte bine bănuiesc ca si tie !...ideea cu psihologul e foarte buna sa sti si eu am fost dar mi sa spus ca nu e nimica grav si va nici gand de psihiatru sau pastile.mi sa spus ca sentimentul de insecuritate declanseaja temeri si fricu de toate felurile, acuma ii dau dreptate pt ca ai mei sunt divortati si sincer simteam nevoia de tata foarte mult nevoia aia de protectie.. Si i-am dat dreptate doamnei.apropo eu am 27 !..iti recomand calm si sa povestesti cu o persoana draga tie tot ce simti nu tine in tine asta 😉
1
16-06-2015, ora 14:54
bazatu
Nu este medic/terapeut
bazatu
Si stai liniştită ca nu nebunesti daca eu nu am patito de 10 ani nici u sigur!
0
16-06-2015, ora 14:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Asta cu 'totul e in mintea mea' este o dezinformare crasa a psiho-ologilor ca sa aiba obiect de activitate si CLIENTI - chiar asa ii denumesc ei pe pacienti, exact ca la supermarket ! Adevarul este ca in organul numit creier, din diverse motive mai dificil de evidentiat lipseste neurotransmitatorul GABA - care e principalul CALMANT al creierului, deficit in lipsa caruia hipofiza secreta prea mult ACTH care la randul sau stimuleaza excesiv glandele suprarenale care la randul lor secreta prea multa adrenalina, care adrenalina da nastere atacurilor de panica si anxietatii ! La nivelul creierului Noradrenalina in exces (tot din cauza lipsei Gaba) determina agitatia marcata plus simptomele nenumarate la nivelul inimii si inca multe altele !

Deci ce simtiti voi nu e doar in mintea voastra ci este real si are determinism ORGANIC ! Iar dezechilibrele organice se trateaza la MEDIC !
0
16-06-2015, ora 15:00
bazatu
Nu este medic/terapeut
bazatu
Asa si este este o obsesie de a catastrofa tot ce se întâmplă cu tine, tot ce te înconjoară ar putea sa te sperie, dar fi putin realista si ambitioasa pozitiv un alt secret care te ajuta sa diminuezi acest sentiment de frica care deseori te copleseste e sa nu te opui lui lasa-l sa te pătrundă sa treacă prin tine si ai sa vezi ca nu e chiar asa de rau, si nici nu vine sfarsitul lumii nu faci nici infart mai nebuna decât esti in sensul figurat, nu ai cum sa deci si asa mai departe ai gj !
0
16-06-2015, ora 15:22
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Stevens, si care este medicul care imi poate da un diagnostic? Endocrinologul in urma unor analize, sau psihiatrul in urma unei vizite ? Mentionez ca maine ma voi duce la psihiatru si proababil o sa-mi dea medicamente pe care o sa-mi fie teama sa le iau...
0
16-06-2015, ora 15:34
bazatu
Nu este medic/terapeut
bazatu
Si em mi-am facut toate analizele si mi-au iesit bune toate, si torusi nu mă simt bine!...inclusiv cardiologie
0
16-06-2015, ora 15:44
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mergi foarte bine unde mergi Anca, parca ti-am mai spus ! Medicul respectiv iti va da medicamente care sa-ti creasca nivelul de serotonina (si ea are efect calmant) si de GABA (anxiolitice, stabilizatoare de dispozitie) si o sa scapi de anxietate !
0
18-06-2015, ora 13:13
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Buna ziua. Am fost ieri la psihiatru si m-a diagnosticat cu tulburare de panica desi eu in niciun caz nu fac atacuri de panica. Stiu foarte bine sa mi le controlez iar ceea ce simt acum numai panica nu este. Mi-a prescris xanax 25 mg (1 pastila dimineata) si sertralina 50 mg, cate doua jumatati pe zi (la pranz si seara). Ce parere aveti despre aceasta medicatie? Imi este teama sa caut pe internet despre ele sau in sectiunea tulburari psihice pentru ca sigur o sa ma sperii de ce gasesc acolo.
Multumesc!
0
18-06-2015, ora 13:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Buna Anca ! Incearca tratamentul la jumatate din dozele recomandate, respectiv o jumatate de Xanax si un sfert de sertralina si vezi cum iti merge cu ele asa 2-3 zile !
Sau le poti incerca pe rand, astazi o doza mica de xanax si maine daca e ok cu xanaxul adaugi si un sfert de sertralina !

Bafta !
0
18-06-2015, ora 14:07
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
OK, voi incerca asa. Dar eu fizic ma simt destul de ok, am trecut pe perioada in care imi venea sa vars cand stiam ca trebuie sa plec din casa. Acum mananc ok, vin la munca zi de zi, dorm relativ bine, numai ca ma simt trista si am ganduri care ma obsedeaza: ca poate nu o sa ma mai multumeasca nimic, niciodata, ca poate mi se va agrava starea si cel mai deranjant este ca imi constientizez toate starile prin care trec.
Sper ca aceste medicamente sa nu ma faca sa ma simt si mai rau.
Ma mai duc luni sa cer parerea altui psihiatru pentru ca mi s-a parut cam ciudat diagnosticul de tulburare de panica.
Multumesc Stevens!
0
18-06-2015, ora 17:18
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Anca, incearca cat poti sa te detasezi de aceste stari. Garantat nu ti se va intampla nimic rau si tu stii bine asta.

Ruminatiile de care vorbesti nu fac decat sa iti intretina starea si sa te epuizeze, lucru care nu e de dorit!
Pur si simplu, incearca sa te detasezi!
Cauta metode de relaxare pe youtube si aplica-le. Nu strica si o cura de magneziu, ca si support.

Sanatate multa!
0
18-06-2015, ora 17:38
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Multumesc, Prozac. E ok sa iau magneziu daca vreau ca din seara asta sa incep sa iau serlift-ul si xanax-ul?
0
19-06-2015, ora 09:05
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Dragilor,
Ma simt din ce in ce mai descurajata si speriata. Imi este teama sa nu inebunesc de la aceste ganduri. Parca si incep sa perpecp lumea altfel. Colegul de serivici(cel care mi-a recoamndat sa merg la psihiatru) mi-a povestit ca a avut probleme de genul acesta si chiar a innebunit, a fost internat in spital si acum dupa 3 ani, inca face tratament.
Ieri, am trecut printr-o situatie destul de aiurea care m-a speriat foarte tare. Mergeam pe strada grabita si am depasit o femeie care mergea destul de incet si ce-i drept era cam ciudata. Cred ca am atins-o cu geanta pentru ca inceput sa tipe la mine si mi-a dat o palma. M-am speriat foarte tare si ma gandesc tot timpul ca poti foarte usor sa inebunesti, si chiar se gasesc nebuni la toate colturile.
0
19-06-2015, ora 12:33
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna!
Clar, acea femeie nu era sanatoasa la cap, din pacate toti nebunii sunt lasati sa umble liberi pe strada.

Anca, ai putea incepe cu niste analize uzuale la sange sa vezi daca nu cumva ai vreo deficienta de minerale sau orice altceva.
Apoi mergi si la un endocrinolog pt ca si sistemul endocrin iti poate produce astfel de stari (cum este in cazul meu, probleme cu hipofiza), intr-un final, daca elimini orice posibila cauza fizica, poti lua tratament psihotrop.
Sertralina in toate cazurile pe care le stiu eu nu prea merge, nici mie personal nu mi-a mers.
Xanaxul daca il folosesti a la long da dependenta si nu isi mai face efectul.

Si stai pe pace, razna nu o sa o iei.

Cam asta ti-as putea eu spune.

Sanatate multa!
0
19-06-2015, ora 13:24
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Buna!
Analizele uzuale la sange le-am facut si ma incadrez in limite. Am mers si la endocrinolog si urmeaza sa fac niste analize de urina:calciu, magneziu, ATPO, si altele (nu inteleg prescurtarile). Oare faptul ca am inceput tratamentul cu serlift si xanax influenteaza rezultatul analizelor endocrinologice?
Xanax-ul o sa-l iau doar la nevoie ca sa nu-mi creeze dependenta si-mi doresc din tot sufletul ca dupa 2 saptamani de tratament cu serlift, sa vad o imbunatatire.

Multumesc si sanatate!
0
19-06-2015, ora 13:37
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Nu stiu sigur daca iti afecteaza dar incearca sa nu iei seara nimic, dar sa spui ca urmezi tratament cu ele.
0
20-06-2015, ora 09:07
bubu_cristian
Nu este medic/terapeut
bubu_cristian
Buna Anca, eu sunt Cristian din Piatra - Neamt, sa stii ca nu esti singura cu aceste stari, eu ma lupt cu ele de ani de zile, tu inca stai bine, eu am si vertij, adica nu am echilibru si curand voi incepe din nou investigatii, rmn si la psihiatru in cele din urma.La toti medicii pe la care am fost, imi spuneau ca nu am nimic. Cred ca toate starile astea se datoreaza anumitor factori, stres, necazuri, poate deceptii in dragoste, frustrari interioare, neajunsuri.
0
20-06-2015, ora 09:17
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Buna dimineata! De doua zile am inceput tratamentul cu serlift (25 mg seara) iar xanax nu iau. Este a doua dimineata in care, pe langa gandurile deranjante pe care le am, ma simt destul de anxioasa. Daca singurul lucuru care ma facea sa ma simt mai bine era somnul, acum nu mai am parte nici de el. M-am trezi la 4 azi dimineata, dupa alte treziri din ora in ora pe timpul noptii. Imi simt mintea agitata, parca gandesc tor timpul si imi constientizez gandurile. E asa ciudat! M-a cuprins o stare de frica si am o emotie in capul pieptului de care nu pot sa scap. Imi este tare teama ca voi inebuni si ca voi deveni leguma de la pastilele astea..
0
20-06-2015, ora 09:54
bubu_cristian
Nu este medic/terapeut
bubu_cristian
Buna dimineata Anca, crd ca acele pastile nu sunt de tine, cred ca tie iti trebuie altceva. Trebuie sa cauti in interiorul tau sau mai exact in trecut si sa vezi cauza ce au declansat aceste stari. de unde esti? imi poti da nr. tau de tel?
0
20-06-2015, ora 11:23
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Vi s-a intamplat vreodata sa va ganditi ca toate emotiile noastre se datoreaza chimiei din corp? Ca in viata noastra de zi cu zi suntem ghidati de instincte? Ca de fapt nu exista iubirea ci totul se intampla in creier? Ca nu exista suflet ci suntem pur si simplu asa cum ne vedem? Acesta este gandul care ma obsedeaza, care imi provoaca anxietate, ma face sa vad altfel persoanele din jurul meu si imi provoaca teama. Curand voi apela la un psihoterapeut care sa ma aduca cu picioarele pe pamant.
0
20-06-2015, ora 12:58
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Poti sa consulti si un alt psihiatru Anca ! Iti trebuie alt antidepresiv fiindca cel pe care l-ai primit nu ti se potriveste ! Deci insista pt un alt tratament ! Si inca ceva, nu mai lua seara ad-ul ci doar la amiaza, iar dimineata ia si jumatate de xanax, te va linisti pe tot parcursul zilei !
0
20-06-2015, ora 13:31
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Stevens, luni ma duc la un alt psihiatru care este si psihoterapeut si sper ca o sa-mi spuna mai in detaliu cu ce ma confrunt. Crezi ca aceste ganduri pe care le am se datoreaza anxietatii? Chiar nu mai suport sa ma copleseasca asa de tare si m-am saturat sa lupt cu mine zi de zi.
0
20-06-2015, ora 14:34
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Eu cred ca e chiar putin mai mult decat anxietate, important este sa gasesti un medic bun si un tratament potrivit ! Mama ta ce diagnostic are si ce tratament a urmat ?
0
20-06-2015, ora 14:49
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Mama a avut ca si diagnostic "tulburare obsesiv compulsiva" desi nu stiu sa fi avut compulsii. Tot cu gandurile era si ea. Chiar astazi am vorbit cu ea si mi-a povestit prin ce a trecut si mi-a zis ca a luat velaxin, sau cam asa ceva. Apropo, eu cu sora mea am fost diagnosticate cu "tulburare de panica" si ea ia serlift cu xanax. Se vad imbunatatiri la ea. Ia tratamentul de 2 saptamani.
1
20-06-2015, ora 16:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca mai are mama pe acasa medicamente poti incerca o jumatate de doza de venlafaxina (Velaxin) si daca te simti mai bine cu ea poti sa-i ceri medicului reteta luni ! Celelalte alternative sunt fluoxetina(Prozac), paroxetina(Seroxat), fluvoxamina(Fevarin), clomipramina(Anafranil) si mai nou citalopramul/escitalopramul (Cipralex) ! Sertralina este in topul recomandarilor in ghidurile ghidurile actuale pt anxietate si tulburare obsesiv-compulsiva (TOC), insa in realitate putini se simt bine cu ea, nu stiu de ce, insa este o realitate ! Eu am spus ca reper ca 8 din 10 pacienti cu tulburare de anxietate NU se simt bine cu aceasta substanta desi este prima recomandata mai ales la nevroza obsesiva ! Probabil s-au investit sume enorme in teste (masluite) si in buzunarele celor care au intocmit ghidurile iar pacientii sunt prinsi la mijloc in aceasta mega-afacere ! In practica sertralina este exact la coada recomandarilor ! Deci vedeti celelalte alternative pe rand !

Bafta !
0
20-06-2015, ora 16:12
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi. Realitatea mea este un pic deformata de aceste trairi, sunt confuza si nu stiu incotro s-o apuc. Imi este extrem de teama de antidepresive, abia am luat xanaxul acum si ce-i drept ma simt mai linistita si mai optimista ca voi trece peste calvarul asta. Ma voi duce luni la un alt psihiatru sa cer o a doua parere si eventual la psihoterapeut ca sa-mi scoata din cap cumva ideile stupide pe care le am. O dupa-amiaza placuta!
0
21-06-2015, ora 04:46
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Traiesc un cosmar! Serliftul imi da o anxietate extrem de mare. Am luat xanax mai mult decat mi-a zis doctorul iar acum este aproape 5 dimineata si eu n-am reusit sa adorm. Deja simt ca ma lasa puterile. Cu cat trece timpul si sunt mai obosita, cu atat mai des atipesc si ma trezesc speriata si cu acea emotie in tot corpul, emotie groaznica. Mi-e teama sa mai adorm si mi se inchid ochii fara sa vreau. As vrea sa va intreb, la cine sa apelez acum? Sa ma duc la urgente? Sa incetez a mai lua serliftul in aceasta dupa amiazs?
0
21-06-2015, ora 12:14
Rasfat
Nu este medic/terapeut
Rasfat
Anca exista un topic legat de sertralina, f. multi se plang de acest medicament, nu il mai lua, maine ai spus ca mergi la un alt medic, nu se iantampla nimic pt. ca ail iei doar de cateva zile, dar pt. linistea ta poti merge la camera de garda a spitalului Obregia daca esti din Bucuresti.
si ia un anxiar s te linistesti. Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns
254 comentarii 12 ..... 8 9 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul