Gandaci albi in piele?

20-02-2010
synchron
Nu este medic/terapeut
synchron
Buna, am 26 ani si am o mare rugaminte la dumneavoastra incat nu stiu ce sa fac. Recent am inceput sa am mancarimi pe picioare si in zona incheieturilor de la picioare. Initial am crezut ca se datoreaza chilotilor, incat am trecut la boxeri. Dar uitandu-ma atent, am descoperit ca am puncte pe piele. Vara trecuta ma epilasem pe picioare si am crezut ca sunt fire de par moarte ramase in piele, asa cum mai gasisem si inainte. Am scos unul si am constatat ca sunt gandaci minusculi albi, care se vad cel mai bine pe fond negru. Am scos pana acum in numar de 40 de pe picioare. Este oribil!!! Trebuie sa ma uit foarte atent, avand pilozitate medie pe picioare, pentru a-i depista. Am constatat ca majoritatea sunt la radacina firului de par. Banuiesc ca acolo pot patrunde in piele mai usor. Inca nu m-am epilat deoarece mancarimile s-au ameliorat. Locuiesc cu 2 fete si ele nu au fost afectate, ceea ce denota ca nu este transmisibil. Am verificat in amanunt pana si păturile si orice material pufos ce poate gazdui astfel de paraziti, nu am gasit nimic. M-am documentat si nu par a fi capuse. Alte genuri de paraziti de piele nu am putut gasi. Puteti sa-mi spuneti ce poate fi? Unii spun ca s-a transmis pe baza sexuala, dar nu am mai avut contact sexual de mai bine de 3 luni. Daca era vorba de asa ceva, banuiesc ca nu aveau cum sa apara predominant pe picioare, si nici animale de casa nu detin. Daca va ajuta o descriere, sunt de 1-2 milimetri, ca niste paianjeni. Va rog sa ma ajutati, multumesc mult.
3 comentarii
0
20-02-2010, ora 13:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Poti sa capturezi catva gandaci fara sai deteriorezi si sa-i trimiti la un laborator de biologie si unul de parazitologie ? II poti lasa sa se usuce intr-o cutie ermetica sau tub ichis ermetic si in plus conserva in alcool.
0
28-02-2010, ora 18:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca aveti paduchi lati (Phtyrius pubis).
Acestia pot fi luati cu ocazia unui contact sexual de la o persoana bolnava, insa se pot transmite si prin lenjeria de pat contaminata.
Pentru tratament, se rade parul din zona afectata si se aplica solutii sau spray-uri pe baza de piretroizi.
Lenjeria de pat trebuie fiarta sau spalata la 90 de grade.
0
28-02-2010, ora 21:41
synchron
Nu este medic/terapeut
synchron
Da, multumesc mult. Asta era. Am dormit la cineva in pat fara sa port pantaloni, si nu prea m-am simtit confortabil din cauza conditiilor precare de igiena...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.