Gama GT crescuta+colon iritabil

21-11-2007
luciannicu
Nu este medic/terapeut
luciannicu
Am 25 ani, si am facut niste analize de sange si toate au iesit normal mai putin Gama GT-69 (TGO-17 TGP-21). Am refacut aceste 3 analize (la alt laborator) crezand ca a fost o greseala de laborator, dar au iesit la fel. La indicatia unui medic am facut analizele pentru Hepatita, toate au iesit negative. Nu consum alcool. Mai am o problema de colon iritabil. Intrebarile mele sunt: Care poate fi cauza unui Gama GT mare, si daca are vreo legatura Colonul iritabil cu Gama GT sau invers?
12 comentarii
0
03-12-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Gamma GT poate fi crescuta si in cazuri de colestaza, adica o elimiare mai lenta a bilei la nivelul tractului digestiv. Sindroame de colestaza severa apar in cazul unor ictere sau al litiazei biliare, insa, in cazul dvs., avand in vedere analizele hepatice bune, e cel mai probabil vorba de o diskinezie biliara, asa numita "bila lenesa" care poate fi asociata cu tulburari de motilitate intestinala. Inceati un tratament de o luna cu Debridat sau Ibutin, util pentru ambele afectiuni in combinatie cu Liv 52 sau Fiobilin pentru reglarea tranzitului biliar. Plus regim de crutare, fara grasimi animale si exces de oua.
0
04-12-2007, ora 00:00
luciannicu
Nu este medic/terapeut
luciannicu
Va multumesc!
0
11-07-2009, ora 12:41
stelu dumitru
Nu este medic/terapeut
stelu dumitru
Stelu Dumitru
Buna ziua.am 47 ani, si in urma unor analize de rutina am descoperit ca Gama GT este 134.am intrebat doctorul de familie si dansa mi a recomandat un set de analize complete pe care le am si facut. Toate au iesit bine mai putin Gama GT 124, am asteptat 2 luni, nu am tinut regim, mentionez ca nu consum alcool de 15 ani nu fumez si nu fac nici un fel de abuz.am repetat Gama GT rezultatul 64, iar peste 2 luni din nou am repetat Gama gt 178, nu mai inteleg nimic si doctorii la fel.Va raman recunosctor daca un sfat sau o sugestie sunt recomandate, in ultima perioada am dureri in dreptul ficatului
0
27-01-2010, ora 10:34
crimu sorin
Nu este medic/terapeut
crimu sorin
Am 38 de ani si in urma mai multor analize in decurs de 3 ani s-a constatat ca valoarea GGT fructueaza intre 55-350.Mentionez ca nu sunt fumator, consumator de alcool si am tinut cont intodeauna de sfaturile medicilor care mau cosultat, urmand diferite tratamente pentru protectia ficatului.Am fost diagnosticat cu steatoza de gr.2 si mai nou de Toxocara pentru care am urmat acum 6 luni un tratament agresiv cu Zentel.Sunt cam supraponderal, 1, 80 si 110 kg, nu am suferit de haepatita si prezint uneori dureri in zona ficatului.Va rog datimi un sfat care sa ma pota lamuri care ar putea fi cauza acestei valori marite a GGT. Va multumesc.
0
27-01-2010, ora 17:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Uneori larvele de toxocara determina afectare hepatica, la fel si tratamentul cu Zentel (singurul eficient pe Toxocara). Pe langa aceste posibile cauze ale cresterii enzimei in cauza, aceasta creste si in cazul unui sindrom de co0lestaza (o vezica biliara mai lenesa).
0
16-12-2010, ora 12:45
delia criss
Nu este medic/terapeut
delia criss
In urma unor analize mi-au iesit urmatoarele rezultate :
Glicemia (chimie umeda) 127
Gamma GT 48
Colesterol seric total (chimie umeda) 268
amilazemie 97
latimea distrib 10.89 ( hematologie -sange integral)
Va rog sa-mi explicati ce inseamna.
Am varsta de 52 ani, fumatoare si nu consum bauturi alcoolice.
Va multumesc !
0
20-12-2010, ora 22:09
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
La dvs. ar trebui facut un test de toleranta la glocoza administrata oral pentru ca glicemia este destul de mare si trebuie depistata o predispozitie la diabet in stadiul incipient. De asemenea, colesterolul este mare si daca nu scade cu regim fara grasimi, e nevoie de tratament cu simvastatina. Amilazele cresc in cazul unei afectari pancreatice iar GGT creste in cazul unei vezici biliare mai lenese.
0
08-03-2011, ora 11:19
40florin
Nu este medic/terapeut
40florin
Florin
Am 40de ani, de aproximativ 14 ani am litioza renala iar in urma unor analize s-a constatat ca am colesterolul de 253 iar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult este Gama GT de 157.Nu fumez si nu sunt un impatimit al alcoolului.Ce sfaturi puteti sa-mi dati?.
0
13-09-2011, ora 15:30
GoodMihai
Nu este medic/terapeut
GoodMihai
Buna ziua ma numesc mihai sunt din sibiu si azi am primit analizele. Cateva dintre ele nu sunt bune si anume : GGT-Gama-gt =68, Gli-Glicemie=222, TGO(AST)=45, TGP(ALT)=96, va rog daca ma puteti ajuta cumva sa imi spuneti cate ceva despre valorile de mai sus. Va multumesc frumos, Doamne Ajuta si multa sanatate la toti care acceseaza acest site.
0
23-02-2012, ora 22:51
loryy_sv
Nu este medic/terapeut
loryy_sv
Buna am 43 de ani si meam facut analize, pt ficat ' glicemie 109' colesterol seric total 208; tgo 12 ; tgp 18 gama gt 108 antigen hbs 0.32 IN G ANTI HELICOBACTER PYLORI 3.41 si sunt ingrijorata de aceste rezultate in special de Gama GT 108 si IN G ANTI HELICOBACTER PYLORI 3.41. Ce ma sfatuiti sa mai fac? am mai facut un ecograf la ficat si mi-a spus ca am un limfonodul hepato duo denal de 11/6 mm.Ce imi recomandati?
Va multumesc si astept raspunsul Dv.
0
12-03-2012, ora 13:16
sebastian2010
Nu este medic/terapeut
sebastian2010
Buna ziua,

Am 42 de ani si in urma analizelor pt ficat mi-au iesit urmatoarele valori:
1. GamaGT = 73 U/L, la un interval de referinta 64 U/L
2. TGP = 69 U/L, la un interval de referinta 55 U/L.
3. TGO = 29 U/L, la un interval de referinta 34 U/L
4. Uree serica = 42 mg/dl, la un interval de referinta 45mg/dl.

Ce ma sfatuiti sa fac ? Imi par f rele analizele, este cazul sa ma alarmez?
0
25-11-2015, ora 13:45
pataki elena
Nu este medic/terapeut
pataki elena
buna ziua am facut niste analize ce mi-sa cerut la diabetologie si mi-a iesit gama gt 122, 1, bila nu am de un an nu sunt fumator, beutor si asi vrea sa stiu totusi de unde vine acest rezultat, glicemia era 135 trigliceridele 320 acid uric seric6, 37 si restu analizei era bune, va multumesc si astept raspunsul dumnivoastre cu respect PATAKI ELENA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •