Gama GGT marita

08-11-2007
mmtm
Nu este medic/terapeut
mmtm
Gama GGT este constant foarte mare. de ex. acum este 246, tgo si tgp sunt la limita superioara, dar nedepasite. acum a mai aparut o problema hdl colesterol este sub limita minima 39 cu risc sporit pentru boli cardiovasculare,.trigliceridele sunt putin matite 160 fata de max 149, gama ggt este marita de aprox 3 ani perioada in care am luat lagosa mecopar, liv 52 etc.mentionez ca nu beau nici un fel de bautira, maninc extrem de echilibrat, fara excese alimentare sau de alta natura, sunt la greutate normala fac miscare de cind ma stiu, sunt disperat nici un tratament medical prescris nu da roade decit pe o perioada relativ scurta, nu am simptome evidente, multumesc oricui ma poate ajuta,
6 comentarii
0
08-11-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
gama ggt este o enzima de colestaza, este specifica ficatului.foarte mare nu este, este doa 246 si nu 1000.este necesara cealalta analiza fosfataza alcalina cu care se interpreteaza.semnifica staza in canaliculele biliare din ficat.faptul ca nu aveti simtome este foarte bine si nu ar trebui sa fiti asa ingrijorat., mai mult, tgp si tgo sunt bune iar ele sunt enzime care arata ca celulele hepatice functioneaza bine.in concluzie aveti un ficat bun doar ca mai lenes la impingerea bilei.
0
08-11-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
doar 246 nu doa.imi cer scuze
0
30-01-2010, ora 17:17
sevbabi
Nu este medic/terapeut
sevbabi
Buna ziua, tatal meu este alcoolic si fumator, se simte mai rau, chiar a avut niste eruptii pe piele, am facut analize, i-a iesit GAMMA GT 174, as dori sa stiu ce se intampla daca continua sa consume alcool.
Astept raspuns si va multumesc frumos!
0
07-05-2010, ora 10:13
barbone
Nu este medic/terapeut
barbone
Buna ziua, am facut si eu analizele dupa o operatie de apendicita si mi au iesit ggt84 gpt39 si iar celelalte au iesit normale toate si nu stiu de ce pentru ca o luna inainte am avut ggt 65 si am tinut si regim iar acum armez un tratament de hta si nu stiu daca este de la ele.am un nod in gat tot timpul si nu prea mai am pofta de mancare, dimineata am cateodata stari de voma, poate sa mi creasca valorile pe baza de stres?va multumesc.
0
07-05-2010, ora 10:15
barbone
Nu este medic/terapeut
barbone
am facut si un ecograf si mi sa spus ca am fierea lenesa, sa fie oare asta si ce tratament trebuie sa iau ?va multumesc.
0
07-05-2010, ora 10:19
barbone
Nu este medic/terapeut
barbone
si am uitat sa va spun ca am virus b care nu e activ si care mi sa transmis la nastere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.