Galma in zona inghinala

03-01-2011
stefaniaaa
Nu este medic/terapeut
stefaniaaa
Buna ziua doamna doctor.Va rog mult sa va spuneti o parere.Am aproape 18 ani, mi-am inceput viata sexuala de vre-o 6 luni de cand sunt cu prietenul meu..nu folosim prezervativ, inainte s-a culcat cu 2 fete dar a folosit prezervtivul.Pana acum nu am intampinat nici o problema..Sunt o fata curata, ma ingrijesc si el la fel.Folosesc un gel intim la spalare..este ok?
Mi-a aparut o umflatura..o galma defapt, usor dureroasa, intre labia exterioara si clitoris..sus, exact unde se leaga labiile, nu este mare.Asta s-a intamplat pe 1 ianuarie, sau acum cel putin am simtit ca ma jeneaza ceva.Inainte de craciun am fost la epilat cu ceara.Poate sa fie un herpes genital?
In dimineata aceasta, 3 ianuarie, am vazut ca s-a spart..ca un cos..curge o solutie alba alba, intr o cantitate destul de mare..pentru aceasta galmulita.Ce poate fi?
Vreau sa va spun..ca prin toamna mi-a aparut pe muntele venus, o galma, sub piele..mereu cand apasam iesea un lichid alb, ca in momentul de fata..luni la rand s-a intamplat asta si acum mai este galmulita da foarte mica..numai iese nici un lichid.M am gandit ca poate fi vorba despre un fir de par ramas sub piele..dar acum ca mi-a aparut si in alta parte..si iese acelasi lichid mi am schimbat parerea..Am sa merg la un ginecolog..dar momentan nu am banii necesari..Poate incercati dumneavoastra sa ma ajutati putin.
Va multumesc foarte mult! O zi buna!
3 comentarii
0
04-01-2011, ora 21:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E posibil sa fie vorba de cosuri... nu e nici o problema in privinta gelului pentru spalare. Sa ai parul tuns in zona cu pricina [ il tai cu forfecuta, nu te epilezi deocamdata ], si sa porti lenjerie intima doar din bumbac. Mergi la farmacie si cumpara o cutie de Doxiciclina [ e pana in 5 lei ]...in prima zi ia o capsula dimineata si una seara, apoi cate una pe zi pana termini cutia.Eu cred ca-ti va trece.
0
04-01-2011, ora 22:32
stefaniacristina
Nu este medic/terapeut
stefaniacristina
Multumesc foarte mult !
0
31-05-2014, ora 22:19
Alina21021991
Nu este medic/terapeut
Alina21021991
Buna seara D-na.Doctor.De o saptamana prezint o umflatura pe labia mare (dreapta)extinsa pana la intrarea in vagin, acea umflatura este tare primele zile m-a durut cam tare, aveam si dificultate la mers sau de a ma aseza jos.am crezut si inca cred k este doar muschiul acelui perete vaginal sa spunem asa, sa fie un blocaj, o inflamare.mentionez ca nu am putut merge la un consult ginecologic pentru ca sunt in perioada aceea de menstruatie.am utilizat ovule cicatrizante inaintea aparitiei umflaturii prescrise de medic deoarece aveam o leziune.si inca mai trebuie sa folosesc acele ovule dupa terminarea menstruatiei.este posibil sa fie si din cauza ovulelor care le-am luat ?este posibil sa-mi fi aparut si de la crema depilatoare?inflamatia se vede si in exterior nu prezint iritatie sau roseata in aceea zona, pur si simplu este zona(labia dreapta )umflata, uneori simt ca zona este putin dureroasa si amortita, activitate sexuala am avut doar de doua ori protejat cand nu a fost atat de imflamat.exista vreun anumit tratament naturist?pentru ca m-am saturat de atatea ovule.am incercat bai in sezut calde, masare in locul inflamat si nici un rezultat..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ganglioni inghinali măriți - infecție, cancer sau altceva?
  •