Ce cauze poate avea greata (fara varsaturi)?

04-12-2011
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Ce cauze poate avea greata( fara varsaturi) ? Este insotita deseori de tremur, oboseala, tahicardie, anxietate si mai rar diaree.. De asemenea foarte des ma simt ametita...

Am fost in luna sept la urgente intrucat aveam diaree, dificultati de respiratie, greata si pulsul conform ekg 180. Mi s-a spus ca am enterocolita pentru care am fost si internata. mi s-a dat antibiotic dar nu m-am simtit deloc mai bine. cand am iesit din spital diareea a revenit, presiunea in piept si dificultatea de respiratie la fel, greata etc. deci, cu siguranta nu a fost vorba de enterocolita. in spital mi s-a facut o ecografie abdominala si analize la plamani si inima si totul era in regula. De o luna jumatate urmez un tratament cu coaxil, intrucat medicii m-au banuit de o tulburare de anxietate dar nu pot sa zic ca ma simt mai bine, greata mai am din cand in cand si dificultati de respiratie, parca simt ca ceva ma blocheaza sa respir, deasemenea simt o durere in gat in laterale (asemanatoare durerii de oreion), o presiune in cap si o slabiciune fizica generala resimtita in special in maini. ce ar putea fi?


De asemenea, tot din septembrie ma trezesc frecvent cu nasul infundat si am foarte multa secretie in gat ( 'flegma')
Multumesc anticipat!
22 comentarii
0
04-12-2011, ora 17:25
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Nici o boala nu explica toate simptomele tale. Nasul infundat, oboseala, acea presiune in cap si secretia din gat se pot datora, de exemplu, sinuzitei. Probabil diareea se datoreaza unui parazit, virus sau bacterie. Ameteala, tahicardie, tremurul poate inseamna anxietate. Dar ameteala poate fi un simptom serios si are multe cauze. Pt. inima ai facut EKG, Ecocardiografie ?
0
04-12-2011, ora 19:06
tema
Nu este medic/terapeut
tema
mada_lina_19, fa-ti - exudat nazal si faringian cu antibiograma amandoua.
S-ar putea sa ai un streptococ, stafilococ in nas sau/si in gat si de la asta sa ai multe din simptomele pe care le descrii.
Rezolva problema aceasta si vezi ce mai ramane de facut.
Le iei si tu pe rand.
Ai luat cumva antibiotice? Inainte de a face exudatul, trebuie sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic, altfel iti iese rezultatul fals negativ.
Inainte de exudate, nu te speli in nas si in gura si nu mananci. Mergi la laborator dimineata cum te scoli.
Mergi la un medic ORL pentru trimitere.
0
04-12-2011, ora 19:43
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
multumesc !

Ekg a iesit bine, am o inima perfect sanatoasa si da, intentionez sa vizitez si un medic ORL.

Mai am o intrebare, de dimineata, am eliminat impreuna cu materiile fecale o membrana rosie, arata exact ca o coaja de rosie ( nu am mancat ieri rosii sau ardei...) si mi s-a mai intamplat acum ceva timp. este sange neaparat?
0
04-12-2011, ora 19:44
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
nu, nu am luat antibiotic.
0
04-12-2011, ora 22:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cand ai scaun, in general elimini cam ce ai mancat acum 2 zile. Chiar daca faci zilnic, colonul nu ramane gol astfel incat sa faci acum ce ai mancat azi.
Deci, gandeste-te ce ai mancat cel putin acum 2-3 zile. Sangele nu poate avea contextura pe care o descrii tu.
Poate fi gelatinos - rosu inchis-pana la negru, depinde de unde vine.
Cu cat vine mai de sus din intestine sau stomac, este mai inchis la culoare sau chiar negru, deoarece este sange digerat.
Cu cat este mai aproape de anus sangerarea, este mai rosu sau chiar sange lichid
Pune niste ziare intr-un lighean si fa acolo ca sa vezi exact ce si cum este.
Vezi si daca este mucus amestecat cu ceva rosu gelatinos.
Daca este chiar sange, mergi urgent la un medic gastroenterolog.
Se poate sa fi facut o colita pseudomembranoasa, din cauza antibioticelor luate mai demult si probabil ca nu au eradicat bacteria patogena din colon.
Spune-i medicului gastroenterolog cum s-a intamplat din septembrie pana acum - ca ai luat antibiotice si ai in continuare diaree. Asta ca sa iti dea un alt tratament.
Poate trebuie sa faci o coprocultura, poate ai ceva paraziti intestinali.
Vezi ca dupa asa ceva, sigur ai facut si o infectie vaginala.
Mergi intai la gastroenterolog si apoi fa-ti o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
In functie de ce iti iese, sa ii arati si medicului gastro ce trebuie sa iei, ca sa iti spuna daca ai voie sau iti afecteaza mai rau colonul.
In cazul asta, poti face doar un tratament local cu ovule si daca nu iti trece, repeti analiza dupa un timp (cam 2 luni). Ii dai voie colonului sa se linisteasca.
Vorbeste cu doctorul despre asta.
O infectie vaginala cu e-coli, enterococ sau streptococ iti poate da stari rele ca si cele pe care le simti acum.
Este posibil sa ai infectie si in gat si in vagin.
Asta e, ai luat ceva bacterii de undeva. Fii mai atenta la igiena si de unde mananci.
0
04-12-2011, ora 23:38
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Si eu consider ca aveti o tulburare de anxietate cu multiple somatizari(adica simptome ce imita anumite boli organice, dar se datoreaza de fapt sistemului nervos). Simptomele dvs sunt foarte reale, nu le consideram "in mintea" dvs, ci cauza lor tine de un echilibru psihic care pe moment e fragil sau s-a destabilizat.
Coaxilul e util pentru tulburarile digestive, dar din pacate foarte rar am vazut persoane cu rezultate la Coaxil. Mai exista si alte variante, va sfatuiesc sa mergeti la psihiatru sa abordati o alta varianta de tratament.
0
05-12-2011, ora 00:47
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Multumesc din suflet pt raspunsuri!! Nu mi vine sa cred ca va rupeti din timpul dv sa mi scrieti mie atat cand alti medici ar da nr de telef ca sa te programezi la o consultatie la cabinetul medical... N-o sa uit niciodata cand in baia unui mall fiind am vazut o doamna imbracata in doctor si am implorat-o sa ma ajute cumva ca nu ma mai tineam pe picioare si a zis ca ea nu da consultatii decat in cabinet.

O alta intrebare : de vreo 2 sapt mi-e somn intr-una. Eu care aveam prob cu somnul, seara adorm imediat si dorm chiar si 10 ore. De asemenea si in timpul zilei mi-e somn. Sa fie de la Coaxil?
0
06-12-2011, ora 12:45
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, poate fi. Citeste - efecte adverse. Mergi la doctor pentru o reevaluare.
Spui ca ai si ameteli. Asta ma determina mai mult sa cred ca ai o infectie vaginala, poate cu e-coli.
Aceasta bacterie mananca fierul din organism si determina anemia prin deficit de fier. Din cauza asta poti avea acele ameteli.
Poate tot e-coli ti-a provocat si diareea.
Vezi ca unele antibiotice (in caz ca va trebui sa iei), pot interactiona cu coaxilul.
Mergi sa-ti faci secretia vaginala intai.
0
06-12-2011, ora 13:02
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Nu am anemie, mi-am facut analizele de sange..
0
06-12-2011, ora 13:03
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Mi-am facut un ex ginecologic complet si totul este in regula.
0
06-12-2011, ora 14:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Atunci, poate problema este de la gat. Spuneai ca te doare. Poate fi o infectie streptococica in gat.
Chiar nu pot sa cred ca ai analize bune cu astfel de simptome! Ti-ai facut fierul (sideremia? Ai cumva hemoglobina mica?
Ai putea sa faci un consult ORL.si sa faci exudatul faringian.
Daca nu scapi de starea de somnolenta, vorbeste cu doctorul care ti-a prescris tratamentul.
0
06-12-2011, ora 16:58
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
An facut si exudat. Sideremia este in regula, iar hemoglobina este 12, 6.
0
06-12-2011, ora 16:59
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
De asemenea si calciul si glicemia sunt in limite normale.
0
06-12-2011, ora 17:53
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Coaxilul nu da somolenta!!
0
06-12-2011, ora 18:04
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
pe prospect scrie ca nu este recomandabil sa conduci autovehicule din cauza starii de somnolenta pe care o poate da. si eu care credeam ca de la ele e... ce am observat e ca dupa ora 1, cam la jumatate de ora de cand iau pastila ma ia somnolenta..
0
06-12-2011, ora 19:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vorbeste cu medicul care ti le-a dat si spune-i de starea aceasta. poate gaseste o alta varianta de tratament care sa nu iti dea somnolenta, sau o alta doza.
0
06-12-2011, ora 21:49
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
sau probabil as putea s opresc tratamentul o zi ca sa vad daca intr-adevar cauza este coaxilul. doamna doctor mi a spus ca o data la ceva timp daca vreau sa beau ceva alcool seara sa nu iau pastilele o zi deci e in regula sa le opresc o zi cred.
0
06-12-2011, ora 21:58
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Parerea mea este ca, tratamentul poate fi oprit numai in cazul in care spune medicul. Acesta stie de ce ti l-a dat.
Nici macar nu ar trebui sa bei alcool. Chiar te joci asa cu creierul tau?
0
07-12-2011, ora 21:06
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
da intr-adevar nu l-am oprit dar am facut un altfel de experiment. am luat cea de-a doua pastila in loc de ora 2 la ora 3 jumatate si vreau sa va zic ca m-am simtit perfect pana la ora 4 - 4 si ceva. Sunt convinsa acum ca ele sunt de vina. Va trebui sa fac cat mai urgent o vizita medicului meu, mai ales ca le iau de aprox 2 luni si nu simt niicun fel de efect, ma supar, plang la fel ca inainte.
0
19-12-2011, ora 17:37
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Am schimbat Coaxilul cu Cipralex. Iau cate o jumatate de pastila seara. Doamna dr psihiatru, sunt normale ametelile, molesala si insomniile la inceputul tratamentului?
0
20-12-2011, ora 10:55
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ti-am raspuns in mesajul privat.
0
20-12-2011, ora 13:16
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
multumesc mult!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tremor App – o aplicație care citește tremurul
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  •