Glicemie oscilanta...

16-01-2013
COSTYGRIGO
Nu este medic/terapeut
COSTYGRIGO
buna ziua. ma numesc costy, sunt in nordul Spaniei, acum o luna am fost la un control de rutina la medicul de familie unde la analize a iesit urmatoarele rezultate: glucosa 222, trigliceride 263: gpt(alt) 70. ( cele bifate de medic) dupa o saptamina am repetat analizele, glucosa 135: got (ast) 67.0 hemoglobina a1c 8.6. dupa care iau glicemia cu un aparat si nu depasasc 100 dimineata pe nemancate. nu urmez nici o dieta s-au regim am exclus grasimile si prajeli. medicul spune sa repetam analizele. deci: de la o glicemie de 222 am ajuns la 95. medicul spune ca ar fi mai bine sa incep un tratament cu insulina. sau sa-mi caut un medic particular ca astuia nu-i plac straini.
recunosc pina la analize beiam f mult va multumesc frumos. astept raspuns. cu respect costy...
8 comentarii
0
16-01-2013, ora 19:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna seara,
95 este ok.
dar
trebuie s-o tii sub control..
NU incepe cu insulina in niciun caz.
probabil cand ai avut 222= ai si mancat mult si baut...
propunere:
mananca cate putin si des
si
mai putin cu bautura
sanatate
0
16-01-2013, ora 20:45
COSTYGRIGO
Nu este medic/terapeut
COSTYGRIGO
multumesc mult. astept urmatoarea analiza din aprilie.
0
17-01-2013, ora 14:44
COSTYGRIGO
Nu este medic/terapeut
COSTYGRIGO
ce credeti ? am diabet??????
0
17-01-2013, ora 16:40
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere: INCA.Nu
dar trebuie sa mananci si sa bei cumpatat.
sanatate
0
18-01-2013, ora 17:33
COSTYGRIGO
Nu este medic/terapeut
COSTYGRIGO
multumesc. prima incurajare..
0
18-04-2013, ora 20:02
florin000
Nu este medic/terapeut
florin000
buna ziua de vreo 7 luni am niste ameteli care par sa fie din ce in ce mai puternice mi s-a spus ca as avea probleme cu hipoglicemia la un spital si la altul ca nu am nimic si ca e pe psihic starile astea.nu stiu pe cn sa cred dar cand mananc nu mai am nimic imi trec ametelile deci, , , , , , , , am hipoglicemie mi-a spus ca sa am bomboane sau ceva dulce la mn mereu. eu as vrea sa stiu daca se poate face ceva ca sa nu mai am starile astea deloc.mai am si niste probleme cu ficatu de la stres si oboseala, il am marit putin plus inceput de hepatita b.am obs ca atunci cand fumez mai rau imi e.ce as putea sa fca sa treaca de tot starile astea?de mancat mananc sanatos..UN MEDIC DACA S-AR PUTEA SA-MI ZICA CEVA. MULTUMESC
0
28-07-2021, ora 20:33
Dana9020
Nu este medic/terapeut
Dana9020
Buna seara, în urma unor analize prelevate la ora 11.30 după ce băusem 2 cafele( una de dozator si una la ibric) am avut glicemia 141? Care sunt valorile normale la 2-3 ore de la consumul de cafea? Nu mâncasem nimic
0
21-10-2022, ora 14:04
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Buna Dana, cum mai ești, ai repetat analizele? In principiu cafeaua nu ridica glicemia, in schimb zaharul din ea, da. Deci dacă ești genul care bea cafeaua mai ducele, e posibil ca zahărul din cafea sa fi influențat rezultatele. La un om sănătos, după ce mănâncă, undeva la doua ore glicemia poate să-i ajungă până la 160-180 după care începe să scadă treptat. Teoretic, exact cum ziceam, daca ai băut cafeaua dulce, e posibil să îți fi influențat rezultatele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: