GLANDA PAROTIDA

12-05-2011
GABI43
Nu este medic/terapeut
GABI43
Buna ziua, am fost diagnosticata cu un nodul la glanda parotida de 1, 2 cm singura solutie ar fi interventia chirurgilacala?
puteti sa-mi spuneti ce repercursiuni are aceasta interventie, dupa s-ar putea vorbi de o paralizie?
ce se intampla cu mine daca nu accept operatia?
multumesc
1 comentarii
0
18-03-2019, ora 23:02
mocanu carmen
Nu este medic/terapeut
mocanu carmen
Buna ziua! Am si eu o întrebare. Nepotul meu in varsta de 26 de ani a fost operat de tumora glanda parotida stanga acum 4 zile in Anglia - Liverpool. Din informatiile primite de la el operatia a iesit bine, deoarece nu a fost afectat nervul facial si nici glanda salivara, au trebuit din pacate sa ii taie nervul de la lobul urechii deoarece era acaparat in totalitate de tumoare. Pt ca tumoarea acaparase in totalitate nervul lobului urechii si nu au avut incotro pentru a o scoate in totalitate a trebuit sa taie si din nerv. Sotia lui a spus ca o sa ramana surd. Alte informatii nu stiu, biopsia inca nu ia venit o sa dureze cam doua saptamani. Intrebarea - este posibil sa ramana surd ?
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Va multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul