Gaura in plaman

24-03-2009
NICOLETA17
Nu este medic/terapeut
NICOLETA17
Sora mea in varsta de 33 ani a fost diagnosticata cu, , gaura in plaman" in termeni populari.Este adevarat ca nu exista nici un tratament pentru aceasta boala?Are dureri tot timpul si nu se poate odihni.Se poate ameliora situatia printr-o interventie chirurgicala?Singurul medicament pe care l-a primit este un sirop de tuse.
13 comentarii
0
25-03-2009, ora 12:49
marga2009
Nu este medic/terapeut
marga2009
Nu este adevărat. Sora ta să se prezinte la un medic cât mai repede pentru tratament. Îţi spun în cunoştinţă de cauză. În urmă cu 7 ani am avut caverne (cea mai mare de 4, 5-5 cm) şi în urma tratamentului care a durat în cazul meu 9 luni m-am vindecat. Bineînţeles fără operaţie. Oricum tratamentul îl poate da numai un medic. Nu ezitaţi!
0
31-03-2009, ora 21:37
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
boala surorii tale este vindecalbila dar nu intarzia sa mergi cu ea la un medic pneumolog, doar ca tratamentul va dura cam mult, este pacat sa ezitati, este f tanara.multa sanatate.
0
01-04-2009, ora 17:31
NICOLETA17
Nu este medic/terapeut
NICOLETA17
A fost la medic, a fost internata 2 saptamani si i s-a spus ca nu exista tratament pentru asa ceva.Acum a ajuns la un alt medic care i-a spus ca singura metoda este operatia pentru a scoate acel plaman care oricum nu mai functioneaza.A fost la comisie pentru pensionare si a primit gradul trei cu drept de munca, desi i s-a spus ca nu are voie nici sa tuseasca mai tare.Va dati seama pana unde merge coruptia sa nesimtirea in tara asta?????????????????
0
12-04-2009, ora 20:59
cristi_florin88
Nu este medic/terapeut
cristi_florin88
salut sunt cristi si am nevoie de un sfat, ptr ca nu stiu ce sa mai cred in privinta problemei mele. acum 3 luni ma-m lasat de fumat dupa care la 2 luni mi-am schimbat domiciliul(din ph.busteni in dj craiova)... in urma acestei schimbari a aparut si problema. De aproximativ 10 zile tusesc sec si am scurgei nazale abundente, de altfel in unele zile se aud niste haraieli ciudate cand respir dac aveti ceva sfaturi va rog postati.multumesc!!
0
23-04-2009, ora 15:04
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Buna Nicoleta17 de urgenta la alt medic.Eu am 3 caverne pe dreptul si 2 pe stangul si mari, cea mai mare are 4 cm si crede-ma ca si pe mine ma doare sub coaste si parca tot plamanul stang si am TBC.Stiu ca si bronho pneumonia da caverna mi se pare firbroza.Incearca si in alta parte ca eu am ajuns asa din cauza ca s-a suprapus cu o amigdalita cronica si toti au zis ca de acolo e.Acum am facut un computer tomograf la gat si asa s-a vazut si plamanul.Bine la mine a iesit clar tbc.Nu mai sta.Marga2009 vrei sa mai vorbim ca vad ca tu ai fost ca mine si eu sunt cu psihicul la pamant.La tine cum a fost?Tratamentul e ingrozitor:Stari voma, tensiune mica, dureri stanga, ameteli.Tu cum ai reusit?Cu stima, Adriana
0
23-04-2009, ora 20:17
marga2009
Nu este medic/terapeut
marga2009
Salut Adriana. Da mi-a fost rau tot timpul tratamentului, dar am invins. M-am ingrasat pana acum 10 kg, (asta am reusit doar dupa 7 ani), cand am terminat tratamentul aveam doar cu un kilogram in plus. Tratamentul a fost lung si putin mai altfel pentru ca dupa doua luni de tratament am aflat ca am chimiorezistenta fata de izoniazida. Nu pot sa zic ca stateam foarte bine cu psihicul, mai ales ca si copiii erau internati in sanatoriu. Cae mare a facut tratament preventiv dar cea mica s-a imbolnavit de la mine, si a stat in spital cat am stat si eu (5 luni). Cel mai greu moment a fost cand dupa mai mult de o luna tratament m-am dus sa-mi vad fetita, si o asistenta de la sectia de copiii a incercat sa ne alunge. Asa pur si simplu. Eu trei luni, nu am vorbit cu copiii decat prin geam, iar dupa trei luni am purtat masca cand le scoteam la plimbare prin parcul spitalului.
Atunci ce sa mai zic de reactia parintilor la intoarcerea la scoala a fetei mai mari. Cred ca ai citit si tu despre TBC si sti cum se ia boala, si ca teoretic nici nu mai eram contagioasa. Cu toate astea luni de zile nu ma lasa constiinta sa mananc o prajitura la cofetarie, doar daca aveau lingurita de unica folosinta. Mai mult trebuie sa ne fie frica de cei care nu fac deloc sau incorect tratamentul. Dupa 9 luni, la sfatul medicului m-am intors la servici, atunci mi s-a parut ca nu am luat decizia corecta, dar ulterior s-a dovedit ca a fost foarte inteleapta si ca nu mai am timp sa urmaresc fiecare junghi sau tuse, si mi-am revenit mai usor. Daca vrei sa mai vorbesti cu cineva scrie-mi.
Marga
0
24-04-2009, ora 10:06
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Iti multumesc Marga ca mi-ai raspuns.Stiu ce zici ca prin asta am trecut si eu ca am un copil de 4 ani si preventiv ii da isoniazida.Ne-a alungat prima data dr.tu la drepta tu la stanga, da ce tipa.Si tu..tu ce ai stat atat ?Cand a vazut sacosa de analize a realizat ca eu umblam cu gatul de 1 an de zile ca asa spuneau medicii.S-a mai calmat.Ma doare rau plamanul stang, parca il simt tot cand tusesc, , stare de greata, ameteli nu mai zic e un tratament foarte foarte dificil.Tu ai avut caverne mari ca mine?S-au inchis pina la urma?Stiu ce spui oamenii nu cunosc boala si te izoleaza chiar daca esti complect vindecata.Ar trebui mai bine informati poate asa reusim sa ne integram.Pe mine m-au dat afara de la servici, dar nu e nimic.viata merge inainte.Da temperatura mare si expectoratia cand dispar?Ca la mine nu au disparut inca..Cu stima, Adriana
P.S Ai avut un regim in aceasta perioada ca mie daca imi este asa rau nici mancare nu vreau sa vad.
0
24-04-2009, ora 10:56
marga2009
Nu este medic/terapeut
marga2009
Salut Adriana. Inseamna ca sti perfect despre ce am vrut sa-ti scriu. Copiii mei aveau 10 si 6 ani. Partea proasta a fost ca cea mica dupa ce s-a aflat ca am rezistenta la isoniazida a primit si ea Sinerdol si alte medicamente. Am avut si eu caverne mari, care s-au inchis. Da, mi-a fost foarte rau, la un moment dat trebuia sa iau medicamente hepatoprotectoare. Mi-a dat Silimarina, dar eu nu le suport si am schimbat pe LIV 52, am luat complex de vitamine, vitamina B6, vitamina A si foarte mult Ca ci viamina D. Imi cadea si parul, pielea era atat de uscata pe tot corpul ca trebuie sa folosesc tot timpul lapte de corp. Regim alimentar nu am avut. Ni s-a recomandat sa mancam diversificat si mancam mai tot timpul chiar daca nu ne era foame, daca nu altceva macar fructe. Cand luam pumnul de medicamente, le luam cu iaurt si parca era un pic mai bine. Cu 1/2 de ora inainte de pastile luam Metoclopramid pentru greata. Dureri am avut foarte mult timp, si dupa tratament am mai simtit dureri. Febra nu am avut doar de vreo doua ori 36.5, dar eu nu fac febra decat foarte-foarte rar. Nu am putut sa dorm aproape 6 luni decat pe partea unde am avut caverna cea mai mare, din cauza tusei, care nici ea nu mi-a trecut decat dupa vreo 4-5 luni. Expectoratia la fel, inca dupa 8 luni de tratament am mai avut hemoptizie, si am mai avut o internare de o sapt. Nu puteam sa dorm decat vreo 2-3 ore noaptea cu somnifere cu tot, am si renuntat la ele ca tot una era. Ce ma ajutat in prima perioada erau pastilele de Xanax, dar cand m-am linistit am renuntat si la ele. Aveam o ocupatie tot timpul. Lucru de mana(mai putin, dar iti ocupa timpul)
citit, rebus, invatam pentru examen, mergeam chiar la niste cursuri timp de o sapt. cu acordul medicului
(am schimbat doar ora la care faceam tratamentul), am repetat la nesfarsit chestionarul pentru scoala de soferi cu o colega care a dat examenul pentru carnet in timpul cat a fost internat si ea. Partea buna a fost ca colegele de camera erau tinere, pline de viata si daca careva dintre noi avea momente mai grele ne ajutam intre noi. La servici nu am avut probleme, chiar seful meu a vorbit cu doctorita pentru cursul pe care l-am facut, si s-a interesat daca exista o modalitate de a pleca la cursuri. In timpul cat am fost in concedii medicale a fost angajata o persoana cu contract de munca pe perioada determinata si cand am revenit mi-am recapatat postul. Desi cum ti-am scris nu eram prea entuziasmata de intoarcerea la lucru.
Poate ti se pare greu acum, dar capul sus, viata merge inainte, ai un copil de crescut.
Cu respect, Marga.
0
27-04-2009, ora 23:23
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Mersi mult de tot Marga, dar crede-ma ca azi am avut niste palpitatii, am crezut ca mor.Si ieri la fel.M-as duce sa ii spun dr sa scoata etambutolul ca nu il mai suport.Tu ce zici?Starile astea sa fie de la el.Am zis ca mor pe bune, , , , , nicodata nu am simtit asa.
Cu stima, Adriana
0
28-04-2009, ora 10:55
marga2009
Nu este medic/terapeut
marga2009
Servus Adriana. Sper ca azi te simti mai bine. Eu zic sa te duci sa spui la dr cum te simti, lasa sa decida dansul, nu este sigur ca de la etambutol iti este rau. In orice caz mie mi-era mai rau de la ciprofloxacin de la care am avut stari alergice cu eruptii cutanate si tot tacamul in ultima luna de tratament. M-a sfatuit medicul de familie sa rabd si sa suport pana la nasfarsit, numai atunci sa renunt daca vad ca nu mai pot nici cum, ca numai asa am certitudinea ca am facut tratamentul corect. As vrea sa pot zice ca te vei simti mai bine dar inca mult timp te vei simti asa.
Cu stima Marga
0
28-04-2009, ora 18:03
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Buna Marga.Am fost astazi la medic si am luat treptat cele 3 antibiotice fara etambutol azi.Mai am unu de luat.Pina acum totul ok.Super bine fata de ieri...dar sa vedem.Maine la prima ora trebuie sa incep tot asa 1 antibiotic la 2 ore si sa vad reactia incepind de data asta cu etambutolul.Greu tratament..ingrozitor, or eu sunt o fire mai slaba.Ce imi povestesti am patit-o eu cu aveloxul.Niste eruptii cutanate dar am rabdat ca vroiam sa ma fac bine...Offfffff.Iti multumesc din suflet.Daca doresti putem discuta- poate o sa mai am vreo nelamurire, Cu stima, si multa sanatate tuturor, Adriana
0
04-06-2012, ora 18:04
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua! Am un cumnat care are caverne in plamani este internat in spital dar dupa 12 zile de tratament nu mai mananca (cateva lingurite de ceai sau supa), ii vine ameteala si se simte foarte slabit iar temperatura oscileaza intre 39 si 40 grade Celsius are si frisoane. Nu am citi prea mult despre aceasta boala iar medicii sunt foarte scumpi la detalii. Mentionez ca acum 22 de ani a mai trecut prin aceasta situatie. Va rog sa ma ajutati cu un sfat si mai multe informatii despre boala.Va multumesc
0
27-03-2018, ora 00:42
CC94
Nu este medic/terapeut
CC94
Buna seara!Am si eu o nelamurire.De curand mi-am facut mai multe investigatii, analize si la plamanul stang mi-a iesit la radiografie o gaurica.Doctorii nu mi-au spus ca as putea suferi de vreo boala, chiar se mirau de ea.Dar totusi mie mi se pare ca este o problema fiindca uneori simt durere în capul pieptului în special cand respir mai adanc.Credeti ca poate fi ceva grav?Multumesc si astept pareri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •