Gama GT, TGO, TGP

04-10-2006
wxz
Nu este medic/terapeut
wxz
am 30 de ani si la controlul medical periodic mi-au iesit gama GT-90, TGO-34, TGP 89, limfocite lym%-17 ca investigatii la valoarea leucocitelor de 11.9, in schimb ma simt perfect, nu am nici un simtom.rezultatele sunt dupa 2 luni in care am luat "liv 52".sufar de hepatita?
8 comentarii
0
10-11-2006, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Pentru a da un diagnostic analizele sint incomplete.Mai sint necesare ;electroforeza fosfataza alcalina, tablou lipidic, ag -hbs, ac-anti hcv.
Nu specifici de ce ai luat doua luni tratament cu liv52.Inainta analizele erau mai proaste?
0
20-11-2007, ora 00:00
Elza
Nu este medic/terapeut
Elza
Am 55 de ani si spre surprinderea mea in urma analizelor facute in septembrie 2007 mi-a iesit Gama GT 60;Le-am repetat in noiembrie 2007 iar valoarea a fost de 84.Alte analize pe care le-am facut tot in aceeasi perioada :TGO-20, TGP -20, val.leucocite 6, 7, limfocite(lym%-40).Am luat tratament cu Liv 52 de 2 luni si Lagosa.Sufar de o forma de hepatita?Ce smptom ar trebui sa am ?
0
26-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Este intradevar o problema.Poate fi o hepatita cronica dar mai trebuie facute macar analizele pe care le-am recomandat, pentru ca apoi sa se hotarasca ce este de facut.In hepatitele cronice necomplicate, nu prea apare simptomatologie decit o astenie care in ziua de azi poate fi explicata prin oboseala si stress si nu ne prea atrage atentia
0
21-08-2008, ora 00:00
viorica chirila
Nu este medic/terapeut
viorica chirila
tatalui meu i-au iesit analizele tgp, tgo, gama gt, fosfataza alcalina foarte mari.nu are nici un simptom, nu se simte imbalonat, nu are greturi si varsaturi.tine regim dietetic deoarece are diabet zaharat si hipertensiune arteriala.dupa o luna de tratament cu debridat, liv 52, xatral, ursofalk, enap 20 si insulina gama gt are o valoare de 2156. ce imi puteti spune despre acest lucru?va multumesc.
0
26-09-2008, ora 00:00
viorica chirila
Nu este medic/terapeut
viorica chirila
TATAL MEU A DECEDAT! IN URMA ANALIZELO CE LE-AM POSTAT MAI SUS A FOST OPERAT, IAR IMEDIAT DUPA ACEEA A MURIT.AVEA CANCER LA CAP DE PANCREAS, CANCER LA FIERE, CAILE BILIARE INFUNDATE, MULTIPLE METASTAZE HEPATICE. CIROZA HEPATICA, STARE TOXICA SI IN CELE DIN URMA ICTER MECANIC.D-ZEU SA-L IERTE!
0
11-07-2009, ora 12:33
stelu dumitru
Nu este medic/terapeut
stelu dumitru
Buna ziua.am 47 ani, si in urma unor analize de rutina am descoperit ca Gama GT este 134.am intrebat doctorul de familie si dansa mi a recomandat un set de analize complete pe care le am si facut. Toate au iesit bine mai putin Gama GT 124, am asteptat 2 luni, nu am tinut regim, mentionez ca nu consum alcool de 15 ani nu fumez si nu fac nici un fel de abuz.am repetat Gama GT rezultatul 64, iar peste 2 luni din nou am repetat Gama gt 178, nu mai inteleg nimic si doctorii la fel.Va raman recunosctor daca un sfat sau o sugestie sunt recomandate, in ultima perioada am dureri in dreptul ficatului
0
11-05-2011, ora 13:55
pan pan
Nu este medic/terapeut
pan pan
Va rog sa-mi spuneti daca un tratament prelungit cu Arcoxia 90, poate afecta analiza gama gt (valoare 89, 1).
Va multumesc!
0
13-05-2011, ora 14:54
younika
Nu este medic/terapeut
younika
buna ziuaaa! mie mi a iesit gamma gt ul marit ;59...nu imi explic intrucat transaminazelke sunt ok iar eu nu beau nici macar ocazional...care ar putea fi alta cauza???multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Leucocite scăzute - când / de ce scad leucocitele
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  • Leucocitoza (când cresc leucocitele)
  •