Furuncul pe degetul aratator

23-05-2010
Dandrei18
Nu este medic/terapeut
Dandrei18
Buna ziua. In urma unei zgarieturi pe falanga degetului (cea mai apropiata de palma) mi-a aparut o basica care initial am drenat-o de lichid, a doua zi basica se refacuse si de data asta am rupt pielea fara sa ma gandesc la repercursiuni.

La circa o zi zona sa inflamat plus temperatura locala a crescut si acel loc s-a intarit. La farmacie mi-sa spus ca e posibila o infectie si sa iau Oxacilina 500mg la 8 ore plus comprese calde cu rivanol sau alt lichid in scopul aducerii infectiei la suprafata. Vechea "basica" a devenit astfel capul noului furuncul.

Am folosit compresii calde + rivanol + Oxacilina + Baneocin unguent si la aproximativ o saptamana de cand mi-a aparut intr-o dimineata locul incepuse sa supureze... l-am stors si o cantitate de sange si puroi au iesit...de atunci zona este curatata dimineata si seara cu sapun + rivanol + comprese sterile.

Zona rosiatica / vanata din jurul fostului cap s-a facut foarte subtire si alba...tin sa mentionez ca la o zi de cand l-am spart acea piele alba am indepartat-o cand curatam locul... puroi nu a mai curs cand am incercat sa il storc ci doar sange.

Intrebarea mea este daca locul mai are puroi (nu mai e tare nici o zona alaturata) si daca este normal ca degetul sa mai fie umflat ?

Ce ma sfatuiti sa fac si / sau ce medicamente sa folosesc din acest moment ?

Totusi as vrea sa evit pe cat de mult posibil o vizita la medic deoarece imi este greu cu serviciul si nu as vrea sa ma taie.
Zona vizata este un pic mai mica decat o moneda de 10 bani, este primul furuncul care mi-a aparut pana acuma si pe cat te mult posibil as vrea un raspuns detaliat.

Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.