Furuncul in spatele urechii ????

13-07-2015
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buna ziua. Baiat 6 ani - de vreo 3 luni si ceva i-a iesit in spatele urechii un furuncul...cred. Se prezinta sub forma unei mici umflaturi (de dimensiunea unei bobite de mazare), locul este dureros si putin vinetiu la culoare. Dupa vreo 2 luni de la aparitie a facut in sfarsit punctul galben de puroi in varf si l-am spart. Nu a iesit decat putin puroi, cel din varf, locul ramanand la fel ca boaba de mazare. Inca il doare cand mai pun degetul ca sa vad cum se prezinta...nici nu mai coace, dar nici inapoi nu da. Ar trebui sa fac ceva ca sa il determine sa coaca, sau sa-l las in pace? Poate sa cer niste analize la medic?(am citit despre stafilocolcul auriu...)multumesc.
2 comentarii
0
13-07-2015, ora 16:24
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua, consultati un medic dermatolog pentru diagnostic si eventual tratament. Multa sanatate!
0
12-10-2015, ora 11:27
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buna ziua. Am fost intre timp la dermato, am avut tratament cu amoksiclav 5 zile, betadina si fucidin H. Mi sa spus ca in urma tratamentului sa nu ma astept sa se retraga acel chist, doar ca l-a prescris pt a dezinfecta... Ni s-a spus sa mergem la chirurgie pediatrica pt opreratie. Nu a stiut d-na dr sa ne spuna ce fel de chist e, mai ales ca il doare la atingere, sau mult mai rau atunci cand se imbraca/dezbraca de o bluzita si ajunge acolo... Aveti idee ce poate fi acel chist dureros?? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: