Furuncul fesier - nu dispare

11-03-2010
DerUntergang
Nu este medic/terapeut
DerUntergang
Acum jumatate de an mi-au aparut mai multe furuncule pe fese, apareau si dispareau in aceeasi zona, au trecut definitiv abia acum cateva luni, dupa ce am luat niste antibiotice recomandate de medic(am uitat cum se numeau, mi-a dat mama, am 17 ani). Nu stim exact cauza dar imi imaginez ca este stafilococul auriu, de aceea si antibioticele, fara de care nu mi-ar fi trecut. am aplicat de asemenea unguentul fucidin, pudra baneocin pe zona dezinfectata inainte cu betadine, iar pe furuncule ichtiol, ca sa se sparga mai repede. Pe toate(au fost cam 3 pe fiecare fesa de fiecare data, au reaparut de 3-4 ori) le-am spart dupa ce am stat mult cu un prosop fierbinte peste, si am scos tot ce era si am sterilizat acolo. au ramas unele semne, si am citit ca nu e bine sa faci asta, dar nu m-am putut abtine. Pe unul singur nu l-am mai spart, a iesit ce a iesit, am curatat, si a ramas ceva inauntru, daca atingeam cu mana se simtea, dar nu era o denivelare, se vedea doar rosu suprafata aceea mica. Cateva saptamani a fost bine, am tot aplicat comprese cu apa fierbinte doar-doar o coace. Din cauza asta, cred, am facut un fel de foliculita, cateva cosuri mici pe fiecare fesa, pe care am dat, mi-a recomandat mama, ca am mai avut pe fata cand eram mic, cu violet de gentiana. Aproape ca s-au dus de tot, dar in schimb, a crescut de ieri furunculul acela in care mai ramasese ceva.
Si acum intrebarea mea este, avand in vedere ca este singurul furuncul care nu a fost drenat, si in care a ramas ceva, nu e asta cauza recidivei? Nu stiu ce sa fac, e destul de stresant sa stau jos cu asa ceva. Am pus iar ichtiol, cand se sparge, il las sa curga ceo fi si pansez sau imping usor, pana iese tot? Imi cer scuze pentru amploarea textului, dar consider ca toate informatiile sunt necesare. Va multumesc anticipat.
PS: am citit ca stafilococul auriu se poate gasi in mucoasa nazala. Ar fi o idee buna sa aplic un unguent cu antibiotic in nas o perioada scurta sa mai scada numarul de bacterii? Iertati-ma daca este o intrebare stupida, dar am citit undeva aceasta idee.
9 comentarii
0
11-03-2010, ora 02:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Le poti trata efectiv cu remedii homeopate de la farmacie, antibioticele nu fac nimic la asa ceva.
Poti face chiar si un remediu homeopat din puroiul din ele pe care il iei oral (diluat de 12-15 ori) si acest tratament este f. sigur.
0
11-03-2010, ora 11:09
DerUntergang
Nu este medic/terapeut
DerUntergang
Paaarca nu as face asa ceva totusi. Multumesc insa de trecere. Furunculul asta mai are putin si face cap, as vrea sa stiu, de la un medic daca se poate, daca sa il storc dupa ce iese ceva sau sa il acopar. Daca imi mai iese ma duc la doctor sa ia nu stiu ce de acolo si sa faca un antibiotic special, dar parca n-as dori sa fac asta.
0
11-03-2010, ora 21:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Parerea mea este ca esti un pic masochist ! Nu cred ca un medic te-ar fi chinuit in asemenea hal !!
Stafilococul se gaseste si pe mucoasa nazala, insa nu este necesar sa aplici acolo unguent cu antibiotic !!
Dupa ce te saturi sa te chinui singur, poate ajungi si la un dermatolog, caci homeopatii te pun sa-ti bei puroiul !!!!
0
11-03-2010, ora 22:20
DerUntergang
Nu este medic/terapeut
DerUntergang
Mda pai o sa merg la unul dupa ce se sparge asta, daca mai apare unul, acum nu pot cateva zile pt ca sunt ocupat si imi imaginez ca se va sparge pana in week-end. era interesant totusi sa aflu ce sa fac cu el si daca imi puteti da vreo alta solutie. ma rog, ce-o fi o fi.
0
11-03-2010, ora 22:50
DerUntergang
Nu este medic/terapeut
DerUntergang
Ar mai fi ceva, acum mi-am amintit, remediile alea gen coaja de banana calda, miere sau foita de ceapa pe furuncul pt drenare functioneaza? Pentru ca am auzit ca ichtiolul in exces subtiaza pielea?! multumesc
0
11-03-2010, ora 23:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mai jos postul de la o utilizatoare din acest forum, daca nu pt. tine, poate ajuta la alti cu mai multa intelegere.., sau disperare. Dumnezeu nu a prevazut fabrice de chimicale toxice si scumpe cand a facut omenirea ci lucruri mult mai simple si eficiente.

"Buna! Acum cateva zile scriam pe forum disperata ca fetitei mele ii reapareau acele bubite de care dr. ziceau ca provin din cauza unui stafilococ ceva. Eram cam disperata de frica sa nu se ajunga iarasi la operatie sau sa nu se inmulteasca si sa impanzeasca toata zona fesiera cum era vara trecuta. Ma bucur ca Scarface mi-a raspuns la mesaj. Va voi zice si voua remediul facut de mine in caz ca este cineva cu acesta problema si nu stie cum sa trateze. Am strans putin acea bubita, am luat foarte putin puroi cu o scobitoare, l-am pus intr-un pahar curat cu putina apa si cateva picaturi de tuica. Am lasat sa stea 2 ore dupa ce l-am amestecat foarte bine in prealabil. Dupa aceea am luat un pahar nou si am pus din apa asta 1 picatura plus inca 100 de picaturi de apa noua. Am lovit ferm paharul de podul palmei de 10 ori. Apoi am luat o picatura din aceasta apa si am amestecat cu alte 100 picaturi de apa noua si am lovit ferm de 10 ori de podul palmei.
Am repetat acest procedeu de 7 ori pana am facut dilutia ch7 specifica homeopatelor. Am adaugat cateva picaturi de tuica pentru conservare, am pus-o intr-o sticla inchisa. Din acest remediu i-am dat cate 2 picaturi in putina apa de 3 ori pe zi pana bubita i-a disparut complet. Curios e faptul ca incepeau sa izbucneasca si alte bube fiind prezente pete rosii, dar dupa 3-4 zile cu acest remediu nu numai ca buba initiala s-a retras dar si celelalte tentative au disparut complet. Stiu faptul ca oricine va citi acest mesaj va avea un strop de suspiciune, e normal si eu am avut la inceput, dar dupa a 2 zi de tratament mi-au disparut complet suspiciunile. Asa ca, daca aveti probleme de genul asta, abcese, furuncule, nu ezitati sa va faceti acest remediu pentru ca nu aveti nimic de pierdut in afara de faptul ca va veti pierde boala ca si cum nici n-ar fi existat. Va doresc numai sanatate atat voua cat si lui scarface care m-a mai scapat o data de un tratament cu antibiotic inutil."
0
13-03-2010, ora 11:26
DerUntergang
Nu este medic/terapeut
DerUntergang
Revin cu un comentariu, se pare ca sa spart la noapte, pt ca se vede un fel de coaja asa in jur, cred ca e un pic mai mic dar ma indoiesc ca a curs cn stie ce, e in continuare tare si dureros, ce sa ii mai pun? va mai curge sau se va retrage?
0
24-03-2010, ora 23:23
DerUntergang
Nu este medic/terapeut
DerUntergang
Am descoperit ca daca aplici ceapa coapta in cuptor pana se inmoaie, pe furuncul (mai mult foita de la ceapa dar eu pun toata felia si o acopar cu un pansament, astfel sta in loc, plus ca foitele se rup si stau in loc mai greu) acesta se sparge si iese aproape tot ce e acolo. dar pana nu iese de tot o sa tot apara. eu unul ma duc la medic daca imi mai reapare, aproape ca nu mai e nimic.
0
05-06-2010, ora 22:34
ursartenia
Nu este medic/terapeut
ursartenia
si eu am avut un furunc care mi-a provocat niste dureri groaznice, eram hotarata sa merg la medic cand am vazut pe net cateva filmari.Am fost cu moralul la pamant, nu stiam ce sa fac, atunci am inceput sa caut pe net o alternativa sa nu fie nevoie de operatie.Dupa vreo trei ore am gasit., am si cumparat, e vorba de crema Carpicon crema, produs de Romdan, 11 lei, apoi de la farmacia veterinara Mibazon un unguient care are trei antibiotice in el, 6 lei, aseara am spalat zona cu ceai de marul lupului, am dezinfectat cu betadina, am aplicat cremele amandoua si am pus comprese sterile-nu va zic ca inainte am incercat tot felul de leacuri babesti-azi noapte si-a dat drumul singur, crema Carpion e asa cum am citit, scoate singura toata rautatea fara ca eu sa trebuiasca sa imi provoc singura dureri-concomitent iau Augumentin si Ibuprofen pt durere, sper sa nu mai fac altii. am scapat de durere sper cu atatea antibiotice sa scap de tot.sper sa fie de ajutor si altora cum mi-a fost mie.Le multumesc celor care au scris din suflet si sa le dea Dumnezeu sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: