Furnicaturi si mancarimi in piele

07-09-2011
magda_tgv
Nu este medic/terapeut
magda_tgv
De aproape o luna simt ca imi umbla ceva in piele si ma deranjeaza enorm.Ma mananca, ma furnica si uneori ma inteapa, incat sunt nevoita sa ma ating cu mana si sa ma scarpin.Mentionez ca acum doua luni am avut o eruptie pe piele care a trecut destul de greu.Prima oara am fost la dermatolog, dar nu a stiut ce este si am urmat tratament inutil de mai bine de o saptamana cu advantan crema si antibiotic.Am fost apoi la alt dermatolog, care mi-a spus ca e sudamina si mi-a creat o solutie cu mentol, laptoasa( diferita de mixtura aceea din farmacii-aceasta mi*au preparat-o) cu care am reusit in doua saptamani sa scap de bubele acelea rosii.Mi-au ramas urme albe si maronii pe piele( pete mici) si de pe ele au cazut cruste.Am luat si aerius si in timpul tratamentului nu ma manca nimic.Spre final au inceput mancarimile, furnicaturile dar luam aerius si mi le atenua.Intre timp am fost la mare. Intrebarea mea este de la ce sunt aceste mancarimi.Oare am scabie?Sunt terorizata de ideea unor paraziti, dat fiind ca simt ca imi umble ceva in piele. Sau se vindeca pielea, petele acelea sunt sensibile pana se reface tesutul si de aici mancarimile? Pot lua in continuare aerius si crema emolienta ?

Va multumesc.
5 comentarii
0
08-09-2011, ora 12:43
magda_tgv
Nu este medic/terapeut
magda_tgv
As dori un raspuns avizat, daca se poate...nu comentarii...
0
09-09-2011, ora 18:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu comentez dar vad ca nimeni nu s-a gandit la sta. Este posibil sa ai psoriazis. Cauta pe net - psoriazis simptome.
0
25-10-2011, ora 11:10
cristianasara
Nu este medic/terapeut
cristianasara
eu am avut mancarimi timp de 14 ani pe fata, spate, maini si fund.am fost internata in spital pt. analize, am fost la dermatologi, alergologi si toate tratamentele erau bazate pe mixturi.am fost atenta la ce manac, la stres si tot degeaba.nu aveam nimic intr-un loc ma furnica si ma scarpinam pana imi faceam bubite.era ceva enervant pt ca stateam toata ziua si ma scarpinam, noaptea ma ridicam din pat si ma scarpinam, era ingrozitor pana anul trecut cand am inceput sa tot caut pe internet si sa citesc despre tot felul de creme si pilule.am incercat tot felul de creme si pastile de alergii pana am ajuns la NIDOFLOR crema.m-am dat seara dupa baie vreo 5 zile si pot sa zic ca sunt fericita.cam la dou luni imi mai apare cate o senzatie si ma dau imediat si nu mai am nimic.sper sa iti fiu de ajutor dar incercarea moarte n-are.eu sunt satula de medici in fiecare luna alt diagnostic, nu zic sa ne tratam singuri dar prin ce am trecut eu timp de 14 ani cutot felul de analize si biopsii fara nici un rezultat am preferat sa ma tratez singura.Multa sanatate.
0
23-09-2012, ora 19:41
ocos
Nu este medic/terapeut
ocos
buna ziua!de vreo cateva zille simt furnicaturi si mancarimi pe picioare, maini, piept si mi se inroseste pielea.ce ar putea fi, ce imi recomandati ca nu mai suport?multumesc
0
23-09-2012, ora 19:50
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la medicul dermatolog.
Nu te trata singur cu ceva din auzite ca poti inrautati situatia.
Poate fi o alergie dar ar putea fi si psoriazis, asa ca mergi cat mai repede la medic. Poti merge si in urgenta.
Gandeste-te ce ai mancat si ce ai baut in ultimele zile, ca sa ii spui medicului in caz ca te va intreba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •