Furnicaturi si junghiuri usoare in maini si picioare

25-03-2011
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
Buna ziua,

Numele meu este Dan, am 34 de ani si totul a inceput in luna Ianuarie.Fac mult sport, am solicitat foarte tare genunchii, su au inceput senzatii de arsura si pseudoblocare rotula.Asa am ajuns la ortoped(3 la numar) dar nimeni nu mi-a pus nici un diagnostic.Radiografiile arata foarte bine, fara uzura de cartilaj sau deformari osoase.Toti mi-au spus "de la efort", "suprasolicitare" etc.
Am si probleme cervicale si lombare la coloana mai vechi, am inceput si fizioterapia, in ideea ca durerile la genunchi sa fie de la coloana.

Cu genunchii sunt bine acum, dar de vreo 3 saptamani am inceput sa simt furnicaturi/junghiuri usoare la maini si picioare;in special pe antebrate iar la picior pe la zona tibiei.Ma tin 1-2 zile apoi dispar.Acuma sunt la a 3-a repriza.
Alte date:analize medicale f.bune(VSH, hemograma, glicemie), anticorpi anti CCP -negativ.Acid uric- 11, 7(iau deja tratament antigutos, dar furnicaturile le am dinaintea tratamentului);nu am semne clinice vizibile:coloratii ale pielii, tumefieri articulare...nimic.Nu am ameteli sau dureri de cap.Stres-DA, mai ales cate am citit pe aici plus probleme personale legate de servici.
Al doilea episod l-am facut dupa ce am mers cu motocicleta si mi-a fost chiar frig, a 3-a oara am stat in curent in casa iar prima data...nu-mi mai amintesc.Poate sunt doar coincidente, nu stiu ce sa zic.
Ce ar trebui sa fac? Sa merg la un neurolog?Sa fie manifestari de la coloana, ca parca asociez o amorteala mai mare la nivelul coloanei cu aceste junghiuri si intepaturi?
3 comentarii
0
25-03-2011, ora 12:57
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
Am uitat sa mentionez ca de multe ori furnicaturile/junghiurile sunt urmate de mancarimi, in aceleasi zone.
0
25-03-2011, ora 20:19
marveca dinulescu
Nu este medic/terapeut
marveca dinulescu
am facut o calatorie lunga cu avionul acum 3 ani.Dupa aceea 2 sapt aveam un zgomot groazni in urechi si aproape nu mai auzeam. In fine am facut mai multe tratamente cu betaserc cu ginko biloba etc. acum aud dar am permanent un tiuit in ambele urechi. Ce sa mai fac?
0
01-07-2014, ora 20:17
Cris5
Nu este medic/terapeut
Cris5
Dan, ai fost pana la urma la neurolog? Cum te-ai mai simtit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: