Furnicaturi in piele si ameteli

23-02-2011
Rotariu Vlad
Nu este medic/terapeut
Rotariu Vlad
Buna ziua, in urma cu cateva saptamani..mai exact pe 2 ianuarie seara am inceput sa simt niste furnicaturi in piele. Au inceput in mana stanga, pe urma mana dreapta si la un interval de 10 minute probabil datorita faputlui ca m-am panicat sau raspandit in tot corpul. Am mers la spital la Urgenta si Doctorita mi-a prescris o reteta cu Metoprolol si Carbamazepina- cate jumatate de comprimat in fiecare zi timp de 5 zile. Vreau sa va spun ca aceste furnicaturi pe care le-am avut in tot corpul ( in piele) mi-au trecut dupa aproximativ 4 zile, dar nu cred ca de la aceasta reteta. La indrumarea Doctoritei mi-am facut analizele la sange si RMN cerebral, ambele rezultate fiind foarte bune, ( nu am lipsa de calciu sau de vitamine in corp). Nu pot sa-mi dau seama de ce atata timp cat mi-au trecut aceste furnicaturi la un interval de 8-9 zile au reaparut, dar nu au mai fost la fel de accentuate, si m-au tinut cam 3 zile, dupa care iar nu le-am mai simtit o perioada de cateva zile si din senin au reaparut:)). Eu m-am gandit ca ar putea fi de la spate, fiindca in urma cu 1 an am avut niste probleme la coloana din cauza solicitarii prea mult la sala de forta. Nu mai am probleme dar mai simt cateodata mici intepaturi cand ma aplec. Pe langa aceste furnicaturi recent( aprximativ 1 saptamana) am stari de ameteala si senzatii de dezechilibru si lesin, toate aceste simptome le am numai cand fac miscare sau cand sunt in RATB, cand stau intins in pat nu am nimic. Am fost la mai multi Doctori Neurologi, unul mi-a zis ca trebuie sa fac punctie lombara, altul ca trebuie sa fac EMG la maine (inregistrarea activitatilor electrice). Ultimul doctor care m-a consultat mi-a prescris o reteta cu Seroxat, in fiecare zi cate un comprimat timp de 4 luni. Ce e drept m-a mai linistit spunandu-mi ca nu e ceva grav, ca nu exista riscul de paralizie cum au spus alti doctori (ca nu are nici o legatura cu coloana), si ca ar fi o stare de depresie si anxietate si ar trebui sa-mi treaca daca urmez acest tratament. Ce am omis sa va spun este ca aceste furnicaturi apar in general noaptea si dimineata dupa ce fac putina miscare dispar, dar sunt momente cand tin cateva zile. Daca ati avut aceste simptome sau cunoasteti pe cineva care a avut, va rog sa-mi dati un sfat, ce ar trebui sa fac sau daca e indicat sa urmez acest tratament cu Seroxat.
Numai bine..
4 comentarii
0
23-06-2011, ora 13:11
galesu82
Nu este medic/terapeut
galesu82
Salutare. Si eu ma confrunt cu aceste somptome ca ale tale de trei luni. A trecut ceva de cand ai scris, cum te simti acum? esti mai bine? ce tratament ai urmat ?
0
02-11-2014, ora 23:08
adjud
Nu este medic/terapeut
adjud
Eu am aceste simptome si am luat Betaserc 24 mg de 2 ori pe zi si tot imi pierd echilibrul si am furnicaturi in maini si picioare si simt ca mi se taie picioarele.
0
15-03-2021, ora 09:35
Camelia12
Nu este medic/terapeut
Camelia12
Buna ziua si eu ma confrunt cu aceleas probleme furnicaturi in tot corpul. Ce ati luat pana la urma ca sa va treaca?
Sunt disperata ajutati.ma
Multumesc
0
19-11-2021, ora 19:36
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Buna Camelia ! Cum esti ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.