Frunte proeminenta, se poate aplica corectie?

28-08-2009
un_simplu_calator
Nu este medic/terapeut
un_simplu_calator
Ma intereseaza sa stiu daca se poate corecta fruntea proeminenta. As putea spune ca exista un aspect de frunte umflata, iesita in afara(tipica unui boxeor).
Uneori am dureri dese de cap iar daca ating oasele fruntii si apas simt o durere ciudata.
Vreau ca fruntea sa poata fi dreapta si sa nu iasa in evidenta. Se poate interveni in acest sens? Se poate reduce dimensiunea sa?
Ma deranjeaza ca nu am o frunte plata si oasele fruntii ma dor daca le apas si le simt oarecum denivelate cand pun mana. Ca astept ma deranjeaza ca iti da senzatia unui om dur insa eu nu sunt asa nici pe departe(stiu ca poate suna ciudat motivatia).

Am pus si o poza sa exemplific mai bine ceea ce am intrebat: http://img512.imageshack.us/img512/8971/clipboard01hlc.jpg
2 comentarii
0
29-08-2009, ora 00:36
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Din punct de vedere estetic nu as putea spune ca se poate rezolva chirurgical proeminenta osoasa supraorbitala. Se poate incerca eventual o mascare a trecerii prea bruste de la relieful osos la restul fruntii.
Investigati durerile de cap pe care le acuzati la palpare.
0
11-02-2010, ora 12:43
cata_eu
Nu este medic/terapeut
cata_eu
Nu sunt medic, dar din cat am vazut la documentarele Discovery privind chirurgia plastica, indraznesc sa spun ca totusi se poate. In primul rand, proeminenta se poate micsora (poate nu foarte mult...2-3mm) cu un instrument care s-ar asemana cu un "polizor". In al doilea rand, pentru ca partea de sus a fruntii sa nu fie asa in spate, se poate aplica o "proteza" care vine in continuarea zonei supraorbitale, astfel incat fruntea sa fie cat mai dreapta.
Sincer, nu am vazut vreodata aceasta operatie (nu stiu daca se face), dar din punctul meu de vedere este posibila, tinand cont si de stiinta si medicina din ziua de azi.
Poate nu in Romania.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul