Friguri, tremur, ameteli si fara vlaga

01-10-2013
m mirela
Nu este medic/terapeut
m mirela
In urma a 3 zile de munca la camp (cules de struguri), bunica mea a inceput sa se simta rau..o ia cu friguri, incepe sa tremure, ameteste si se simte moale, fara vlaga...nu stiu daca ma fac inteleasa..de asemenea am observat ca gafaie, mai mult ca de obicei.. a mers la medicul de familie care i-a luat tensiunea (o are 14 cu 8) si i-a dat tratament. din pacate nu stiu exact cum se numesc aceste pastile..dar i-a spus ca nu are nimic grav, doar ca a depus efort si ca trebuie sa se odihneasca.
azi am mers la ea si am observat ca nu e coerenta, adica incepe o fraza si la jumatatea ei uita..nu o duce pana la capat. de asemenea, i-a dat matusa mea o cana cu apa si nu putea sa o duca usor la gura, adica s-a chinuit putin si chiar a varsat pe ea.
acum nu putem sta asa..ne-a speriat si vrem sa o ducem la spital pt investigatii..
ce ar putea avea?
precizez ca nu a fost bolnava..doar 2 crize de fiere in urma carora a ajuns la spital unde i-au bagat perfuzie, apoi i-au dat tratament si au trimis-o acasa.. si astea s-au intamplat una acum vreo 5-6 ani si una anul trecut, in decembrie.

nu stiu daca am postat acest mesaj la sectiunea corecta, dar ma gandesc, Doamne fereste, sa aiba un vas de sange spart...nici nu stiu ce, cum sa zic..sunt zapacita complet

multumesc anticipat!
4 comentarii
0
01-10-2013, ora 22:15
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
nu ai scris cati ani are..
0
02-10-2013, ora 10:20
m mirela
Nu este medic/terapeut
m mirela
77 de ani
0
02-10-2013, ora 22:17
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
faptul ca nu este coerenta si uita cuvinte poate fi semn de dementa...trebuie discutat cu un medic, explicate simptomele si eventual facut testul de dementa...( nu stiu care este sistemul in Ro si daca se face acest test).sau cum ai spus si tu poate fi semn de accident vascular..--in ambele cazuri trebuie vb cu medicul...sanatate
0
04-10-2013, ora 01:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ m mirela

Luati trimitere de la Medicul de familie pentru Neurologie si Psihiatrie (daca va mai fi cazul) si mergeti sa o vada un doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.