Frica de somn

05-12-2013
crocoziab
Nu este medic/terapeut
crocoziab
Buna! am shi eu o problema kare ma chinuie de ceva timp, cind vine seara shi timpul sa plec la culcare, ma cuprinde o stare de frica ca nu ma voi trezi pina miine dimineata, parca am o impresie ca voi muri prin somn, ca nu ma voi mai trezi si ma tem pina la groaza sa ma culc. Mentionez ca aceste stari se manifesta mai puternic atunci cind trebuie sa dorm singura, atunci cind dorm cu prietenul meu, am frica de genu asta dar nu asa pronuntata cum atunci cind dorm singura. Chiar si acum cind ma gindesc ca peste trei ore trebuie sa ma culc am o senzatie de frica ca ceva se va intimpla pina miine si nu o sa-mi realizez planurile si degeaba ma gindesc la ziua de miine pru ca nu o voi mai vedea. Inteleg ca sunt prostii si ca totul va fi bine, dar nu pot scapa de frica asta ce ma cuprinde si nu sunt sigura ca voi mai trece inca peste o noapte. Ajutati-ma va rog ! nu am probleme de sanatate dar totusi ma tem foarte mult de somn..mersi
10 comentarii
0
05-12-2013, ora 20:40
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu din cauza programului care il aveam la munca nu mai puteam ca sa dorm( nu aveam un program stabil) asa ca cel mai bine o rezolvam uitandu-ma la televizor si de cele mai multe ori adormeam cate o ora dupa care ma uitam in continuare, si asta a durat aproape 15 ani.
De multe ori dormeam doar pe drumul catre munca de aproximativ 50 de minute.
Poti incerca si tu varianta asta.
Astept raspuns daca a mers.
0
05-12-2013, ora 22:29
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Se spune ca trebuie sa traim fiecare zi ca si cum ar fi ultima. Asa ca...nu te mai gandi la planuri, traieste clipa si pune-ti capul pe perna linistita. Nu-ti irosi viata panicandu-te, mai bine fa toate lucrurile pe care ti le doresti ca sa nu ai regrete. Spune-le celor dragi ca ii iubesti in fiecare zi, incearca sa traiesti viata la maxim si fi impacata cu tine. Doar asa o sa poti dormi linistita, fara sa mai lasi fobiile sa-ti conduca viata. Nici mie nu-mi place sa dorm singurica dar stai linistita. Nu vine bau-bau peste noi asa din senin. Te intreb daca ai stat vreodata langa un muribund, urmarindu-i reactiile. Eu am stat si pot sa-ti zic un lucru. Draga mea, moartea are o randuiala, bine stabilita. Nimic nu e intamplator si nu se moare deloc usor. Se duce o adevarata batalie intre lumea noastra si lumea cealalta, pentru sufletul prins intre ele. Intr-un fel e...fabulos sa vezi cum muribundul, care acum 5 minute se lupta pentru fiecare gura de aer...se linisteste si se lumineaza la chip imediat ce sufletul il paraseste, ca intr-o eliberare cosmica si neinteleasa de noi, bieti muritori de rand. Priveste moartea ca pe un nou inceput, nu te gandi niciodata ca dupa ce sufletul tau paraseste lumea asta se termina calatoria. Eu am simtit, stand langa bunica mea. Am simtit ca era impacata cu ea si cu noi toti si am simtit ca a plecat intr-un loc mult mai bun decat i-a fost viata pamanteasca. Am simtit acolo, langa ea, o prezenta care o astepta pentru a-i fi calauza. Si acum se zbarleste pielea pe mine cand imi amintesc senzatia. Atunci am stiut ca moartea e doar o trecere spre alta dimensiune, o dimensiune in care durerea, suferinta si alte lucruri lumesti n-au ce cauta. Am stiut ca in timpul vietii pamantene te dezvolti ca individ cat de mult poti iar in timpul vietii nepamantene incepi sa te ocupi si de spiritul tau, aducandu-l la o complexitate greu de imaginat.
0
05-12-2013, ora 22:39
Ahriman
Identitate neconfirmată
Ahriman
@crocoziab: înainte de a ofero un răspuns detaliat... ce vârstă aveţi?
0
06-12-2013, ora 10:25
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@crocoziab: ar fi multe de intrebat, asa ca te invit la cabinet daca esti din Bucuresti. Daca esti minora, vino cu parintii.
Pana te hotarasti:
- sa nu stai mai mult in lumea virtuala (calculator, telefon, televizor - mai ales filme horror) decat in cea reala (nici macar timp egal nu e ok!)
- sa respecti mesele principale (fara diete sau excese)
- sa nu consumi energizante de niciun fel
- sa nu 'confunzi' ziua cu noaptea: fara stat in pijamale ziua prin casa, fara mancat in pat
- sa ai in fiecare zi cel putin 2 activitati placute (orice in afara de stat in mediul virtual) si una administrativa: calcat, curatenie, gatit. E imp de stiut varsta ta si daca ai un job.
- sa iesi in parc, sau cu prietenii, dar ziua, iar noaptea pastreaz-o pt somn. Vei putea dormi linistita, cu siguranta.
Probabil ca undeva, cu o anumita ocazie (sau poate chiar ceva aparent banal si obisnuit pt multi), ti-ai setat in minte aceasta frica de a dormi. Aici pe forum e usor sa ne dam cu parerea, pt ca teoretic ne putem intalni toti cu aceasta teama, insa ai nevoie sa vorbesti cu un psiholog, pt ca lucrurile sunt un pic mai profunde, de aceea te-am invitat la cabinet.
O zi frumoasa si o noapte cu un somn linistit si odihnitor!
Cu drag,
Psih. Cristina Stoian
0
09-12-2013, ora 18:40
crocoziab
Nu este medic/terapeut
crocoziab
IOnyssa mersi frumos, percep ceea ce spui tu, sunt conshtienta in mare masura ka asa shi este shi ka nu am de ce sa-mi fak griji, o sa incerc sa nu ma mai gindesk la aceasta, mersi
0
09-12-2013, ora 18:41
crocoziab
Nu este medic/terapeut
crocoziab
Cristina Stoian : nu am job, am 18 ani shi inva mai sunt eleva la liceu, nu nu sunt din Bucuresti shi nu cred ka voi avea posibilitatea sa vin la cabinet. Da ce e ceva grav ?
0
09-12-2013, ora 23:03
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@crocoziab: chiar e amuzanta intrebarea ta: "da' ce, e asa grav?"
Tu stii cat poti duce. Si n-as pune ca diagnostic "frica de moarte", ci un altfel de frica, insa neavand suficiente detalii despre tine, nu ma pronunt.
Tu ai doar 18 ani, insa poti lega de anumite evenimente/situatii din copilarie cand ai mai trait asemenea frica, sau teama de a ramane singura. Daca nu le gasesti, inseamna ca ele sunt ascunse in inconstient, pt ca nu au aparut fricile astea din senin, fara cauze. Observi ca ele se manifesta doar cand pers dragi lipsesc, deci are legatura cu copilaria, cand fiecare dintre noi isi creaza anumite tipare de gandire ce ne ghideaza actiunile.
0
09-12-2013, ora 23:07
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Dar poate fi si un raspuns in urma unui eveniment mai recent - stim prea putine despre tine.
Consider ca ai primit recomandari destule care sa te faca sa te gandesti la cum ai putea sa rezolvi ceea ce te supara. O recmandare suplimentara iti fac totusi: indiferent din ce localitate esti, mergi la un psihoterapeut si iti va fi de mare ajutor.
Toate cele bune!
Psih. Cristina Stoian
0
10-12-2013, ora 19:55
crocoziab
Nu este medic/terapeut
crocoziab
Mersi MUlt Cristina !
0
10-12-2013, ora 22:48
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
oricand pot, cu drag!
Cristina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul