Frica de rau de miscare sau raul de miscare

17-09-2009
Dzan
Nu este medic/terapeut
Dzan
Buna,
Cum mi-ati fost de mare ajutor va mai deranjez cu o problema, ca nu imi permite sa duc o viata normala.
Simptomele sunt: transpiratie rece, somnolenta (cascat des), senzatie puternica de voma, ameteli. Din ce am citit pe internet acestea sunt simptome asociate raului de miscare de orice fel.
Nu am avut rau de miscare pana acum sa zic cateva luni.
Acum, de cum ies din casa incepe sa mi se faca rau, transpir, stari de voma, etc., fara sa ajung macar intr-un mijloc de transport.
Este oare o problema la urechea interna? Sau pur si simplu frica genereaza aceste simptome, care se prelungesc pe toata durata zilei?

Cum as putea prevenii? (Emetostop, metroclopramid, nu ma ajuta)
1 comentarii
0
17-09-2009, ora 19:42
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
O posibilitate este anxietatea generalizata sau agorafobia (daca greata este insotita de o senzatie de frica, si se agraveaza cand iesiti din casa).Frica, intr-adevar, poate duce la greata. Daca acesta este cazul, tratamentul este prescris de psihiatru, exista rezultate bune.

Alta varianta este de la urechea interna (un sindrom vestibular), diagnosticul este pus de ORL-ist sau neurolog, dar nu prea seamana cu ce descrieti dvs. Medicum de familie poate indica un consult neurologic.

Hipocalcemia/hipomagneziemia poate da simptome asemanatoare - trebuie analize de laborator.

Bineinteles, poate fi si o boala digestiva (litiaza biliara, colecistita cronica, gastrita cronica etc.) - mai ales daca are legatura cu alimentatia (de exemplu, la 2-3 ore dupa fiecare masa etc.)

Mergeti la medic, nu lasati problema nerezolvata. Raul de miscare apare intr-un mijloc de transport, daca aveti greata si in alte situatii probabil ca nu este acesta diagnosticul. Ghimbirul (ginger) - se gaseste si radacina, si capsule, 250 mg inainte de mese - poate sa ajute. Medicamentele pe care le-ati luat (si ghimbirul) pot avea efect impotriva senzatiei de greata, dar nu rezolva cauza.

Multa sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.