Frica de a nu pati ceva grav sau efectele indelungate a consumului de alcool

12-08-2011
dpanait
Nu este medic/terapeut
dpanait
Buna ziua. Prin martie am avut un episod de sangerare din nas(destul de puternic) care m-a speriat foarte tare si astfel am fost diagnosticat cu hipertensiune. De atunci am niste stari in care mi se pare ca voi pati ceva grav fapt pentru care imi verific des pulsul, imi iau tensiunea de 2-3 ori pe zi, iar cand tensiunea e mai mare(gen 139/89) mi taie tot cheful, se instaleaza o stare de tristete si neputinta. Totodata orice mic simptom ma face sa cred ca urmeaza sa se intample ceva grav si apoi apare o frica care tine destul de mult. Pana in martie eram cu totul alta persoana, poate ca si consumul de alcool(bere) avea un cuvant de spus. Daca consum alcool, toate lucrurile incep sa arate bine, frica dispare, starea emotionala se imbunatateste, dar problema revine a doua zi, cand efectul alcoolului trece. Pana in martie consumam zi de zi si poate astfel imi mascam unele probleme(inclusiv cele de care nu stiam). M-am gandit ca poate ar fi sevrajul de la alcool, dar a trecut mult timp de atunci.

Exemplu: Tensiunea: 111 / 77(parerea mea, minunata) Am avut recent musafiri si am consumat cu ei, sa spun 200-300ml votca pe zi, timp de 2 zile la rand, mancat seara prajit, mai sarat, a doua zi la servici. Dupa doua zile, tensiunea 139 / 89.

Asta ma intristeaza cel mai mult: ca voi fi obligat toata viata sa ma feresc de multe lucruri, care mie imi provocau placere si cel mai tare ca voi pati ceva si nu voi mai fi capabil sa-i ajut pe cei dragi mie cand vor avea nevoie.

Stiti ce ar putea fi, cum s-ar numi si poate un remediu prin ce trec eu?

Ps: 26 ani, 101kb, 184cm, tratament 1/2 nebilet pe zi, analizele facute la cardilog sunt bune

Ps2: Scuze daca mesajul e prea lung, dar sper sa gasesc o metoda de a-mi redobandi viata de odinioara fara ajutorul alcoolului(care nu face bine la hipertensiune din cate mi se pare), sau poate exista un tratament cu alcool pentru hipertensiune? :)

Multa sanatate.
6 comentarii
0
12-08-2011, ora 10:40
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Orice actiune care iti face o placere deosebita si apare periodic in viata ta, poate oferi un sindrom de abstinenta la eliminare (frica, depresie, jale etc). Deci sa cheama ai devenit dependent, iar in momentul cand ti s-a luat jucarica (pasarica nevestii, butelca de votca - Jesus... 200-300 ml votca?, heroina etc) te apuca pandaliile fiindca ai pierdut RECOMPENSA. Adica o sdisfunctie a sistemului opioid.

Eu am reusit sa reduc drastic tot felul de vicii nocive (de ex alcool si fumat + internet) inlocuind cu alte mici bucurii, + dieta (eliminarea opioizilor alimentari).

Desigur... cititi si aici, ar fi pacat sa nu suplimentati dupa o metoda inteligenta:

http://forum.romedic.ro/prod/delir__057932.html

Iar ce am scris aici este valabil pentru oricine, cu atat mai mult in caz de dependenta sau boala psihica.
http://forum.romedic.ro/prod/neuroleptice_+_antidepresive_+_insomnii_055810.html
0
12-08-2011, ora 11:10
dpanait
Nu este medic/terapeut
dpanait
De alcool nu m-am lasat de cateva zile, ci aprox de 5 luni(de consumul zilnic) iar eu nu ma consider a fi dependent. De acea frica si tristete nu stiu cum sa scap. Alcoolul ar fi o solutie temporara, dar imi afecteaza tensiunea si tot nu e bine.
0
12-08-2011, ora 11:28
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Pai atunci revedeti punct cu punct tot ce am scris in topicul ala, reducere drastica omega 6, diversificare omega 3, vitamina E Gama cu susan macinat, magneziu.

Dumneata acu te miri ce naiba insir aici, fiindca de fapt asteptai o pastila minune, o solutie la fel de simpla ca detergentu din reclama cu prosoapele innodate si apoi deznodate.
Dar nu exista asa ceva. Trebuie doar intelese si respectate legile functionarii organismului, niste legi pe care de cele mai multe ori medicul nu are nici un interes sa ti le arate, ci doar sa te faca dependent de un tratament pe care doar el "stie" cum trebuie sa il iei.
0
12-08-2011, ora 14:28
dpanait
Nu este medic/terapeut
dpanait
Am aruncat o privire peste topic-uri, dar aceste suplimente nu prezinta si anumite efecte adverse? Aveti o recomandare pentru aceste produse? Se gasesc in farmacii? Nu astept sa cada nici-o para malaiata, dar sunt dispus in a intelege lucrurile pe care le-ati prezentat. Trebuie facute anumite analize pentru a verifica acelel valori? Daca stiu ca fac bine as incerca, dar sa nu imi fac mai rau... Sa vedem poate mai arunca cineva o parere... Multumesc de raspunsuri
0
12-08-2011, ora 15:04
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Care ar putea sa aiba riscuri, ca toate ar fi trebuit preluate din alimentatie in mod obisnuit. Dar nu mai gasiti alimente cu un continut ridicat de nutrienti in ziua de azi... poate doar daca ai avea livada si gradina ta, ferma ta cu animale hranite pe pasunea proprie.

Se poate testa nivelul de peroxizi lipidici (omega 3 oxidat in special) dar nu in Ro, se poate testa magneziul.

Da, glutamina ar putea avea efecte secundare daca aveti probleme cu ficatul sau rinichii. Dar dvs veti lua o doza minima: 3 cpr/zi, adica 4.5gr. Probleme apar pentru doze mai mari 20 g/zi daca le iei cand esti nervos, cand nu ai mancat alimente alcalinizante, fara sa faci efort pentru asa un aport mare.
Foloseam NowFoods fie ca era vorba de glutamina, seminte de in sau ulei de peste, ca e distilat molecular.
Gamma tocoferol nu are nici un risc la 200 mg gama +200 ui alfa, de 3 ori pe sapt.
Efectele sunt vizibile, si asta fiindca stresul oxidativ este prezent in fiecare zi. Sportivii iau cate 400 UI /zi alfa sau chiar si mai mult.

Sau seleniul din nucile de Brazilia (daca solul in care au crescut contine asa ceva) are iar niste efecte remarcabile. La fel de bine poti suplimenta cu cateva sute de micrograme /zi fara nici un risc.

Ce sa va zic? Nu are sens sa incercati sa intelegeti logic tot ce am scris, mie mi-a luat cativa ani sa fac acest lucru. Timp in care am tradus 40 de articole pe diverse subiecte cum sunt nutritia, depresia sau boala psihica si am citit inca alte 100 de mai multe ori ca sa pot intelege in totalitate fenomenul stiintific.

Totul este sa testati personal niste solutii banale cu efecte remarcabile. Starea de bine pe care va pot garanta ca o veti simti dupa cel putin o saptamana de de suplimentare si dieta, va va oferi un imbold pentru documentare ulterioara.

Iata,
0
12-08-2011, ora 19:06
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Trebuie sa recunosc ca am exagerat si nu toti medicii sunt lacomi sau cramponati de metode ineficiente.
Oricum pe mentalitatea "nu merg la medic" m-am imbolnavit si eu cronic, deci tineti mereu legatura cu un doctor onest si documentat.

Gama tocoferol este esesntiala dar nu se gaseste in farmaciile de la noi, dar pana comandati, puteti folosi seminte canepa cu susan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul