Fratele meu vede o singura culoare

02-09-2009
m0nYQ
Nu este medic/terapeut
m0nYQ
Stiu ca pare o mare aiureala si ca o sa credeti ca mint pentru ca am 15 ani, dar cum bunica mea nu prea are acces la internet si sora mea se pregateste pentru anul 3 de facultate as vrea sa va pun o intrebare despre un fapt extrem de bizar:

fratele meu geaman, Alexandru Paul, are o boala? sau nu stiu cum sa o numesc exact pentru ca nu face diferenta intre culori absolut deloc si poate vedea numai in alb si negru. Este asa ceva posibil? Am auzit sintr-o revista ca barbati gandesc in alb si negru (daca are vreo relevanta) sau, un doctor ne-a spus ca e posibil ca niste celule de pe retina sa sa nu se fi dezvoltat cum trebuie. As putea sa mai adaug ca ne-am nascut dupa sapte luni si douasprezece zile, cam prematur, dar cum e posibil ca fratele meu sa aiba o maladie pe care eu nu o am? adica, suntem frati gemeni, genele ar trebui sa se transmita.

ar putea fi totusi ceva genetic, pentru ca tatal meu a purtat 20 de ani ochelari pentru ca a fost miop, desi nu are o relevanta prea mare... cred.

totusi, las la latitudinea doctorilor sa imi explice cam ce ar putea sa se intample desi majoritatea medicilor oftamologi la care am fost ne-au trimis la dermatologie...
14 comentarii
0
02-09-2009, ora 20:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Chestia cu genele este o prostie. In gene nu se mosteneste nimic caci sufletul (corpul astral) este cel care mosteneste ceva si nu trupul muritor. Trupul este oglinda sufletului si nu invers.

In gene se vad defectele din trup care sunt urmarile si nu cauza in sine. Este o diferenta mare intre cauza si efect.
Genele se schimba atat in bine cat si in rau. Le poti dsitruge cu radiatii nocive si substante nocive si tota asa de bine le poti repara cu remedii adecvate.

Deci diferenat intre tine si fartele tau nu este din cauza genelor ci din cauza ca suflletul tau si al fratelui tau au origini diferite si sunt diferite. Si acest lucru se vede cel mai bine din aspiratiile si caracterul des diferit al gemenilor si al fratilor in general, in ciuda geneticii similare exista diferente URIASE.

Daca el vede numai alb si negru intradevar atunci si gandeste probabil "in alb si negru"...si vede asa din cauza unei corespondente cu o anumita insusire psihica.
Insusirea oculara pe care a capatat-o a fost ajutata de defectele mostenite ale sufletului lui de la parinti insa fara o rezonanta cu aceste insusiri la nivel psihic o boala nu se poate instala.
Dovada o dai chiar tu caci tu nu o ai.

Ar fi interesant pt. noi daca ai descrie diferentele de caracter si obiceiuri intre fratele tau si tine !
0
02-09-2009, ora 20:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Am uitat sa precizes ca anumite boli si medicamente duc la pierderea culorii la vedere !

In plus m-ar interesa aca fratele tau:
a) a avut des infectii la amigdale
b) daca raceste brusc si cu febre
c) daca la raceli are fata aprinsa si ochi stralucitori
d) daca a avut cordonul ombilical in jurul gatului
e) daca a facut tratament cu chlorhydrat ( un medicament toxic si des folosit) care duce la pierderea culorii
f) daca avut paraziti la intestine
g) daca are miros rau in gura
h) daca are frica de ceva (intuneric, caini, tunele, inaltime, ect)
0
02-09-2009, ora 21:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Asteapta abordarea dnei Elina, care cu siguranta va fi edificatoare. Fratele tau sufera clar de o patologie oftalmica...are nevoie de un consult oftalmologic foarte minutios si tratament pe masura, chiar si chirurgical. Insanatosire grabnica;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
02-09-2009, ora 21:56
m0nYQ
Nu este medic/terapeut
m0nYQ
am incercat sa cred ca e vorba de o afectiune psihica si ca modul in care gandeste este ceea ce determina culoarea in care vede dar totusi... nu prea are fundamente medicale si nu cred ca este foarte usor sa vindeci sufletul.

diferente intre mine si fratele meu?

pai, o diferenta semnificativa este ca doarme foarte mult fata de mine. energia pe care el o inmagazinez in 12 ore eu pot sa o fac in opt ore si nu e trezit de zgomote foarte puternice (probabil ca e o adaptare la zgomotele puternice facute de avioane - stam langa un aeroport) dar ma gandeam ca eu inregistrez mai multa energie pentru ca mananc foarte mult si ard grasimile extrem de repede in timp ce el mananca un sandwich toata ziua. nu stiu exact daca avea cordonul obilical legat de gat pentru ca nu prea am pe cine sa intreb (parintii nostri au murit acum sase ani) dar in timpul verii are niste accese de tuse ingrozitoare si face febra cam trei zile pe saptamana iar iarna este sanatos tun in timp ce colegii nostrii lipsesc zile intregi pe motivul gripei.

acum opt ani am fost la un oftamolog care ne-a spus ca e cat se poate de normal sa vada intr-o singura culoare ca reactie adversa la dezvoltarea mea dar alt doctor ne-a spus contrariul si tot asa... fiecare doctor spune cate ceva diferit...

in legatura cu clorhydratul. daca e acelasi cu clorhidratul de dopamina pe care il luam amandoi dupa ce am aflat ca avem un sindrom de debit cardiac scazut, da, luam acest clohydrat, dar eu nu am nici o reactie adversa la el. cat despre frica, are frica de inaltimi (o frica comuna) si de intuneric.

totusi, de ce anumiti medici ne trimit la alte ramuri ale medicinei sau ii dau diagnostice halucinante si DIFERITE?
0
02-09-2009, ora 22:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medicina clasica nu stie mai nimic, de aceea si presupunerile diferite. Daca te duci la homeopati o sa auzi aceleasi lucruri de la medici diferiti pt. ca homeopatia este o stiinta adevarata.
Uite cat de bine mi-ai confirmat presupurnerile in legatura cu febra, clorhidratul si fobiile cauzate de nasterea traumatizanta.
In cartea homeopata cu numele Materia medica, carte unde sunt adunate sute de mii de simptomuri de la fiecare remediu este la rubrica "vazut fara culori" cateva remedii care arata clar CAUZA care a provocat boala !

Se poate "ghici" deci de la o anumita afectiune anumite simptome sau boli ale bolnavului, fobii si tratamente cu substante toxice fara sa sti nimic despre el. Asa cum am facut eu mai inainte.
Confirmand aceste lucruri ajungem repede la cauza adevarata si ca urmare si la remediul care il face bine pe bolnav.

Frica de intuneric si inaltime provin de la nasterea prematura care cel putin la el (este diferit) a favorizat
o boala care face febra des (3 zile pe saptamana), insa numai vara caci caldura lui nu-i face bine de fel. De aceea nu se imbolnaveste iarna si acest lucru dovedeste si faptul ca microbii nu conteaza asa cum ne sperie medicina, ci numai constitutia!
Frica de intuneric este o teama mai mare decat de cea de inaltime ceea ce arata ca el a fost mai socat la nastere decat tine si este o fire mai sensibila. De aceea trebuie sa-l suporti tu ca esti mai puternic decat el.

El trebuie sa aiba mereu grija sa nu se infierbanteze prea mult caci atunci la el este pericol de boala.
El are o constitutie "focoasa", de aceea si slabicunea trupului si lipsa de pofta de mancare iar atunci cand este caldura prea mare la el este pericol de boala.
De aceea face el febra des vara si nu iarna ca ceilalti.

Avand o constitutie focoasa medicamentul pe care il luati amandoi lui ii face mult mai rau decat tie. Si tie iti face rau dar nu remarci prea mult (daca incep sa te intreb eu imi dau seama) si ar trebui sa incetati sa il mai luati si sa consultati un medic homeopat in loc sa mai luati aceste toxine de care probabil ca nu mai aveti de mult nevoie. Daca intrebati alt doctor probabil ca va spune o alta parare si la asta ca si la chestia cu ochii.

In rubrica homeopata este trecut clorhidratul la rubrica "vindeca viziunea fara culori" ceea ce inseamna ca acest medicament in dozaj alopat asa cum il lauti voi O PRODUCE !!!

Deci avem aici o constitutie afectata de nastere careia ii face rau caldura, un medicament luat des care este un medicament "focos" si care lui ii face si mai rau decat tie si care produce aceasta bola.
Buriana si terenul. Daca lipseste una nu creste buruiana.
In plus avem si ploaia fara de care nu creste nimic si aceasta este :afectiunea sufleteasca care a dus boala la ochi si nu altundeva !

Aceasta afectiune a fost tocmai pierderea ulterioara a parintilor ! El fiind mai sensibil si mai slab psihic decat tine a fost afectat mult mai puternic de decesul parintilor, o trauma pt. orice copil si acum vede totul "in doliu", alb-negru, fara culori !
Totul este cat se poate de logic ci colcludent acest lucru numai din cateva lucruri pe care le-ai spus.

De aceea a actionat clorhidratul mai mult la ochi si nu altundeva iar la tine nu a actionat desi este toxic, chiar extrem de toxic. Sufletul cand este sanatos face fata la multe toxine.

Celelalte doua remedii din rubrica " viziune fara culori" mai prezinta si simptomele "febra deasa" si "frica de intuneric." si sunt remedii foarte similare deci ele vindeca terenul din cauza carora s-a produs boala si anume traumele de la nastere.

Deci daca se duce la un medic homeopat cu experienta fratele tau se poate vindeca usor caci avem atat cronologia bolii, factorii importanti care au favorizat boala, cauzele psihice actuale cat si remediile necesare pt. a o VINDECA.

Orice homeopat bun foloseste aceeasi materia medica ca si mine si ii va fi la fel de usor dupa intrebarile detaliate cu trecutul si felul lui de a fi sa isi dea seama de ce remediu are nevoie pt. a fi VINDECAT.

Eu personal ii platesc consultatia la homeopat daca doreste sa se duca. Si tie la fel, mai ales ca ai fost asa de istet sa pui o intrebare foarte inteligenta aici si acest lucru nu pt. tine ci pentru fratele tau !
In ce oras locuiti ?
0
02-09-2009, ora 23:05
m0nYQ
Nu este medic/terapeut
m0nYQ
multumesc foarte foarte mult. nici nu ma asteptam sa primesc un raspuns asa de repede, iti multumesc si pentru propunere (locuim in bacau) este foarte amabil din parte dumneavoastra sa ne faceti asa o recomandare dar pentru ca familia mea (actuala) are destula dare de mana as putea sa va refuz.

nu as fi facut niciodata o paralela intre trauma de a ne pierde parintii si problema fratelui meu care, ca veni vorba, e inca afectat in timp ce pentru mine nu mai e un motiv de indurerare extraordinara.

lucruri pe care le-am asteptat de la medici renumiti si nu le-am primit au fost explicate foarte bine chiar aici,

Cu stima, Gabi
0
03-09-2009, ora 08:04
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ok, Gabi atunci vezi daca poti sa mergi la unul din acesti medici sau intreba pe unul din acesti medici
ce homeopat iti pot recomanda ei in Bacau sau in apropiere:

Va recomand de ex. pe Dr. Gheorghe Jurj in Timisoara, Dr. Pavel Chirila in Bucuresti (Clinica Christiana), Dr. Sorina Soescu in Constanta, Dr. Sorin Cadar in Pitesti, Dr. Adrian Alecu in Tg. Mures.

Adresele le gasiti in internet si cartea aurie.
CENTRUL CHRISTIANA MEDICINA SOCIALA
Sos. Pantelimon, nr.27, sector 2,
Tel.: 252 78 55, Fax: 252 59 28 Bucuresti

Alti medici homeopati exceptionali:
Dr Doina Pavlovschi, Dr Secil Omer, Dr Marius Radu, Dr Catalin Sararu, Dr Cati Floroiu.
In Bucuresti cat si altundeva mai sunr destui homempati buni, din pacate nu-i cunosc pe toti.
0
03-09-2009, ora 08:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Un sfat pt. restul vietii: cand aveti o problema, indiferent ce, duceti-va intotdeauna la un medic homeopat si nu la alopati caci medicina alopata nu poate ajuta decat in cazuri extrem de rare l aafectiuni care nu sunt legate de accidente si in cele mai multe cazuri dauneaza din pacate caci intoxica organismul cu substante toxice.
In plus medicina nu intelege inca ca majoritatea bolilor au cauze strict sufletesti, ca omul are un suflet si ca corpul se vindeca din inauntru catre afara si nu din afara catre inauntru si nici nu se zbate sa inteleaga cauza boli, fie ea si o toxina evidenta din mediul inconjurator.

Nu uita in plus ca orice om fara sa studieze medicina poate sa-si puna un halat de medic si sa faca pe medicul, daca ii merge bine gura, fara ca colegii lui sau pacientii sa se prinda de acest lucru, fapt care s-a intamplat deja de foarte multe ori in lumea intreaga. Exista multe cazuri celebre in care oameni cu studii elementare au falsificat diploma si s-au dat drept doctori lucrand chiar in spitale ani intregi fara ca colegii sa se prinde de faptul ca nu studiase. Exista si cazuri de chirurgi sau ginecologi falsi care au tratat la intamplare cu acelasi succes ca si medici cu studii pacienti ani de zile.

Este cunoscut cazul unui doctor fals care a lucrat chiar la Vatican pt. papa pana a fost arestat dupa ce a dus la un deces.
www.tribune.ie/news/home-news/article/2009/jul/26/fake-doctor-worked-for-pope-and-had-vatican-apartm/
Daca ar fi avut diploma bineinteles ca nu i s-.ar fi intamplat nimic dupa deces...

Daca te interesezi despre homeopatie, ai ceva talent si studiezi singur poti invata destul de multe singur in cateva luni pt. a trata cu succes mai bine decat toti medicii la un loc de la tine din oras, asa de mare este diferenta intre un incepator in homeopatie si un profesionist in alopatie.
0
03-09-2009, ora 13:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
m0nYQ, asteapta sfatul oftalmologului.


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
03-09-2009, ora 13:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ha ha, sfatul oftalmologului...

Oftalmologii i-au dat deja un sfat tare intelept :

"acum opt ani am fost la un oftamolog care ne-a spus CA E CAT SE POATE DE NORMAL SA VADA INTR_O SINGURA CULOARE ca reactie adversa la dezvoltarea mea dar alt doctor ne-a spus contrariul si tot asa... fiecare doctor spune cate ceva diferit...

Poate dai tu cu zarul sa aleaga intre diferitele sfaturi contradictorii.. si penibile !
0
03-09-2009, ora 14:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu ma intereseaza sfatul acelui oftalmolog, ma intereseaza sfatul dnei Elina, care este un oftalmolog foarte bun...
m0nYQ, unde locuiti?


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
03-09-2009, ora 14:44
m0nYQ
Nu este medic/terapeut
m0nYQ
oftamolog foarte bun? am fost la medicul primar al spitalului din bacau si din targu mures si am comparat parerile lor.

cel din bacau: "nu e nimic anormal si s-ar putea sa fie o reactie adversa la dezvoltarea ta (a mea)"
din targu mures: "nu trebuie sa ne alarmam, atata timp cat are o vedere foarte buna putem spune ca e vorba doar de o alta interpretare a daltonismului"

ce sa inteleg de aici? ca fratele meu e complet normal? eu cred ca din lipsa de informare si ca acesti "renumiti doctori" sa nu se faca de ras au spus si ei ce le-a venit in minte.

o problema la care m-am gandit de mult este ca doctorii acestia gresesc cand spun ca "nu e nimic anormal" si ca "nu trebuie sa ne alarmam" cand de fapt este in joc cariera fratelui meu, achizitionarea unui permis de conducere si alte activitati care il pot ajuta pe viitor.
0
03-09-2009, ora 16:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cand doctorii nu stiu sa vindece dau vina pe pacient, pe "alergeni" sau minimalizeaza boala. Este o tactica des intalnita. Acesta lucru insa este mult mai bun pt. pacient decat atunci cand doctorii "stiu" ce are pacientul. Caci dupa tratamente cu alopate sunt si mai multe daune in corp decat inainte si vindecarea oricum nu apare.

Fratele tau a avut totusi noroc mare ca a facut daltonism si nu altceva (conjunctivita, etc) caci altfel il "tratau" pana acum de facea si hepatita.

Gabi: esti baiat inteligent, adresele ti le-am dat asa ca sti ce sa faci. Lasa-i pe oftamologii si doctori in pace cat si pe cei care ii recomda la infinit desi se vede ca nu pot face nimic mai ales ca doctorii au destui pacienti pe cap si dupa cum sti cu aparatele electronice nu se poate vedea sufletul omului.

Nu uita sa-i precizei homeopatului TOT ce mi-ai precizat mie, incl. nasterea, decesul parintilor, febra vara, etc.
Daca homeopatul iti da homeopate si medicamente alopate in acelasi timp nu ai ajuns la un homeopat bun! Sa te duci numai la unul din cei recomandati de mine sau la unul recomandati de aceia !

SI sa mergi si tu cu fratele tau la consultatie !

Si fa si tu un tratament ca sa scapi odata de clorhidrratul acela de care oricum nu ai nevoie si nu-ti face decat rau si sa ti se intareasca sistemul imunitar.

Uitat-te la video-ul de pe pagina Dr. jurj (site: dr.jurj.ro fara www in fata) ca sa vezi ce boli de piele vindeca de ex. Dr. Jurj cu homeopatia, lucruri in VECI nevindecabile de medicina (cei mai multi pacienti din video au fost la toti doctorii mai inainte si -sau intors de la ei si mai rau decat au plecat )
0
22-10-2009, ora 00:04
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Gabi, ai facut ceva cu fratele tau pana acum ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •