Fracturi multiple degete de la picioare

21-05-2014
MrsGod
Nu este medic/terapeut
MrsGod
Buna ziua,

In urma cu 10 zile, ca rezultat al unui accident, am suferit urmatoarele:
- luxatie deget mic
- fractura cap falanga proximala fara deplasare deget II
- fractura cap falanga proximala cu minima deplasare deget III
- fractura cap falanga proximala cu deplasare deget IV (despre care mi s-a spus ulterior ca are osul faramitat)

Intrebarea mea este cum ar trebui tratate aceste fracturi? Eu am momentan piciorul in ghips pana sub genunchi si mi se pare putin ciudat ca tocmai degetele sunt singurele in afara ghipsului. Am citit pe internet si am vazut ca in general fracturile degetelor se trateaza cu atele, nu cu ghips. In orice caz, degetele mele nu sunt imobilizate in niciun fel si mi se pare ciudat, cum am mai spus. In plus, am fost astazi la control la un doctor care parea prea grabit sa se uite atent la radiografie. Acesta mi-a spus ca este totul in regula, dar mie mi se pare ca oasele s-au deplasat putin si imi e teama sa nu se sudeze gresit...am intentia de a merge la control la un alt doctor, dar as aprecia daca as primi si aici un raspuns, o parere.
Va multumesc.
3 comentarii
0
22-05-2014, ora 12:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre un traumatism complex, absolut imposibil de apreciat fara examinare clinica si fara studierea directa a imaginilor radiologice.
Exista o probabilitate de peste 90% de afectare a articulatiei Lisfranc, leziune extrem de severa, care necesita categoric interventie chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-05-2014, ora 16:03
MrsGod
Nu este medic/terapeut
MrsGod
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspunsul prompt. M-am interesat de articulatia Lisfranc si m-am uitat apoi pe radiografie, si dupa parerea mea -complet neavizata, e adevarat- in proportie de 80% aceasta nu a fost afectata, fracturile fiind in capatul opus al falangelor. Voi ramane la decizia de a mai merge la un consult.

Cu stima,
Iulia Ardelean
0
22-05-2014, ora 21:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, aveti perfecta dreptate: leziunile articulatiei Lisfranc sunt greu de diagnosticat chiar de catre un ortoped generalist fara un Computer-tomograf bine executat..
Cat despre un profan, este evident ca nu are nici o sansa...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: