Fractura treimea distala metatrsian IV dreapta

28-05-2011
claudiu.dumbraveanu
Nu este medic/terapeut
claudiu.dumbraveanu
Buna ziua, numele este Claudiu, am 50 de ani si am o fractura in treimea distala metatrsian IV cu fragment liber, veche din 14 mai.( Medicul crede ca este fractura de oboseala)
Pe data de 15 mai mi-a fost aplicata o atela gipsata la spitalul Mavromati din Botosani si mi s-a pus diagnosticul de entorsa mediotarsiana, fara sa fac radiografie.
Dupa 4 zile am dat atela jos, piciorul s-a dezumflat, nu mai este negru si pot sa merg pe el fara dureri, daca merg lent. Medicul din Botosani mi-a spus ca pot sa merg fara probleme si ca nu este nevoie de radiografie.
problema e ca eu allerg pe distante lungi-24 KM si ca sa fiu sigur am fost la Iasi la spitalul Arcadia unde am facut un CT si a rezultat diagnosticul de mai sus.
Medicul nu a recomandat operatie, mai ales in Romania, mi-a prescris orteza pentru trei saptamani, el presupune ca este calus, dar pentru vindecare nu trebuie sa flexez laba piciorului.
Ce as putea face pentru a grabi vindecarea, si as vrea sa stiu cam peste cat timp voi mai putea alerga.
Va multumesc
3 comentarii
0
30-05-2011, ora 14:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista nici o modalitate de a "grabi" vindecarea.
Acest tip de fractura se datoreaza suprasolicitarii (alergare), prin urmare nu veti putea relua decat alergari usoare de 200-500 metri la 3 luni, iar 1-2 km dupa 6 luni minimum, 10 km pe la un an.
Cat depre tratament, acesta exclude orice fel de imobilizare sau interventie chirurgicala.
Finalmente, situatia depinde si de examinarea clinica si radiologica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-02-2016, ora 18:59
Alexandru342
Nu este medic/terapeut
Alexandru342
Buna seara.Ma numesc Alexandru am 21 de ani!
Am fost identificat cu entorsa mediotarsiana dreapta, picioru' mi-a fost pus intr-o cisma de ghips pentru 2 saptamani.
Mi sa recomandat sa nu calc in picior si sa merg in carje.Cat timp nu pot sa mai joc fotbal?
Mentionez ca este a 2-a oara cand am piciorul in ghips la fel, cu entorsa mediotarsiana.
0
24-02-2016, ora 23:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa intelegeti ca foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru medio-picior, iar traumatismele repetate determina distrugerea progresiva a articulatiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul