Fractura tibie

01-03-2011
radu_catalin
Nu este medic/terapeut
radu_catalin
Diagnostic: Fractura margine posterioara epifiza distala tibie stanga.
Am stat 4 saptamani cu piciorul in ghips, fara a calca in el, in urma unei aterizari mai putin fericite cu parapanta. Am facut sport (handbal si fotbal) in tinerete fara a avea leziuni importante ale picioarelor (acum am 41 ani, 184 cm, 100kg). Sunt un tip activ, alergam aproape zilnic. Nu sufar de alte afectiuni.
Intrebare (pt.dl.doctor): Ieri am dat jos ghipsul si incerc sa fac miscari simple de recuperare. Pot calca fara dureri mari. Fara vreo kineto speciala cam in cat timp credeti ca m-as putea recupera ? Multumesc.
13 comentarii
0
01-03-2011, ora 16:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu v-as recomanda deloc sa calcati pe piciorul afectat dupa numai 4 saptamani de gips, mai ales ca aveti si vreo 25 kg in plus, ceea ce solicita teribil glezna.
Recomandarea este de mentinere a gipsului minim 6-8 saptamani si reluarea progresiva a mersului in apa, pe perioada a cateva saptamani (mai ales in cazul greutatii D-voastre).
Fireste, tot ceea ce discutam este teorie pura, atata vreme cat nu cunoastem radiografia initiala si cele de control de la 4, 6, 8 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2011, ora 18:43
radu_catalin
Nu este medic/terapeut
radu_catalin
Am ramas putin... blocat de ce mi-ati spus. E drept ca medicul curant mi-a recomandat min.35-40 de zile ghips, dar cred ca sufar de ceva "claustrofobie" sau cum s-o numi faptul ca psihic am suportat f.greu ghipsul (simteam ca ma strange pe creier), aproape am lesinat cand l-am dat jos. Credeti ca ar fi ok sa "incalt" in locul ghipsului o cizma de motociclist (e pana sub genunchi) care e armata cu metal a.i. imi tine glezna stransa ? Sincer, as vrea sa nu am repercursiuni, dar nici ghipsul nu pot sa-l mai suport !!! M-am obisnuit cu lipsa de activitate, dar nu am reusit sa ma obisnuiesc, psihic, cu el pe picior (nu pot purta inele, bratari, ceas la mana tot din aceeasi cauza).
Va multumesc pentru solicitudine,
0
01-03-2011, ora 20:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu stiu cum sa caracterizez atitudinea D-voastra...
V-am precizat atitudinea de urmat: gipsa 6 saptamani, dupa care urmeaza reluarea progresiva a mersului in apa, astfel incat sa puteti merge cvasi-normal la 8 saptamani.si in nici un caz la 4 saptamani...
Dar sunteti major si puteti sa va distrugeti corpul cum doriti...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2011, ora 20:44
russ.nini
Nu este medic/terapeut
russ.nini
Buna Seara! In urma cu 5 luni de zile am facut o operatie de menisc, doctorii mi au spus ca trebuie sa fac si operatia de ligamente incrucisate, datorita problemelor financiare...nu am putut face aceasta operatie...as dori sa aflu daca este vreo problema ca nu am facut aceasta operatie.dorind acum sa o fac. daca este vreo problema ca nu am facut o la 6 saptamani dupa operatia de menisc.
0
01-03-2011, ora 21:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In principiu puteti face ligamentoplastia chiar dupa 5 luni.
Amanarea operatiei, in prezenta unei instabilitati articulare majore, duce la distrugerea cartilajului, respectiv artroza precoce.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2011, ora 21:49
russ.nini
Nu este medic/terapeut
russ.nini
Va multumesc pentru raspuns, Cum s-ar putea defini Artroza? mai pot face fotbal de performanta, dupa aceasta operatie cu intarziere? daca respect corect recuperearea dupa operatie? Imi este foarte frica ca, nu imi mai pot relua activitatile sportive.si as mai dori sa stiu cam cat ar costa operatia, cat de dificila este,.Va multumesc anticipat!
0
01-03-2011, ora 22:08
radu_catalin
Nu este medic/terapeut
radu_catalin
Buna seara domnule doctor,
Va multumesc pentru raspunsuri. Nu vreau sa o fac pe desteptul, dar gipsul mi l-a scos medicul, iar dupa radiografie mi-a recomandat sa fac miscari ale labei piciorului, sa folosesc unguent si sa iau Osteocare. Multumesc
0
01-03-2011, ora 22:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Procedati cum v-a prescris medicul, el cunoaste cazul si este suveran (nu inseamna ca atitudinea este 100% una corecta).
Eu ma refeream la faptul ca este extrem de precoce reluarea mersului la 4 saptamani, mai ales la greutatea D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-03-2011, ora 21:30
dr.rezident
Nu este medic/terapeut
dr.rezident
Buna.
Ati putea sa imi trimiteti radiografiile (initiala si cea de la controlul de 4 saptamani )
Ca daca e vorba de o fractura de marginala posterioara de tibie e posibil sa calcati.
Daca e vorba de fractura de pilon tibial nu e voie sa calcati la 4 saptamani.
Astept radiografiile pe mail-ul -
0
02-03-2011, ora 21:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, intr-adevar, fractura marginala posterioara este o fractura a pilonului tibial.
Aveti perfecta dreptate, mersul este interzis minimum 6 saptamanii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-03-2011, ora 15:24
Aurelian24
Nu este medic/terapeut
Aurelian24
Buna ziua dl Dr. Marius Uscatu! In data de 11 02 2011 am fost diagnosticat cu o "fractura unicorticala diafiza tibie stanga" si m-i sa aplicat un ghips femuropodal pt 6 sapt dupa care l-au schimbat in data de 24 03 2011 cu unul de tip Samiento pe care trebuie sa il mai tin inca 30 zile dupa care trebuie sa revin la vizita medicala. Nu sa intervenit chirurgical.Doctorul mi-a spus la ultima vizita ca pot calca in picor si sa incep sa fac exercitii pt genunchi.intrebarile mele sunt:
1- Este bine daca calc in picor?atunci cand calc in el ma doare si plus ca un prea pot sa ma las in el ca imi este frica.
2- Ce ar trebui sa fac pt a ma reface mai repede(cu ghipsul samiento inca pus)?
3 -Cat dureaza pana cand pot merge bine dupa ce imi scoate ghipsul?
3- ce sfaturi imi dati pt perioada dupa ce scap de ghips.. (fizioterapie, medicamente, exercitii etc)?
4- Ce ma asteapta dupa ce imi scoate ghipsul?(dureri, umfalaturi, etc?
5 - Pot aparea alte probleme ale articulatiilor sau ale piciorului?

Va multumesc anticipat !
0
29-03-2011, ora 22:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum va precizam mai sus, tratamentul modern in fracturile diafizare ale oaselor lungi ale membrului inferior consta din osteosinteza cu tija centromedulara zavorata, care permite reluarea mersului in aceeasi zi, nu necesita imobilizare gipsata, respecitv nu determina ankiloza genunchiului si gleznei.
Imobilizarea gipsata determina incetinirea enorma a recuperarii, cu riscul deplasarii secundare a fragmentelor osoase, si mai ales nu permite mersul cu sprijin imediat (ca un stimul in accelerarea consolidarii). Pacientul trebuie sa lupte 4-6 luni cu redoarea articulara (ankiloza) determinata de imobilizarea gipsata, iar uneori mobilitatea articulara normala nu mai poate fi recastigata integral.
Asata este motivul pentru care, in centrele ortopedice din tarile civilizate, nu se mai pune problema imobilizarii gipsate in fracturile diafizare ale membrului inferior.
In rest, perioada de recuperare depinde de intreg dosarul radiologic, dar si de sex, varsta, greutate, mecanismul de producere a fracturii, antecedente traumatice, metabolice, inflamatorii etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-11-2017, ora 05:42
florin berdila
Nu este medic/terapeut
florin berdila
domnilor am scos tija centromedulara din gamba dreapta din tibie a doua zi am inceput sa merg sustinut de cârje a treia zi fara cârje dar ma doare in zona genunchiului de mor cand merg apoi dupa ce merg putin dispare durerea sa merg tot in cărje sau fara?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul