Fractura peroneu cu deplasare

25-02-2014
zAk
Nu este medic/terapeut
zAk
Buna ziua, Ma numesc Laurentiu si am 20 de ani, am suferit o ruptura de peroneu cu deplasare, pe data de 12.02.2014, am fost la spitalul din Piatra Neamt, si ortopedul mi-a spus ca nu este nevoie de interventie chirurgicala, mi-a pus piciorul in ghips de sub genunchi in jos, dar dupa 6-7 zile, simteam cum umbla osul in terior. Am fost la spitalul din Targu Neamt si doctorul mi-a schimbat ghipsul si mi-a pus ghipsul pana deasupra genunchiului. Dar dupa 1 zi piciorul a inceput sa se umfle in partea degetelor si simteam o durere insuportabila. Am taiat putin ghipsul si mi-am lasat talpa piciorului libera, dar tot simt cum imi misca osul, am 2 saptamani si totusi simt cum crasneste osul. Doctorul nu mi-a recomandat nici un fel de tratament, dar eu am inceput sa iau niste calciu+Magneziu+zinc, + Vitamina si multiminerale.
Intrebarea mea este in cat timp se prinde osul? Si daca este ceva in neregula de odata ce-mi simt osul cum se misca? Sa intrerup administrarea de calciu?
Mai jos am facut niste poze la radiografie, nu a iesit foarte bine. Dar se poate observa fractura. si piciorul in ghips. Astept sfaturile dumneavostra. va multumesc
http://postimg.org/image/peyhlo7uj/
http://postimg.org/image/jfaqi0n23/
http://postimg.org/image/9ac4lxt17/
9 comentarii
0
25-02-2014, ora 19:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa faceti o poza cu toata radiografia sa vedem la ce nivel este fractura fata de articulatia gleznei
ce mecanism a avut fractura? rasucirea gleznei si fractura indirecta sau directa, primind o lovitura cu bata de baseball pe gamba?
0
25-02-2014, ora 20:01
zAk
Nu este medic/terapeut
zAk
am jucat fotball in sala, si un coleg a intrat la minge si m-a lovit cu genunchiul in glezna, dupa ce-am facut 2 pasi, am cazut secerat... ! si cam asta a fost tot.
http://postimg.org/image/6xzny2k3z/
0
25-02-2014, ora 21:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Distinsul coleg 'adamantium' v-a solicitat sa trimiteti o poza cu radiografia intreaga, care contine si articulatia gleznei, deoarece mecanismul de producere nu a fost direct, ci forta cauzatoare s-a exercitat la nivelul gleznei..
Chiar daca poate parea paradoxal, de fapt este o fractura maleolara (a gleznei) si se gestioneaza cel mai adesea chirurgical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-02-2014, ora 22:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
domnu zAK, cea ce trebuie sa intelegeti ca fractura in sine nu este o problema, nu sta deloc rau, aici intrebarea cea mai importanta este daca legatura dintre tibie si fibula este lezata sau nu?
imaginea prezentata de Dvs este "cu capul in jos" si arata cam mijlocul gambei, care este o parte total neimportanta in acest moment, pentru ca glezna trebuie apreciata.
mie mi se pare ca aveti o fractura Weber C, deci in articulatia gleznei s-a rupt legatura ligamentoasa, syndesmosa, dintre fibula si tibie, mai apoi s-a rupt membrana interosoasa si s-a produs o fractura undeva intre treimea medie si superioara a fibulei. deci in acest moment nu este legatura intra tibie si fibula, articulatia gleznei fiind instabila. insa pentru o apreciere corecta trebuie vazuta cum arata glezna pe radiografie.
daca am dreptate atunci tratamentul este exclusiv chirurgical, nu exista nici o sansa pentru ca asa ceva sa se vindece in ghips.
0
25-02-2014, ora 22:23
zAk
Nu este medic/terapeut
zAk
http://postimg.org/image/3wh5cunv3/
http://postimg.org/image/bqhqy8vnz/
Am facut poze la toata radiografia !
Va multumesc mult pentru raspuns, si astept sfaturile dumneavoastra.
0
25-02-2014, ora 22:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
numai aceasta radiografie il aveti? exact glezna nu se vede.
glezna Dvs nu a fost examinata, facute radiografii?
la cat timp a fost facuta aceasta radiografie fata de accident? precis ca fractura acesta este una recenta? parca ar fi deja calus osos in jurul fracturii, poate pentru ca imaginea nu este foarte clara, de acea detalii fine sunt greu de apreciat
0
25-02-2014, ora 23:14
zAk
Nu este medic/terapeut
zAk
Da, doar aceasta radiografie.
Fractura sa petrecut in jurul orei 18-00 seara, si radiografia e facuta imediat a 2 zi dupa accident. Am fost la urgente. Da eu de asta m-am alarmat pentru ca pe data de 12.02.2014 mi-a pus piciorul in ghips, dar si acum simt cum imi umbla osul. Sunt ingrijorat, ma tem sa nu indur ghipsul asta degeaba, si sa trebuiasca sa stau prin spitale, inca 1-2 luni. Imaginea este facuta cu camera foto, dar nu se vede trebuie sa o tin la lumina, si de asta se vede un pic in ceata.
0
25-02-2014, ora 23:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din moment ce nu avem nici o radiografie despre glezna Dvs este greu de apreciat daca glezna este afectata sau nu, insa trebuie sa stiti ca aceste fracturi de fibula sunt in peste 90% din cazuri fracturi indirecte cu leziuni ligamentere majore si in mai putin de 10% din cazuri fracturi directe stabile.
de fapt fracturile directe nu au nevoie de nici un tratament, nu ajuta deloc daca sunt puse in ghips.
cele indirecte insa trebuie operate 100%
eu m-as duce la un ortoped bun pentru un consult, eventual radiografii, cu intrebarea daca aceasta fractura nu este cumva unde de tip Weber C cu leziunea syndezmozei
0
25-02-2014, ora 23:21
zAk
Nu este medic/terapeut
zAk
Va multumesc mult pentru sfaturi, o sa caut un ortoped sa ma consulte, sa vad ce se poate face, ca asa stau in ghips si nu se prinde si sa nu imi afecteze in timp chestia asta. Multa sanatate va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: