Fractura peroneu

17-11-2015
Rallu12
Nu este medic/terapeut
Rallu12
Buna, am unele nelamuriri in ceea CE priveste operatia de peroneu, poate ma puteti ajuta. Mama mea a cazut si are fractura inchisa de peroneu la articulatia genunchiului, a fost operata de o saptamana iar acum picioru este foarte umflat, de o culoare inchisa, hematom presupun, si nu isi simte piciorul. Medicul i-a dat niste injectii, nu Mai stiu cum SE numesc, si un consult pentru nervi, dar asta abia dupa CE termina injectiile. Este normal ca dupa aceasta operatie SA nu isi simta piciorul?
Multumesc.
15 comentarii
0
17-11-2015, ora 18:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este probabila existenta unui sindrom compartimental, a unei leziuni a nervului fibular (SPE) etc.
Trebuie sa-l consultati urgent pe chirurgul care a operat-o.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-11-2015, ora 18:29
Rallu12
Nu este medic/terapeut
Rallu12
Buna seara,
am o noua informatie, mama mea a facut un test, sa zic asa, cu curent, si i s-a spus ca jumatate DIN Nerv/i nu functioneaza, si ca poate fii DIN cauza cazaturii. Au spus ca o SA isi revina pe parcurs, dar o SA dureze foarte mult. Fizioterapia ar ajuta la ceva? Sau ce se poate face in acest caz?
Multumesc.
0
21-11-2015, ora 19:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum va precizam, situatia trebuie analizata urgent de catre chirurgul care a operat-o, dar si de catre neurolog, neurochirurg si chirurg plastician (echipa inter-disciplinara).
Este evident ca nu se pune problema fizioterapiei intr-o situatie de o asemenea gravitate si urgenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-11-2015, ora 19:49
Rallu12
Nu este medic/terapeut
Rallu12
Nu stiu ce sa spun, nu sunt langa mama mea si stiu doar ce imi spune ea, si din cate am inteles doctorul care a operat-o a trimis-o la neurolog, care a zis ca jumatate DIN nervi nu functioneaza, dar nu mi-a zis ca vor sa faca ceva Mai departe sa remedieze problema. Ii e frica ca nu o SA Mai poata calca pe picior vreodata. Sper sa fie bine.
Multumesc tare mult pt raspunsuri.
0
24-11-2015, ora 13:33
Dr. Mihai Gavrila
Identitate neconfirmată
Dr. Mihai Gavrila
Buna ziua,
Operatie la nivelul peroneului poate da in principiu doua complicatii:
- leziunea unei nerv care trece pe acolo (nervul peronier comun), nerv ce inerveaza o mare parte a piciorului, respectiv a gambei
- sindromm de compartiment (cresterea presiunii in loja musculara externa a gambei)

Din ce ati scris dumneavoastra se pare ca este vorba de o leziune de lerv peronier. Acestea sunt de mai multe feluri in functie de gradul de afectare a nervului. Din fericire cele mai multe leziuni sunt tranzitorii cu recuperare 100%, dar in timp, chiar si luni de zile.
Eu i-as recomanda mamei sa mearga la un chirug plastician. Este posibil, avand in vedere ce v-am scris mai sus, ca acesta sa amane orice interventie chirugicala o perioada de timp ca sa vada cum va evolua leziunea.
Nu trebuie sa fiti descurajat, tineti-ma la curent cu evolutia mamei,
Cu stima
Dr. Mihai Gavrila chirurg umar si cot
0
24-11-2015, ora 13:44
Rallu12
Nu este medic/terapeut
Rallu12
Buna,
multumesc frumos, azi pleaca acasa din Spital, nu are voie sa puna piciorul Jos cam 4 saptamani. Am SA Mai scriu cand apar noutati.
Multumesc frumos.
0
24-11-2015, ora 16:26
Dr. Mihai Gavrila
Identitate neconfirmată
Dr. Mihai Gavrila
Astept sa aud cum ii merge mamei dumneavoastra.
Cu stima
Dr. Mihai Gavrila chirurg umar si cot
0
03-12-2015, ora 13:28
Rallu12
Nu este medic/terapeut
Rallu12
Buna ziua,

am vesti noi in ceea CE o priveste pe mama mea, nu stiu daca sunt tocmai bune.
Dupa terapia cu curenti au trimis-o acasa, si dupa vreo saptamana a Mai avut un control, ceva legat de ace si de nervi, si au zis ca nervul este prins cumva in interior dar nu se stie daca este de la cazatura sau in urma operatiei. I s-a mai spus ca trebuie operata din nou, dar pana la urma au zis ca totusi sa mai astepte cam 1-2 luni SA vada ca poate totusi isi revine singur. Ea este usurata ca nu o opereaza DIN nou, dar nu stiu daca este cea Mai buna solutie.

Multumesc frumos.
Raluca
0
03-12-2015, ora 21:21
Dr. Mihai Gavrila
Identitate neconfirmată
Dr. Mihai Gavrila
Buna seara,
Cum v-am scris si in alta postare, refacerea nervoasa dureaza, chiar si luni de zile. Daca nervul a fost doar intins mai mult, isi va reveni treptat. Daca este incarcerat in focarul de fractura trebuie eliberat de acolo.
Daca lucrurile cu mama merg spre bine, fie si lent, este in regula. Nu este neobisnuit ca sa se astepte o perioada de timp pentru a se vedea cum evolueaza leziunea nervoasa. In cazul in care nu apare nici un semn de revenire la normal dupa o perioada de timp suficient de lunga, se impune reinterventia pentru explorarea si eventual eliberarea nervului.
Cu stima,
Dr. Mihai Gavrila chirurg umar si cot
0
21-05-2016, ora 22:52
Alexul
Nu este medic/terapeut
Alexul
Bună seara, am o fractura de peroneu la piciorul stâng. M-ar interesa dacă este recomandata mișcarea degetelor, a gleznei pentru o buna refacere. Osul este 1/3 deplasat lateral. Care este durata minima de stat cu el în gips?26 ani 92 kg. Mulțumesc
0
22-05-2016, ora 09:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este conditionat, evident, de studierea dosarului radiologic si de examinarea clinica a gleznei (exista mii de variante de raspuns).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-12-2023, ora 19:37
alexandraaaaaaaaa
Nu este medic/terapeut
alexandraaaaaaaaa
buna seara! pe data de 1 decembrie am fost diagnosticata cu fractura medifaza distala peroneu stang deoarece am cazut cu sania la munte. Am fost la medic, am avut piciorul in gips 2 saptamani, apoi mi a recomandat orteza deoarece imi facuse gips ul rana la calcai.Doctorul mi a zis ca trebuie sa stau in jur de 1 luna jumate sau 2 pt a se vindeca complet. Pe mine piciorul nu ma doare absolut deloc, este ft putin umflat si cam atat. Aveti idee daca exista riscul de a sta mai mult cu el ? In prezent folosesc cadrul si carjele si nu ma sprijin in picior, deoarece imi este frica. Imi puteti spune va rog ce inseamna FRACTURA MEDIFAZA DISTALA PERONEU STANG? Este rupt de tot sau doar putin fisurat? Sper sa imi raspundeti ca nu mai rezist in casa si am nevoie de putina motivatie:))
0
22-12-2023, ora 20:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara
Va raspund punctual:
- nu exista notiunea de "'MEDIFAZA""
- in ortopedie nu exista notiunea de "fisura": osul este fie fracturat, fie integru.
Raspunsul depinde, evident, de datele D-voastra personale si de imaginea radiografica propriu-zisa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
04-01-2024, ora 20:29
alexandraaaaaaaaa
Nu este medic/terapeut
alexandraaaaaaaaa
buna seara! pe data de 1 decembrie am fost diagnosticata cu fractura medifaza distala peroneu stang deoarece am cazut cu sania la munte. Am fost la medic, am avut piciorul in gips 2 saptamani, apoi mi a recomandat orteza deoarece imi facuse gips ul rana la calcai.Doctorul mi a zis ca trebuie sa stau in jur de 1 luna jumate sau 2 pt a se vindeca complet. Pe mine piciorul nu ma doare absolut deloc, este ft putin umflat si cam atat. Aveti idee daca exista riscul de a sta mai mult cu el ? In prezent folosesc cadrul si carjele si nu ma sprijin in picior, deoarece imi este frica. Imi puteti spune va rog ce inseamna FRACTURA METAFIZĂ DISTALA PERONEU STANG? Este rupt de tot sau doar putin fisurat? Sper sa imi raspundeti ca nu mai rezist in casa si am nevoie de putina motivatie:))
0
04-01-2024, ora 21:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara
Va raspund punctual:
- nu exista notiunea de "'MEDIFAZA""
- in ortopedie nu exista notiunea de "fisura": osul este fie fracturat, fie integru.
- va confruntati cu o fractura distala a fibulei
Raspunsul depinde, evident, de datele D-voastra personale si de imaginea radiografica propriu-zisa. Exista mii, poate zeci de mii de variante de raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul