Fractura peroneu

22-01-2015
Clinciu Dorin
Nu este medic/terapeut
Clinciu Dorin
Buna Ziua!
Acum doua saptamani am alunecat si am cazut prinzandu-mi piciorul stang sub sezut, oarecum torsionat.Am fost la spital si din radiografii a reiesit ca este vorba de o entorsa serioasa, si mi s-a pus piciorul in gips pana sub genunchi. Dupa o saptamana am fost la un control la un spital particular iar dupa o examinare radiologica a reiesit ca am o fractura de peroneu stang la aprox 10 cm sub genunchi, fractura mediana produsa prin torsiune cu putina deplasare si o mica 'ciupitura' tibie la nivelul gleznei.Am fost sfatuit sa port acelasi gips, spunandu-mi-se ca important este in primul rand imobilizare gleznei si fractura o sa se sudeze pe parcurs fara interventie chirurgicala, si sa revin la control dupa 10 zile.In prezent am uneori dureri totusi suportabile la nivelul gambei pe lateral si glezna. Intrebarea mea: este normal ca durerile sa persiste atat? Si daca d-voastra din experienta, considerati ca tratamentul aplicat este cel corect. Va multumesc
3 comentarii
0
22-01-2015, ora 09:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise se pare ca este o fractura a gleznei tip Maisonneuve, una dintre cele mai severe ce se pot imagina la nivelul gleznei, datorita leziunii ligamentare complexe, a membranei inter-osoase etc. Este o fractura instabila, care necesita gestionarea atenta a tratamentului.
In tarile occidentale aceste fracturi se opereaza in proportie de 99%, tocmai datorita severitatii consecintelor functionale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-01-2015, ora 10:15
Clinciu Dorin
Nu este medic/terapeut
Clinciu Dorin
Domonule Doctor va salut si va multumesc pentru promtitudinea cu care ati raspuns. Doresc o lamurire, anume, din examinarea doctorului de caz mi s-a comunicat ca oasele gleznei sunt in regula. Singura problema mai delicata fiind fractura de peroneu.In acest sens mi-ati putea preciza legatura dintre situatia bolii mele si fractura descrisa de d-voastra, respectiv Maisonneuve? Si totodata durerile precizate in primul mesaj. Va multumesc. Cu respect, Clinciu D.
0
22-01-2015, ora 10:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am precizat exact in functie de simptomele descrise de catre D-voastra: daca ar fi fost fracturate oasele, ar fi fost vorba despre o fractura "clasica", "normala", tratata standard.
Sunt insa lezate grav ligamentele tibio-fibulare, ligamentul deltoid, membrana interosoase, si toate aceste leziuni duc la fractura inalta a fibulei.
Este o fractura hiper-severa, care necesita tratament chirurgical.
Puteti cauta pe Internet o descriere a acestei fracturi complexe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: