Fractura oblica diafiza radius

12-09-2013
danleonte
Nu este medic/terapeut
danleonte
Buna ziua, in 24 iulie am avut un accident in urma caruia am suferit o fractura radius oblica( ulna intact) ce arata asa:

https://plus.google.com/u/0/photos/112661952583805673450/albums/posts?hl=ro

Am fost operat la 2 zile la spitalul Bagdasar, unde mi s-a montat o placa 1/3 tubulara de 12 cm cu 7 gauri. In urma tehnicii deficitare a chirurgului, a introdus un surub exact in focarul fracturii, reusind sa rupa o bucata triunghiulara din os( radiografie dupa 3 sapt)

Practic sunt 2 suruburi jos, si 4 sus, cel din focarul fracturii fiind pus complet inutil, ilogic, facind mai multe pagube. Intrebarea mea este daca acum( aproape 2 luni) se poate scoate acel surub, si realinia acel triunghi iar alta problema este ca am in continuare dureri ca in prima sapt., in special in partea unde ies suruburile pe celalalt cortex, unde sunt iesite cam 3-4 mm. Suruburile sunt de 4, 5 mm? mie asa imi cam par.
Inca am dureri articulare mari la orice miscare de rotatie sau extensie a palmei, iar muschiul brahial extensor trece exact peste suruburi, f. iesite si cred ca a prins si nervul peste placa, ca da senzatii de paralizie la miscari.
In caz de dureri atroce se poate scoate placa la prima radiografie ce confirma uniunea? Binenteles cu riscurile aferente din partea mea asumate.
In 2013 in romania inca se folosesc placi semitubulare pt. fracturi de radius ? Ce imi sugerati?

Multumesc
1 comentarii
0
12-09-2013, ora 22:25
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
problema este mult mai complexa
fractura nu este una simpla de radius ci este o fractura complexa de antebrat, numita "Galeazzi".
aceasta leziune presupune fractura (diafizei) radiusului si luxatia capului ulnei din articulatia distala radioulnara deobicei cu ruperea ligamentelor sau/si a membranei interosoase.
o fractura de diafiza de radius nu se opereaza cu placa 1/3 tubulara pentru ca acesta nu da stabilitate suficienta. suruburile sunt deobicei de 3, 5 mm (KFI), nu cred ca surubul de 4, 5 mm ar trece prin gaura.
in mod normal aceasta fractura se opereaza cu placi: LCDC, LC, rareori cu placa de reconstructie.
in mod normal fiecare fragment major se prinde cu cel putin 3 suruburi. 4-2 este o combinatie insuficienta.
cu surubul din focarul fracturii colegul a incercat o procedura total acceptabila, numita surub de compresie interfragmentara, probabil tensiunea a fost prea mare sau a existat acolo o fisura care s-a largit. bucata respectiva deobicei se vindeca fara probleme daca fractura este stabilizata ca lumea. dupa multi nu ai voie sa lasi suruburi in focarul de fractura pentru ca impiedica vindecarea. daca nu a fost observata in timpul operatiei atunci pentru asa ceva nu as reopera pe nimeni.
suruburile trebuie sa treaca usor de corticala (cam 1 mm) ca sa prinda sigur in corticala distala, intradevar sunt cateva suruburi care sunt un pic mai lungi ca si varianta ideala insa la acest nivel nu ar trebui sa creeze probleme majore.
durerile articulare mari la rotatia palmei le aveti din cauza leziunii articulatiei radio-ulnare distale. acesta deobicei se repune singura daca radiusul este operat corect (aici repozitia radiusului mi se pare excelenta), insa postoperativ 6 saptamani recuperarea trebuie sa tina cont de aceasta leziune (deci articulatia nu trebuie fortata cu miscari de rotatie) in cazuri rare (instabilitate) trebuie fixata aceasta articulatie cu o brosa pentru 4-6 saptamani.
muschiul brahial extensor - acest muschi nu exista, oricum suntem pe antebrat, nu pe brat.
daca puteti sa le miscati atunci nervii nu sunt paralizati. ce abord s-a folosit? Henry sau Thompson.
placile de pe antebrat deobicei se scot dupa 2 ani. daca aveti dureri majore trebuie sa va consultati cu un medic ortoped, acestea pot veni din cauza operatiei (aderente) insa pot fi si din cauza instabilitatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: