Fractura metatarsian 1, 2, 3

01-07-2015
Acsiats
Nu este medic/terapeut
Acsiats
Diagnostic
Fracturi cu minima deplasare 1/3 proximala diafiza metatars 1 si 3 drepte si 1/3 medie diafiza metatars 2 drept
Sex F, 47 ani, 1, 60 m, 60 kg
Fractura in urma unei lovituri puternice, edem
Indicatii terapeutice: imobilizare in atela provizorie pana la remiterea edemului apoi aparat gipsat pana la 28 zile
Aplicatii locale reci
Antibiotic 5 zile
Fraxiparine 0, 4 ml - 30 zile

Ce ati recomanda dvs intr-o situatie similara?
14 comentarii
0
01-07-2015, ora 12:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sfatul meu este sa faceti un Computer-tomograf (nu RMN), pentru suspiciune de fractura-luxatie Lisfranc, care trebuie operata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-07-2015, ora 11:15
Acsiats
Nu este medic/terapeut
Acsiats
Se poate face tomograf la piciorul in gips? Este nevoie de substanta de contrast? Multumesc!
0
11-07-2015, ora 15:09
Acsiats
Nu este medic/terapeut
Acsiats
Mai am inca o intrebare. Mai are sens tomografia la 3 saptamani dupa fractura/punerea gipsului?
0
11-07-2015, ora 20:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Se face fara gips si fara substanta de contrast, chiar si la 3 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
1
12-07-2015, ora 10:58
Acsiats
Nu este medic/terapeut
Acsiats
Primul doctor din urgenta mi-a pus piciorul in gips - partea din spate si mi-a cerut sa vin dupa o saptamana pentru completare gips pentru ca piciorul era f umflat si a recomandat scoaterea gipsului la 28 zile. Dupa 6 zile la control la alt medic mi s-a facut alta radiografie. Doctorul mi-a spus ca am scapat la milimetru de operatie si a zis ca nu e nevoie de completarea gipsului dupa ce a desfacut fasa si a verificat aspectul piciorului.
La recomandarea dvs si pentru linistea mea sufleteasca m-am hotarat sa fac un tomograf. Am intrebat la clinica daca gipsul e o problema si au zis ca nu.
Dvs recomandati tomografia dupa scoaterea gipsului, in cazul meu 28 zile.
Atunci traseul ar fi: ortoped pt scoatere gips, tomograf, iar ortoped pt analiza rezultat tomograf.
Ingrijorarea mea provine din faptul ca daca tin piciorul in jos, chiar stand pe scaun, piciorul mi se umfla. Daca stau in pat cu piciorul in sus este ok. Pot sa misc degetele de la picior dar nu am mobilitate completa. Nu pot sa calc pe picior ca ma doare dar ma sprijin pe calcai si este ok.
Daca imping talpa in gips, nu am dureri.
Sa iau si niste calciu pentru fixarea oaselor? Fac in continuare anticoagulante, azi e ziua 19.
0
12-07-2015, ora 12:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este vorba despre o suspiciune de fractura-Luxatie Lisfranc: fractura este una fabulos de grava, care determina sechele majore pentru tot restul vietii (invaliditate grava).
Diagnosticul este o URGENTA MAJORA si nu poate fi amanat pana dupa 28 de zile (daca este necesara, operatia trebuie realizata in primele zile de la fractura).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-07-2015, ora 14:56
Acsiats
Nu este medic/terapeut
Acsiats
Ce as putea face eu in acest moment? Tomograf cu gipsul pus si un alt ortoped? Primii doi ortopezi au recomandat doar gips.
0
12-07-2015, ora 15:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ati citit comentariul meu???
Va rog mult cititi-l...nu este nici un echivoc acolo...
Daca este necesar sa consultati 100 ortopezi pentru a stabili un potential diagnostic de fractura-luxatie Lisfranc, este mai simplu decat sa ramaneti cu sechele grave pentru tot restul vietii..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-07-2015, ora 17:56
Acsiats
Nu este medic/terapeut
Acsiats
In primul rand vreau sa va multumesc pentru rabdarea si timpul acordat pentru a-mi raspunde si sper sa cititi mesajul meu cu precizarea ca nu am pretentia ca studiile mele imi permit sa interpretez tot ce am citit despre fractura Lisfranc si utilitatea tomografiei in acest caz.
Nu stiu daca ati avut vreodata sentimentul ca va luptati cu morile de vant intr-un sistem viciat. Pe langa banii pentru cei o suta de ortopezi as avea nevoie si pentru procesul de malpraxis impotriva spitalului de urgenta si a unei clinici particulare unde am fost diagnosticata.
Eu am incercat sa fiu doar un bolnav responsabil care si-a facut programare la tomograf pentru suspiciune de fractura Lisfranc, pe banii mei altfel eram programata in noiembrie cand se mai lucreaza cu casa...
asta este ce am citit eu printre multe altele...
www.aafp.org/afp/1998/07001/p118.html
http://radiopaedia.org/articles/lisfranc-injury
http://emedicine.medscape.com/article/399372-overview#a3
Doua numere au fost importante, cei 2 mm si cele 10 zile dupa fractura.
inca o data, multumesc!
0
12-07-2015, ora 18:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti perfecta dreptate.
Pentru sanatatea D-voastra este important un diagnostic corect, care necesita un Computer-tomograf urgent.
Pe Internet circula multa maculatura in domeniu medical. Articolele serioase nu sunt "free", costa foarte multi bani...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-10-2015, ora 11:08
Acsiats
Nu este medic/terapeut
Acsiats
Au trecut 4 luni... Cand eram imobilizata in pat as fi apreciat sfatul celor care au avut experiente similare.
As zice ca sunt recuperata cam 80% in sensul ca inca mai schiopat putin, lucru evident cand cobor trepte sau cand transport greutati.
La 3 saptamani dupa accident am facut o tomografie. Metatarsian 1 - fractura cominutiva, metatarsian 2 si 3 - fractura simpla cu minima deplasare.
In seara cand m-am intors de la tomograf eram disperata. Stateam in pat cu piciorul ridicat si era ingrozitor de umflat. Am inlaturat bandajul si am fost ingrozita. Aveam un hematom urias, nu mi se vedea glezna, muschiul era atrofiat, piciorul era umflat, aveam vanatai in talpa si langa glezna. Am pastrat toate fotografiile de atunci.
Am tinut piciorul in gips si am folosit hepatotrombin pe partea care nu era in gips.
La 4 saptamani m-am dus la medic sa imi scoata gipsul si sa ma plang de hematomul urias (serom?). Nici nu s-a uitat la piciorul meu. A aruncat o privire pe radiografia facuta la o saptamana dupa accident si pe hartia de la tomograf. Nu a avut curiozitatea sa vada imaginile de la tomograf. Nici rabdarea necesara sa desfaca bandajul si sa se uite la piciorul meu. Nu ii reprosez profesionalitatea, ci lipsa de omenie si de comunicare. Mi-a zis sa tin gipsul 6 saptamani, sa nu imi imaginez ca voi putea sa merg dupa 10 saptamani nici macar cu carje si ca umflatura de la picior va dura cel putin 3 luni. A zis ca pot sa fac masaj deasupra piciorul cu Lioton. Nu vreau sa comentez despre medicii cu care am intrat in contact in perioada in care am avut probleme dar, daca as avea puterea, i-as trimite la un curs de comunicare asertiva.
Dupa ce m-am intors de la doctor la "intalnirea" de 4 saptamani eram ingrozita.
Am continuat masajul bland cu Lioton pe partea de josa piciorului si cu crema de arnica in zona deasupra gleznei.
La 6 saptamani am renuntat la gips. Faceam un pic de gimnastica, niste exercitii descoperite pe net, ridicari laterale si frontale cu piciorul fara greutate din picioare si culcata in pat si rotirea talpii pe parchet.
Pana la 7 saptamani am folosit cadrul.
La 7 saptamani am inceput sa merg cu 2 carje dar nu mai mult de 50 m. Problema mea cea mare a fost hematomul. Piciorul se umfla si nu puteam sa folosesc pantofi.
La 8 saptamani am facut 8 sedinte de ultrasunete si masaj.
La 9 saptamani am plecat la mare in doua carje. Am inotat si mergeam prin casa cativa metri fara carje.
La 11 saptamani am pastrat doar o carje.
La 3 luni am renuntat la carje.
La 3 luni am fost la osteopat pentru ca piciorul continua sa se umfle unde avusesem hematomul. Remarcabil! O femeie minunata care a stiut ce sa faca sa ma ajute.
Am mai facut o sedinta de atunci si este din ce in ce mai bine. Piciorul se umfla f putin. Pot sa merg peste 1, 5 km, fac 20 minute de gimnastica (Tae Bo) pe care le faceam si inainte de accident.
4 saptamani dupa accident am facut anticoagulante, apoi pana la 6 saptamani, o injectie la doua zile.
Am luat initial calciu-magneziu-zinc-vitamina D si apoi Calciu-Magneziu-Zinc-Vitamina C.
In cele 6 saptamani cat am stat in pat nu am consumat alcool si am mancat relativ putin, carne si legume in fiecare zi. Se zice ca proteinele ajuta la sudarea osului.
Am reusit sa imi pastrez greutatea pe perioada imobilizarii. Este foarte important pentru ca este mai usor pentru picior sa nu suporte o greutate mai mare.
Ce as schimba? As utiliza o orteza! Gipsul este greu si cred ca in anumite situatii poate duce la deplasarea fracturii.
Ce am apreciat ca foarte util? Ultrasunetele, inotul si osteopatul.
2 secunde de neatentie si viata mea s-a schimbat. Multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost mai rau! Multumesc prietenilor mei care m-au sprijinit in toata perioada asta, fizic si psihic! Psihicul este foarte important!
Diagnosticul din urgenta a fost corect in sensul ca nu s-a vazut fractura cominutiva.
Ar fi trebuit sa insiste mai mult pe importanta RICE (Rest-Ice-Compression-Elevation).
Poate ca cineva cu probleme ca mine citeste textul asta... Nu va pierdeti speranta!... E atat de important... Poate nu o sa mai fiti la fel ca inainte de accident dar va veti bucura de minunile vietii in fiecare zi!
0
27-10-2015, ora 13:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti perfecta dreptate.
Pentru sanatatea D-voastra este important un diagnostic corect, care necesita o analiza corecta a imaginilor Computer-tomograf-ice.
Cu mare probabilitate v-ati confruntat cu o fractura-luxatie Lisfranc, diagnostic de o gravitate extrema prin complicatiile si sechelele functionale.
La ora actuala este tarziu pentru un tratament chirurgical (absolut obligatoriu in primele zile dupa traumatism) si trebuie sa va multumiti cu situatia actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-09-2022, ora 22:21
Carmen789
Nu este medic/terapeut
Carmen789
Buna seara, am rugamintea sa ma sfatuiti ce asi putea sa fac ?
am fractura extremitatea distala metatarsian 4 incomplet consolidata
Am fost la medicul ortoped dupa 1 luna si ceva si mi a spus ca am foarte mult calus si ca trebuie sa ma operez.
Sau sa merg sa fac tratament la fizioterapie cu BFF
0
10-09-2022, ora 21:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Fracturile izolate ale metatarsianului 4 NU se opereaza.
Este posibil sa va confruntati cu o fractura mult mai grava (de tip Lisfranc).
Raspunsul final depinde de datele D-voastra personale si de radiografiile initiale si actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: