Fractura maleola tibiala cu minima deplasare

26-07-2014
mianasimina
Nu este medic/terapeut
mianasimina
Buna ziua domnule doctor. In urma cu aproape 3 saptamani am suferit o fractura la nivelul gleznei, dupa o cazatura care a avut loc din cauza faptului ca sunt diagnosticata cu distrofie musculara. La urgente mi s-a pus o atela gipsata si mi s-a spus sa revin peste 7 zile, ceea ce s-a si intamplat, moment in care much i s-a imobilizat piciorul in gips pentru 4 saptamani si mi s-a spus ca am voie sa calc pe el de a doua zi. Momentan am o saptamana si 4 zile de cand sunt cu piciorul in gips si ma sprijin in el doar cand ma pun si ma ridic din scaunul cu rotile. De cateva zile insa I simt ca piciorul imi este amortit constant, iar uneori am si senzatia de furnicaturi, dar nu este umflat si pot sa imi misc degetele. Care credeti ca ar putea fi cauza si ce ar trebui sa fac?
Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
26-07-2014, ora 23:57
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fracturile izolate a maleolei mediale (tibiale) sunt rare, deobicei se asocieaza cu alte leziuni (de ex. fractura proximala a fibulei)
amorteala nu este normala, ar trebui sa cereti parerea unui ortoped, nu cumva ca ghipsul sa fie prea strans sau sa aveti o tromboza venoasa (primiti injectii contra trombozei?)
0
27-07-2014, ora 00:12
mianasimina
Nu este medic/terapeut
mianasimina
Va multumesc mult pentru raspuns.
Ghipsul nu cred ca este prea strans, pentru ca simt ca este cat de cat spatiu intre "peretii" lui si picior, dar s-ar putea sa aveti dreptate in a doua privinta, pentru ca nu am primit nicio injectie. Medicul la care am fost nu a pomenit nimic despre asa ceva. In trecut am mai suferit o serie de entorse la acelasi picior, ar putea sa aiba legatura cu asta? S-ar putea sa fie afectat un nerv? Este in regula ca imi sprijin greutatea in picior, sau ar trebui sa il menajez?
0
28-07-2014, ora 15:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara examen fizic si fara a vedea radiografiile nu putem sa raspundem la intrebarile Dvs
0
28-07-2014, ora 20:23
mianasimina
Nu este medic/terapeut
mianasimina
Am fost azi la ortoped, care mi-a spus ca probabil nu suport ghipsul din cauza bolii de care sufar (distrofie musculara), asa ca mi-a luat ghipsul jos si mi-a recomandat sa cumpar o orteza cu cizma pe care pot s-o dau jos in timp ce dorm. Credeti ca este in regula sa tin piciorul fara nicio imobilizare atat timp cat stau in pat si nu il misc? Vreau sa precizez ca inainte am stat o saptamana cu atela ghipsata si doua saptamani cu ghips din fibra de sticla, pentru ca cel normal imi era prea greu. Am observat ca in urma imobilizarii de 2 saptamani au inceput sa mi se atrofieze muschii, ceea ce ma ingrijoreaza foarte mult pentru ca in cazul meu exista posibilitatea sa nu se mai refaca. Ce imi recomandati? As putea sa va trimit radiografiile sa-mi spuneti parerea dumneavoastra? Avand in vedere ca medicii la care am fost m-au tratat foarte evaziv, va multumesc mult pentru timpul acordat. Cu respect, Miana
0
28-07-2014, ora 21:40
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui sa vedem ce fractura aveti (puteti sa trimiteti pozele pe adresa mea de mail pe care il veti gasi in profilul meu)
deobicei vindecarea fracturilor de maleola mediala la adulti dureaza cel putin 6 saptamani si in timpul somnului puteti sa faceti miscari involuntare de acea in primele 6 saptamani aveti nevoie permanent de o imobilizare(si de profilaxa de tromboza
atrofierea muschilor este un proces normal la o imobilizare indelungata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul