Fractura maleola

05-09-2012
daniel81
Nu este medic/terapeut
daniel81
Buna seara,

In seara zilei de luni 03.09.2012 am jucat basket si am suferit o entorsa credem eu, dupa o cazatura clasica cu aterizarea pe partea exterioara a labei piciorului, aproximativ pe glezna. Seara am putut sa merg, mai greu ce-i drept, am tinut gheta si fasa elastica toata noaptea, dar dimineata ma durea si mai rau. In cele din urma am mers la spitalul judetean de urgenta craiova si dupa radiografie s-a constatat ca aveam FRACTURA INCOMPLETA MALEOLA PERONIERA STANGA - atela gipsata 30 zile, fraxiparina XXX 0, 4 - osteocomplex XXX. Sunt barbat, am 31 ani, 1, 95 m, 115 kg. Cum apreciati ca ar trebui sa recurga recuperarea? Ce ar trebui sa fac pe perioada cat voi avea gleza imobilizata si dupa aceea, pentru a-mi face viata mai usoara! Exista si alte medicamente care pot accelera sudarea. Cand voi putea merge normal si cand voi mai putea juca din nou basket sau orice alt joc sportiv. Cu multumiri, Daniel, Craiova
2 comentarii
0
05-09-2012, ora 22:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- nu exista nici un medicament in masura sa ""accelereze sudarea oaselor"".
- fractura va consolida spontan, in cele 6-10 saptamani de la traumatism;
- veti putea merge cvasi-normal dupa 2-3 luni de la fractura, dupa perioada de imobilizare si cea de recuperare;
- nu trebuie sa neglijati insa cele peste 25 kg in plus, care dauneaza enorm articulatiilor membrului pelvin. Sporturi de genul celui enuntat sunt deosebit de periculoase in cazul celor peste 25 kg in plus si ar trebui strict evitate, cel putin pana la normalizarea greutatii (evident, prin dieta si nicidecum prin miscare, care va produce si alte traumatisme precum cel actual, unele cu consecinte mult mai grave).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-11-2012, ora 19:29
Stere Alin
Identitate neconfirmată
Stere Alin
poti folosi:
- ultrasunetul care este un masaj profund chiar si in perioada de ghips prin fereastra in ghips, creste densitatea calusului in formare cu pana la circa 1/3. (15-20 minute)
- infrarosu, lumina calorica, vascularizatia fiind un factor important in recuperarea profunda a osului, imediat dupa perioada de imobilizare (15-20 minute), dar in nici un caz daca ai focar de infectie si atentie la distanta recomandata de medic sau producator.
- laser daca nu iei anticoagulante
- exercitii izometrice pe flexia plantara si dorsala in periada cu ghips daca se poate sau doar a degetelor cu rol de pompa de drenaj limfatic, si flexia-extensia genunchiului din diverse pozitii, plus respiratii abdominale tot cu rol de drenaj veno-limfatic
- nu sta nemiscat mai mult de o ora in perioada de imobilizare, risc de tromboflebita.
-exercitii de mers in carja fara a calca pe picior nici cat sa spargi un ou, dar sa pasesti pe varf cat sa intinzi muschiul solear si gastrocnemian (spatele gambei) in mod delicat lent si prelung, apoi dreneaza cu o rola de trafalet staza venoasa la primele verticalizari in carje, si stai cu piciorul sus cand simti presiune acumulata in gamba, fa lucrul acesta des, dar incepe cu 3-5 minute crescand verticalizarea cu circa 1 minut/ zi, timp de mai multe ori pe zi.
- in cazul broselor sau placutelor nu aplici infrarosu perpendicular pe placuta deoarece se incinge si pui un prosop pe focarul de fractura, deasemenea nu aplici ultrasunete decat la distanta si in nici un caz peste placuta deoarece nu consolidezi nimic astfel, din contra poti provoca reactii adverse in zona de suruburi. Deasemenea poti folosi lumina polarizata Bioptron cu rol de crestere al metabolismului tisular pe rana deschisa (...si nu numai).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul