Fractura incompleta de metatarsian V

25-08-2010
Elena Mihaela
Nu este medic/terapeut
Elena Mihaela
Buna ziua,

In urma cu 2 saptamani am avut un mic accident in urma carui am primit diagnosticul de " fractura incompleta de metatarsian V piciorul drept" si prin urmare atela gipsata 2 saptamani. Astazi am mers la control si am avut parte de 2 opinii diferite, medicul care interpreta radiografiile mi-a spus ca totul e ok, iar ortopedul ca nu, ca respectiv nu exista atela gipsata doar 2 sapt., ca trebuiau sa fie minim 3 si ca parerea lui este sa nu calc pe picior inca 1 saptamana cel putin. Mentionez ca s-au uitat pe aceeasi radiografie, in aceasi unitate medicala, la interval de 10 minute. Intrebarea mea este, se putea reface osul in 2 saptamani asa cum am si stat, sau dl. dr. de azi are dreptate, trebuie sa mai stau inca o saptamana?. Nu mi-a recomandat insa o alta atela. As putea sa transmit un scan pe e-mail a radiografiei
Multumesc anticipat pentru raspuns,

Elena
42 comentarii 12 Înainte ›
0
25-08-2010, ora 18:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De fapt situatia sta profund diferit: exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite, de la cel functional pana la imobilizare in cizma gipsata si chiar pana la interventie chirurgicala, trecand prin felurite orteze posibile.
Atela gipsata pentru 2 sau 3 saptamani nu face parte din arsenalul terapeutic modern, prin urmare este total inutila. Daca este necesara (in functie de tipul fracturii), imobilizarea gipsata este strict circulara, de tip cizma gipsata pana la genunchi, fara sprijin podal pentru 6-12 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-08-2010, ora 18:46
Elena Mihaela
Nu este medic/terapeut
Elena Mihaela
Multumesc frumos pentru raspuns, inteleg ca pot calca totusi pe picior avand in vedere ca initial m-au examinat cei de la Urgenta Floreasca si daca nu mi-au dat cizma gipsata 6 saptamani, nu o fi atat de grav, iar atela de 2 saptamani oi fi primit-o ca urmare a cearcanelor mele. Mi-a prins bine un repaus de 2 saptamani.
Va doresc o seara frumoasa!

Cu respect,

Elena
0
25-08-2010, ora 18:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este imposibil de precizat tratamentul, atata vreme cat nu stiu ce tip de fractura a metatarsianului 5 aveti.
Problema este ca daca aveti o fractura de tip 3, metafizo-diafizara de tip Jones, aceasta necesita imobilizare stricta de 6-12 saptamani si evitarea totala a sprijinului pe picior, in caz contrar fractura neconsolidandu-se si impunand interventii chirurgicale repetate si chinuitoare.
Prin urmare, atitudinea actuala trebuie sa depinda de tipul anatomo-patologic al fracturii (nu trebuie sa va auto-linistiti, ci doar sa fiti convinsa ca nu este o fractura ce necesita o atentie mai speciala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-08-2010, ora 19:12
Elena Mihaela
Nu este medic/terapeut
Elena Mihaela
Multumesc frumos pentru raspuns. Banuiesc ca daca era ceva grav, sper ca observau doctorii de la Spitalul de Urgenta, sau dr. radiolog sau dr. ortoped traumatolog la care am fost azi. Oricum multumesc pentru sfat. Ma voi duce si la Urgenta inapoi maine sa se uite si ei pe radiografie inainte de a calca pe picior. Avand in vedere ca vanataia persista credeti ca as putea folosi vreun unguent sa-mi masez piciorul?

O seara frumoasa!

Elena
0
25-08-2010, ora 19:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Hematomul (""vanataia"") persista vreo 4-5 saptamani si nu aveti nimic de facut in acest sens, masajul fiind strict interzis.
Managementul fracturilor metatarsianului 5 este, din pacate, extrem de deficitar in Romania (eu am saptamanal 5-6 pacienti tratati total necorespunzator). Nu este nimeni de vina pentru diferentele enorme de pregatire profesionala fata de tarile occidentale.
Nu vreau sa va alarmati, ci doar sa luati in considerare aceste aspecte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-09-2010, ora 09:00
MADALINA-DAVID
Nu este medic/terapeut
MADALINA-DAVID
Buna ziua,
Sunt mama unui baietel de 1 anisor.Pe data de 2/9/2010 a cazut cu piciorul drept sub el.Am mers la spital, am facut radiografie si diagnosticul a fost:FRACTURA PERONEU INCOMPLETA.I s-a pus o atela gipsata pana la genunchi si ni s-a spus sa revenim peste o saptamana ca sa o scoatem.Ieri am mers cu el din nou la spital deoarece i s-a desfacut bandajul si trebuia refacut.De data aceasta mi s-a spus ca de fapt trebuie sa stea nu doar 1 saptamana ci 3 saptamani.
Nu stiu ce sa mai cred.Va rog frumos daca ma puteti ajuta!
Multumesc,
Madalina
0
14-09-2010, ora 08:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este dificil de comentat atitudinea medicului curant, atata timp cat nu avem detaliile necesare: consult clinic si radiografii.
Daca aveti vreun dubiu, cel mai intelept este sa vizitati un alt ortoped pediatru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-10-2010, ora 21:40
ionutcristian
Nu este medic/terapeut
ionutcristian
Buna seara!
Am o " Fractura in curs de consolidare, cu traiect oblic, fara deplasarea capetelor ososasetreime proximala diafiza metatarsian V " cel putin asa spune rezultatul ultimei radiografii. Precizez ca am aceasta fractura de 6 saptamani prima data fiind dignaosticat cu traiect de fractura complet, fara deplasare.
Deasemenea la ultima radiografie facuta mai scrie pe rezultat " Posibila intrerupere a corticalei osoase metafiza distala metatarsian V" iar asta ma induce in eroare deoarece nu stiu ce inseamna.
O ultima intrebare a mea este, daca dupa 6 saptamani, sau mai exact dupa cat timp trebuie sa se evidentieze calus format peste toata fractura, adica inainte de a incepe o recuperare la un centru fractura trebuie sa arate perfect acoperita de calus?!!Mentionez ca joc fotbal de performanta si vreau sa stiu exact cand e momentul sa incep recuperarea, fara riscuri.
Va multumesc anticipat!
0
25-10-2010, ora 21:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La acest nivel al metatarsianului 5 exista vreo 5 tipuri de fracturi, care au tratamente fundamental diferite, de la tratament functional la imobilizare gipsata de 12 saptamani, chiar si interventie chirurgicala.
Prin urmare, atitudinea actuala depunde strict de tipul de fractura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-10-2010, ora 22:33
ionutcristian
Nu este medic/terapeut
ionutcristian
Am trimis cateva poze cu radiografia facuta astazi pe mail-ul gasit la dumneavoastra pe site "contact@chirurgiapiciorului.ro", poate imi puteti spune pe ce drum sunt.
Va multumesc!
0
25-10-2010, ora 22:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
V-am raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-10-2010, ora 23:26
ionutcristian
Nu este medic/terapeut
ionutcristian
Domunule doctor as vrea sa va mai intreb daca pe perioada de mobilizare este necesar un tratament cu calciu?Deasemenea daca operatia ar grabii cu ceva reinceperea activitatii sportive?si daca imi puteti spune in ce consta operatia respectiva si daca poate fi realizata de dumneavoastra.?
0
26-10-2010, ora 08:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atitudinea terapeutica depinde in primul rand de examenul clinic direct, de radiografiile actuale, de sexul si varsta D-voastra, de tipul activitatii sportive etc etc etc.
Exista mai multe tipuri de interventii, in functie de stadiul actual al consolidarii. Cu sau fara interventie, activitatea sportiva va fi reluata dupa minim 4-6 luni.
Tratamentul cu calciu este total inutil, nu influenteaza deloc consolidarea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-10-2010, ora 11:56
simmy.d
Nu este medic/terapeut
simmy.d
Buna ziua!In urma cu 3 zile am suferit o fractura de metatarsian 5 la piciorul stang.mi-a fost pusa gheata de gips si dr ortoped mi-a prescris tratament cu fragmin pt 4 zile si aulin pt 7 zile.Cel care mi-a pus gipsul mi-a spus sa fac injectiile timp de 4 sapt, atat cat voi tine si gheata(tot el mi-a spus ca de a doua zi sa calc pe piciorul; stang, pe cand medicul mi-a recomandat repaus pt o saptamana).e posibil sa fi gresit medicul si din principiul inertiei sa fi scris 4 zile in loc de 4 sapt?recunosc ca nu ma impac deloc cu ideea de injectie si as prefera tratament oral daca e necesar pe o perioada atat indelungata.multumesc anticipat si sper sa ma lamuriti dvs!pe 2 nov trebuie sa merg la control
0
26-10-2010, ora 16:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De fapt situatia sta profund diferit: exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite, de la cel functional pana la imobilizare in cizma gipsata si chiar pana la interventie chirurgicala, trecand prin felurite orteze posibile.
Atela gipsata pentru 3 sau 4 saptamani nu face parte din arsenalul terapeutic modern, prin urmare este total inutila (fiind inutila, face inutile si injectiile contra trombozei). Daca este necesara (in functie de tipul fracturii), imobilizarea gipsata este strict circulara, de tip cizma gipsata pana la genunchi, fara sprijin podal pentru 6-12 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-12-2010, ora 23:48
jumpy_marius
Nu este medic/terapeut
jumpy_marius
Buna ziua,

In urma cu cateva zile am fost diagnosticat cu o "fractura oblica lunga diafiza metatarsian V" la piciorul stang, rezultata in urma unei accidentari la fotbal.
Doctorul mi-a spus ca incercam in prima faza un tratament in forma ghipsata, de tip cizma pana sub genunchi, cu repaus total fara sa calc pe picior, si apoi sa merg peste o saptamana la control sa vedem cum a evoluat, Mi-a mai spus ca fractura este chiar la limita dintre operatie si reparatie prin procedeul cu ghips. Mi-a zis ca la acest control o sa ne putem decide ce e de facut...
Ce parere aveti? Credeti ca va fi cazul de operatie daca am facut acest repaus total la pat? Ma cam tem de operatie, desi mi-a spus ca nu ar fi ceva complicat.
In cazul in care nu fac aceasta operatie desi ar trebui, ... ce s-a putea intampla? Exista sansa sa nu se vindece, sa raman cu sechele, sa schiopat in viitor? In cazul ramanerii la acest tratament cu ghips, acesta se va intinde pe o perioada de 6 saptamani(3 fara sa am voie sa cal pe piciorul cu problema).

Va multumesc anticipat!
0
06-12-2010, ora 17:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamentul modern al acestor fracturi este unul fundamental diferit si exclude total imobilizarea gipsata, iar interventia chirurgicala este o greseala catastrofala.
Exista 1% posibilitatea unei fracturi speciale, care intr-adevar consolideaza dificil si ce necesita gips pentru 2-3 luni.
Atitudinea se judeca prin consult clinic local si studiul dosarului radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-12-2010, ora 19:50
jumpy_marius
Nu este medic/terapeut
jumpy_marius
Buna ziua,

Va scriu din nou...
Am fost diagnosticat cu 2 saptamani in urma cu "fractura oblica lunga diafiza metatarsian V cu mica deplasare". Am stat toata aceasta perioda cu atela gipsata fara sa calc pe piciorul cu problema.. Astazi am fost la un control si mi-a fost luata jos atela.. in loc punandumi-se un fel de bandaj care a fost trecut prin gips sau nu stiu exact ce sumbtanta era..

Mi s-a spus ca pot calca pe picior in sprijin cu carjele dar sincer ma tem putin sa nu recidiveze...Mi s-a spus sa imi iau un adidas cu talpa inalta cand o sa calc pe picior. Mi s-a recomandat sa fac aceasta miscare.

Credeti ca este ok? Ce sfat imi dati?... Credeti ca esti riscul sa recidiveze fractura, sau a apucat sa se refaca cartilajul cat de cat?
0
16-12-2010, ora 21:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este acelasi: tratamentul modern al acestor fracturi este unul fundamental diferit si exclude total imobilizarea gipsata, iar interventia chirurgicala este o greseala catastrofala.
Exista 1% posibilitatea unei fracturi speciale, care intr-adevar consolideaza dificil si ce necesita gips pentru 2-3 luni.
Atitudinea se judeca prin consult clinic local si studiul dosarului radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-12-2010, ora 15:51
marius_pop
Nu este medic/terapeut
marius_pop
Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu o fractura de metatarsian 5 cu mica deplasare. Mi-a fost pus un bandaj stramt si mi s-a indicat sa calc pe piciorul in cauza cu sprijin in carja. Imi pot incalta in picior un papauc mai larg daca am soseta subtire.

Vreau sa va intreb...as putea conduce? Am de condus vreo 80 de km ca sa ajung acasa la parinti de sarbatori. Precizez ca e afectat metatarsianul 5 de la piciorul stang, deci numai la ambreiaj as avea nevoie sa il folosesc.


Va multumesc anticipat,
Marius Pop.
0
20-12-2010, ora 16:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua
Exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite, de la cel functional pana la imobilizare in cizma gipsata 2-3 luni si chiar pana la interventie chirurgicala, trecand prin felurite orteze posibile.
Raspunsul depinde de cunoasterea tipului anatomopatologic al fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-01-2011, ora 22:01
lbm
Nu este medic/terapeut
lbm
Buna ziua
Si eu sunt cu aceeasi fractura de metatarsian (citand medicul " am scapat ca prin urechile acului de operatie, pentru ca nu s-au deplasat oasele) + entorsa cu ruptura de ligamente. Sunt de 3 sapt. in cizma gipsata pana la genunchi (bineinteles cu injectii de fragmin 2500 UI). Ce pot sa fac acum si dupa ce scap de cizma?
Radiografia evidentiaza fractura de metatarsV. Din pacate nu mi s-a pus un diagnostic mai detaliaty si nici alte investigatii nu mis-au facut. Durerile de glezna acum incep sa treaca.
Va multumesc ca existati, si va faceti timp pentru intrebarile noastre.
Cu stima,
0
08-01-2011, ora 22:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu cred ca ati inteles, de fapt, cele scrise de mine in comentariile anterioare referitor la tratamentul acestei fracturi.
In 99% din cazuri imoblizarea in cizma gipsata este nu numai inutila, ci si profund daunatoare. Doar in 1% din aceste fracturi cizma gipsata este utila si chiar absolut necesara. Sunt aproape convins ca nu faceti parte din cei 1%. Pentru elucidarea situatiei este nevoie de studiul radiografiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-01-2011, ora 18:27
c9ronald99
Nu este medic/terapeut
c9ronald99
buna ziua
am o fractura de metatarsian fara deplasare, pe care am facut-o la fotbal, plus entorsa e defapt o fisura, ma pot deplasa, ma doare un pic cand alerg, deci pot sa si alerg si este si un pic vanat. am facut o radiografie la spital si se vede dar foarte greu ca este o linie pe radiografie la metatarsianul 5 chiar la baza pe exterior. mi a pus gips, a spus sa l tin 3 saptamani si sa iau celebrex 1/zi timp de 10 zile, ca sa se dezumfle plus fragmin vreo 10 zile una pe zi. intrebarea mea e nevoie de gips mai mult de cateva zile? eu pot sa merg fara sa am dureri, decat daca alerg. va multumesc
0
15-01-2011, ora 18:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In principiu doar 1% dintre fracturile metatarsianului 5 se trateaza prin imobilizare gipsata.
In cazul acelui 1%, imobilizarea este stricta, sprijinul interzis total, iar durata acestei imobilizari este de minimum 6-12 saptamani (in nici un caz o imobilizare pentru fractura metatarsianului 5 nu dureaza 3 saptamani).
Atitudinea actuala necesita analiza radiografiei si consult clinic local.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-01-2011, ora 19:05
c9ronald99
Nu este medic/terapeut
c9ronald99
dar, imi puteti spune ce pot sa fac? glezna s a dezumflat. este recomandat sa merg, avand in vedere ca pot. va multumesc
0
15-01-2011, ora 19:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Atitudinea actuala necesita analiza radiografiei si consult clinic local.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-01-2011, ora 19:11
c9ronald99
Nu este medic/terapeut
c9ronald99
aveti un cabinet? la dumneavoastra se poate face acest lucru? si daca nu ce consecinte poate avea daca imi dau gipsu jos(il simt inutil)? va multumesc
0
15-01-2011, ora 19:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu va pot intrepta neaparat catre o consultatie la mine, dar nici nu va pot refuza.
Aveti toate coordonatele mele aici, pe site.
Daca veti calca si fractura interzice acest lucru, puteti ajunge la operatie, cu suferinte de multe luni de zile datorate non-consolidarii.
La polul opus se situeaza ankiloza articulara datorata unei imobilizari gipsata inutile.
Intre acestea mai exista cateva variante intermediare, de tratament functional prin metode specifice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-01-2011, ora 19:44
c9ronald99
Nu este medic/terapeut
c9ronald99
mi s a spus ca am voie sa calc dar nu pe toata talpa. eu si cu gipsu calc si nu ma doare deloc. as putea veni cu radiografia la cabinetul dumneavoastra?
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: