Fractura incompleta de metatarsian V

42 comentarii 1 2
0
15-01-2011, ora 21:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur ca puteti veni.
Aveti datele mele de contact aici, pe romedic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-05-2011, ora 11:02
bozesanc
Nu este medic/terapeut
bozesanc
Buna ziua,

Va scriu in legatura cu o fisura mica a metatarsianului I la un copil de 5 ani. Fisura a fost "dobandita" printr-o saritura pe o jucarie.
Initial i s-a facut o radiografie, la bunici, in urma careia diagnosticul sa fie de contuzie fara a fi necesare gipsul, atele gipsate, etc
Ulterior l-am adus acasa si am fost la un control medical in urma caruia ni s-a spus ca fisura e mica dar e in forma de V si necesita imobilizare cu o atela gipsata pentru 3 saptamani. Dupa 2 saptamani gipsul s-a deteriorat si am mers cu el la un nou control pentru ca nu afecta piciorul pozitia incorecta a gipsului. Fara a-i face o noua radiografie mi-a spus sa-l mai tin cu noua atela gipsata inca 4 saptamani.
Intrebarea mea este chiar necesita a fi imobilizat o asa mare perioada de timp?
Baiatul cel mare a avut acum cativa ani o fractura cu deplasare, ce-i drept nu la picior ci la mina, iar refacerea a durat cel mult 5 saptamani si de aceea ma intreb chiar e necesar sa-l tin cu piciorul in gips 6 saptamani in total pentru o contuzie care ulterior s-a transformat in fisura cu o refacere asa greoaie?
Daca e necesar sa va scanez si radiografia va rog sa-mi scrieti

Multumesc anticipat pentru raspuns

Cu deosebita stima,
Cosmina Bozesan
0
19-05-2011, ora 00:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista o diferenta fundamentala intre fracturile mainii si ale piciorului:
mergem pe picior si nu pe mana, solicitarile mecanice fiind total
diferite, prin urmare perioada de imobilizare gipsata este total diferita.
Nu ma pot pronunta asupra corectitudinii unui tratament fara sa cunosc
premisele (toate radiografiile si situatia clinica), dar un interval de
circa 5-6 saptamani este corect pentru o fractura a metatarsianului 1.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-07-2011, ora 18:52
dragosdinu
Nu este medic/terapeut
dragosdinu
Buna seara, am calcat stramb pe piciorul drept, rezultand o fractura a metatarsianului 5, mi s-a "montat" o atela gipsata;intrebarea mea este daca o Orteza fixa pentru glezna si picior ma ajuta?mi-am cumparat si carje, cei de la spital nu mi-au spus dar cred ca era logic.Daca folosesc o orteza, se da jos noaptea cand dorm?Este mai buna decat atela gipsata?Multumesc si sanatate
0
23-07-2011, ora 18:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De fapt situatia sta profund diferit: exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite, de la cel functional pana la imobilizare in cizma gipsata si chiar pana la interventie chirurgicala, trecand prin felurite orteze posibile.
Atela gipsata pentru 2 sau 3 saptamani nu face parte din arsenalul terapeutic modern, prin urmare este total inutila. Daca este necesara (rarissim, in functie de tipul fracturii), imobilizarea gipsata este strict circulara, de tip cizma gipsata pana la genunchi, fara sprijin podal pentru 6-12 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-04-2012, ora 20:51
Panainte Andreea
Nu este medic/terapeut
Panainte Andreea
Buna ziua, am o fetita in varsta de 5 ani si am calcat-o din greseala pe picior am mers cu ea la spital pentru ca imi spunea ca o doare acolo i sa facut o radiografie si i sa pus diagnosticul de fractura incompleta de metatarsian, medicul a decis ca trebuie imobilizat piciorul in gips timp de 30 zile, a stat cu gipsul doar 6 zile apoi am mers la control unde mi sa spus ca totul este bine si ca mai are de stat inca 3 saptamani cu gipsul, copilul in tot acest timp nu sa plans de dureri, am fost cu ea la alt medic unde i-am povestit cazul, a consultat-o, i-a tras de degetele si a pus-o sa se ridice in picioare copilul nu a acuzat nici o durere, el mi-a spus ca pot sa-i scot gipsul pentru ca nu are fractura are o contuzie, eu i-am scos gipsul, fetita nu are dureri la mers dar schiopateaza putin.Dumneavoastra ce sfat imi puteti da?Va multumesc anticipat.
0
13-10-2014, ora 21:24
totir razvan
Nu este medic/terapeut
totir razvan
Buna ziua.Am 16 ani, 1.97 si aproape 90 de kg si fac handbal. pe baza unor radiografii am fost diagnosticat cu fisura de stres la metatarsianul IV la piciorul drept(nu stiu daca m-am exprimat bine). am deja 2 saptamani de repaus (fara imobilizare, fara efort fizic, doar mers). dupa parerea dumneavoastra credeti ca pana pe 20 octombrie pot intra iar in teren ?
0
13-10-2014, ora 22:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In ortopedie nu exista notiunea de "fisura", deoarece osul este fie fracturat, fie integru.
Puteti relua eforturile fizice/sportive la 3-4 luni de la producerea fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-11-2017, ora 20:04
Mihai si antonio
Nu este medic/terapeut
Mihai si antonio
Buna ziua! Incep prin a va cere scuze daca nu sant chiar explicit in cerinta mea. In urma cu 3saptamani copilul meu la un meci de fotbal la calcat un alt copil durandul foarte tare pe moment (se intampla dumineca) am mers acasa si durerea nu a mai fost profunda spre deloc, intraga saptamana urmatoare a mers in parc, sa jucat normal, chiar si tenis de picior timp de 9 zile martea urmand sa aiba antrenament specific ca il durea dar putin, la antrenamet nu a mai putut juca de durere am mers la radiografie la Alexandrescu si iau pus piciorul in ghips timp de 2saptamani la controlul de dupa au spus ca totul e bine nefiind necesara o noua radiografie am mers acasa si timp de o alta saptamana parca il durea mai rau am mrrs din nou la spital unde ni sa spus ca e mai rau ca la inceput atunci am aflat ca este metatarsian 5 si i lau pus din nou in ghips pentru alte doua saptamani as vrea sa merg si la o alta clinica dar nu stiu daca e bine cu atatea radiatii pentru el daca ne puteti da un sfat chiar va raman recunascator si daca e corect cum sa procedat multumesc!
0
11-11-2017, ora 21:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sfatul este conditionat, evident, de examenul clinic local si de studierea tuturor radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-11-2017, ora 00:02
Mihai si antonio
Nu este medic/terapeut
Mihai si antonio
Va multumesc ca a-ti raspuns atat de repede dar acele filme nu le avem si ca atare trebuiesc altele de asta am intrebat daca nu cumva e prea mult doua radieri in termen de 3-4saptamani (La Alexandrescu nu-ti dau filmele le fac direct pe calculator) multumesc
0
12-11-2017, ora 12:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Gestionarea incorecta a unei fracturi este infinit mai prejudiciabila decat 1-2 radiografii.
Eu personal ma iradiez de 20-50 de ori pe zi in ultimii 20 de ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: