Fractura humerus stang

01-08-2009
vlad.ii
Nu este medic/terapeut
vlad.ii
Buna ziua,

In vara anului 2008 am fost lovit de o masina si rezultatul a fost : Fractura deschisa tip III a1/3 medie diafiza humerus stang, oblica, scurta.cu delasare.Am fost atunci operat de urgenta si am avut 12 luni de zile o placuta in mana + suruburi.In cele 12 luni pana vara aceasta am crezut ca mi'am revenit la mana, o puteam misca bine, nu aveam probleme la degete.

Am fost sa imi scot placa din mana si pe radiografie arata ca osul nu s'a lipit bine(deloc).Am fost operat din nou, mi-sa luat material osos din sold.Acuma la 4 sapt dupaoperatie cand mi'a fost dat bandajul jos, s'a constatat ca un nerv mi'a fost afectat si nu pot sa imi ridic mana din incheietura.Pot sa strang degetele (nu foarte bine ) dar nu pot sa le ridic sa tin mana corect.

Momentan port o orteza pe mana pt 7 zile si dupa aceea urmeaza sa fac o radiografie.Mi'am progamat deja si un control la budapesta, dar dc se poate intre timp sa imi dati dvs mai multe detalii, dc ma voi recupera?Si dc da voi avea nevoie de alta operatie ?
2 comentarii
0
01-08-2009, ora 18:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Din ceea ce relatati se poate desprinde concluzia unei leziuni a nervului radial, car inconjoara humerusul la nivelul fracturii.
In functie de tipul de afectare a nervului atitudinea difera fundamental: in unele cazuri el se reface spontan, iar in alte cazuri necesita o interventie chirurgicala de decomprimare (neuroliza).
Un consulta interdisciplinar neurochirurgical-ortopedic poate solutiona problema.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-05-2010, ora 09:49
Andrei.cr
Nu este medic/terapeut
Andrei.cr
buna...am si eu o problema.fractura umerus stang...dup[a 1 luna jumatata adica azi mi-a taiat pansamentul.si mi-a spus sa fac recuperare
problekma e ca mi-a aratat cum sa misc mana...doar sa o aduc in fata si in spate pe langa corp si sa fac extinderi la dreapta si la stanga dar cu cotul pe langa corp si atat..nimic despre intinderea mainii..imi puteti da un sfat?si mi-a recomandat fastum gel si sa imi ung artucllatiile de 3 ori pe zi.fara masaj?trebuie sa ma dau si pe zona tricepsului?apropo am 16 ani..astept un raspuns..multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.